WD Blue SN580: PCI Express 4.0 je už i v nejlevnějších SSD

Nové SSD Western Digital nahrazuje levné moduly Blue SN570, teď už i s PCIe 4.0

Po značném zpoždění se na trhu letos konečně objevila SSD využívající PCI Expressu 5.0. Nicméně zatím figurují jen v nejdražších patrech nabídky. Pro hodně uživatelů tak asi bude důležitější to, jak se stávají mainstreamovými a celkem levnými NVMe moduly používající „jen“ PCI Express 4.0. K takovému trendu vyšší rychlosti pro každého by teď mohlo přispět nové SSD Western Digitalu: WD Blue SN580, poprvé v této levné řadě už s PCIe 4.0.

WD Blue SN580 je nové SSD firmy Western Digital dostupné v kapacitách 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB (tato varianta se ale začne prodávat až později). Přichází teď na trh jako náhrada ze model WD Blue SN570, jenž se začal prodávat před dvěma lety a šlo ještě o NVMe SSD s rozhraním PCIe 3.0 ×4. Model SN570 by se měl nyní přestat prodávat.

Hlavní novinkou je, že WD Blue SN580 už používá moderní konektivitu PCI Express 4.0 ×4, kterou proti stavu před dvěma lety dnes už desky poskytují jako naprostý standard, který chybí jen starším platformám. Moduly WD Blue SN580 už ho tedy budou umět využít, byť je jejich úroveň výkonu taková, že z něj netěží vyloženě velký nárůst přenosových rychlostí. Jde stále o spíš levná SSD, stále je také použitá koncepce DRAMless, tedy bez mezipaměti. Ale v posledních letech také díky HMB již takováto SSD jsou poměrně schopná a není třeba se jich vyloženě štítit.

WD Blue SN580

Moduly by měly být založené na vlastním řadiči vyvinutém přímo firmou WD (čip SanDisk 20-82-10082). Jako NAND je použitá 3D NAND se záznamem TLC generace BiCS5 se 112 vrstvami z výroby WD či Kioxie. Jde o stejnou paměť, jaká byla již v modulech WD Blue SN570, takže zvýšení výkonu bude hlavně prací nového řadiče. WD uvádí, že moduly WD Blue SN580 budou používat TLC NAND během celého svého životního cyklu, nemá dojít k tomu, že by se v nich třeba později potichu objevila QLC. Ta by měla být jen v lacinějších SSD WD Green.

Nový řadič a PCIe 4.0 ×4 zvýšily sekvenční rychlosti modulů na 4150 MB/s při čtení i při zápisu, což se týká verzí s kapacitou 1 a 2 TB. Menší modely dosahují rychlosti čtení 4000 MB/s při čtení a mají také výrazně pomalejší zápis (hlavně 250GB model). Modely WD Blue SN570 měly maximální rychlosti čtení 3500 MB/s, takže jde o zlepšení cca pětinu. Výrazně ale také stoupl výkon v náhodném přístupu, tedy alespoň dle papírových specifikací. WD uvádí, že v zápisu moduly dosahují až 750 000 IOPS a při čtení 600 000 IOPS, zatímco pro předchozí model se uvádělo okolo 450 000 IOPS. Opět jde o údaje pro 1TB a 2TB model. Jak se liší výkon 250GB a 500GB verze, můžete vidět zde v tabulce:

 Velmi nízká spotřeba?

WD v datasheetu uvádí, že spotřeba při nečinnosti je pouze 3,3 miliwattu a při aktivitě je prý spotřeba průměrně jen krásných 65 mW. To je ale asi pro nějakou lehkou zátěž, asi to nebude maximální spotřeba těchto modulů.

Moduly budou mít pětiletou záruku a garanci zápisů odpovídající cca 600 přepisům na buňku (tedy 150 TB pro 250GB model a tak dále), ovšem s výjimkou 2TB modelu. Tomu bohužel WD nedopřál rating 1200 TB celkového zápisu, ale jen 900 TB.

WD Blue SN580

Ceny začínají na 28 dolarech za 250GB model – u nás něco pod 735 Kč či 31 eur na Slovensku a 32 dolarů za 500GB verzi (845 Kč / 36 €). Momentálně jsou v tuzemských obchodech tato SSD vidět jen formou předběžných listingů v malých eshopech za o dost vyšší částky, ale to je zřejmě tím, že prodej ještě nezačal.

Přímo WD má tato SSD na svém vlastním eshopu za ceny, které můžete vidět v tabulce výše a lze je tedy považovat za oficiální. Mimochodem, 2TB model s cenou 110 $ stojí přesně tolik, za kolik šel na podzim 2021 na trh WD Blue SN570 v 1TB verzi. Alespoň u SSD tedy pořád funguje princip, že po uplynutí určitého času dostanete za stejnou cenu výrazně lepší počítačovinu.

Zdroje: Western Digital, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Som si pozrel špecifikáciu SN570. Pri SN580 jednoducho vynechali 2 riadky, ktoré nevypadali tak pekne, napríklad
    Maximum Operating Power 4.0W.
    Otázka je, či spotrebu v tomto zvýšili (čo mu zodpovedá neuvedenie tohto údaju), alebo znížili.
    Nie každý si to uvedomuje, ale je dosť rozdiel pri notebooku na batériu, či má SSDčko spotrebu 10W alebo 3W. Uprednostňujem nižšiu rýchlosť s nižšou spotrebou. Preto som niektoré SSD zamietol. Krásne rýchlosti, človeka Crystal disk mark mohol zabaviť na 10 minút pohľadom na vysoké rýchlosti, ale mať dvojnásobnú spotrebu sa neoplatí.

    Dokonca pre mňa ani v stolnom PC. Keď SSD potrebuje chladič, nekupujem.

    Len pikoška, napadlo niekomu porovnať spotrebu 2,5 HDD a M.2 NVMe disku? Niektoré tie NVMe disky prekonávajú spotrebou aj 20TB 3,5″ disky. Kecám. bežný 3,5″ disk má spotrebu okolo 6W, skoro všetky NVMe disky pri aktivite majú spotrebu nad klasické disky. Kompenzujú to poklesom spotreby pri nečinnosti, ale i tak. Prišlo mi to zaujímavé. Čakal som pokles spotreby. Koniec koncov, obyčajná microSD karta dokáže potrápiť aj mobil, keď sa na ňu ukladá video. Pre istotu výrobcovia neudávajú ich spotrebu. Ale tie najrýchlejšie sa dosť zahrievajú. Aspoň tie ktoré som skúsil na dotyk v otvorenej čítačke.

    1. Kvůli nenažraným a topícím řadičům budu Gen4 ještě léta pouštět ze zřetele. Honba za sekvenčními rychlostmi je zbytečná. A roky potrvá, než uzraje AM5.

      1. Nové radiče okrem zvyšovania sekvenčných rýchlostí taktiež výrazne redukujú latencie čím zvyšujú IOPS, takže nemá zmysel tvrdošijne trvať na PCIE3. Inak môj Kingston Renegade sa drží na 40°C, nikdy som ho nevidel vyskočiť výrazne vyššie. Je pravda že Samsung 980 Pro sa držal okolo 60°C, ale je tiež pravda že to bolo na inej doske, iné umiestnenie, iný airflow.

        A čo má zrenie AM5 spoločné s PCIE4? A čo tam má dozrieť? Mám a poslednú vec čo mi vadila (dlhý boot) Gigabyte fixol už dakedy začiatkom roka novým UEFI.

        1. 10W byť ve špičkách je prostě peklo, které nechceš provozovat bez chlazení, i s ním to dost možná bezolovnaté pájce svědčit nebude. V praxi, až na specifické výjimky, rozdíl nezpozoruješ. S AM5 přichází Gen5. Pokročilejší rozhraní se bude ještě dlouho přeplácet. I Gen4 karty pro připojení vícera disků do jednoho slotu budou pravděpodobně dost masné. Troufám si zastávat názor, že pro koncáka je zatím už jen Gen4 úplný nesmysl.

    2. To je dosť zavádzajúci pohľad. Príklad, ak SSD kopíruje 10x rýchlejšie a má pritom 2x vyššiu spotrebu ako HDD, tak je furt 5x efektívnejší na jeden prenesený GB. Random ani nejdem porovnávať lebo to sú rádovo ešte vyššie rýchlostné rozdiely medzi SSD a HDD (300MB/s vs 3MB/s write) a zároveň nižšia spotreba pre SSD (lebo najviac „žere“ zápis dát). Nehovoriac o tom keby sme to rozpočítali napr. na 2 dni striedavého kopírovania a idle tak ten rozdiel by bol ešte výraznejší (lebo nízka idle spotreba SSD). Alebo bežné použitie, čítanie dát len s občasným zápisom, SSD má pri čítaní výrazne nižšiu spotrebu ako pri zápise.

      Navyše vôbec netuším ktorý SSD s 10W spotrebou si myslel, čo pozerám testy na tomshardware (https://www.tomshardware.com/reviews/seagate-lightsaber-firecuda-ssd-review/2) tak average je pod 5W prakticky pri všetkých nových testovaných najvýkonnejších SSD. Peak občas atakuje 10W ale to je peak, nie average.

      Ak chceš argumentovať notebookmi, tak pre notebook je základ SSD s čo najnižšou IDLE spotrebou a za ňou efektivita (MB/W), všetko ostatné je druhoradé, vrátane max peak power – tie čo sa prehrievajú tak sa prehrievajú ak zapisuješ naraz stovky GB – gratulujem, tvoj use case je extrémne vzácny. A vlastne aj to prehrievanie iba zapríčiní throttle, čiže rýchlosti sa znížia a s nimi aj spotreba, gratulujem, si tam kde by si bol s „úspornejším“ „neprehrievajúcim sa“ PCIE3 SSD, akurát máš navyše úvodnú „burst/boost speed“, nie nepodobné notebookovým CPU.
      Najlepší IDLE má podľa testov Tomshardware PCIE3 SK Hynix Gold P31 (odporúčajú ho aj v najnovšom best buy článku pre notebooky), ale to je s vypnutými úspornými funkciami (ASPM/LPM). Ak ich notebook podporuje tak aj PCIE4 SSD „žerú“ v idle rádovo cca 50mW čo je vlastne nula celá nič a v efektivite prenosu väčšinu PCIE3 diskov hravo prekonajú, iba ten SK Hynix Gold P31 ich dorovnáva ale trpí nižšími rýchlosťami.

      1. Obecně Gen4 spotřebou začínají tam, kde Gen3 končí. Kde má disk předchozí generace ve špičce spotřebu 3-4W, tam má nový 6-7W. Rozdíl v rychlosti přitom v praxi nepostřehneš. Proč bych měl svá data neurvale vystavovat snaze vyždímat výkon? Píšeš, že „tvoj use case je extrémne vzácny“, ale při jakém use case bude těžit z pokroku u nových disků?

        1. Lenže tá dvojnásobná spotreba je pri dvojnásobnej prenosovej rýchlosti. Ako že si rozdiel v rýchlosti nevšimneš, pri kopírovaní si ho všimneš 🙂 Dajme si porovnanie priamych nástupcov, PCIE3 vs PCIE4:
          https://www.tomshardware.com/reviews/sk-hynix-gold-p31-m2-nvme-ssd-review/4
          1000MB/s folder copy
          https://www.tomshardware.com/reviews/sk-hynix-platinum-p41-ssd-review/3
          2000MB/s folder copy

          Rozdiel v spotrebe 2,3W vs 4W. Strašné dačo, +100% výkonu za cenu +74% spotreby. Mám taký pocit že drvivá väčšina ide na vrub energii potrebnej na zápis dát čo je dané technológiou NAND a s tým sa nedá moc čo robiť, stúpajúca efektivita je daná hlavne pokrokmi v radičoch.

          Ak kopíruješ 50GB folder to máš hneď 50s ušetrených, mi nevrav že si to nevšimneš 🙂 Vlastne ak to kopíruješ na tvoj obľúbený HDD tak si to nevšimneš, lebo ťa brzdí HDD 🙂
          Pre hry či aplikácie tam je PCMark ktorý testuje bežné záťaže kladené priamo softvérom, pri hrách to je 800MB/s vs 600MB/s a pri aplikáciách 680MB/s vs 360MB/s (zaokrúhlene). To nie sú úplne zanedbateľné čísla.

          A ak disk nevyužívaš naplno ani spotreba nelieta do dvojnásobných výšin, ak ho využívaš lightovo aj teploty a spotreba sú nízke. Nikdy som pri bežnom používaní SSD nenarazil na throttling ani keď nemali osadený chladič, a to som ich mal vždy okolo GPU (pod alebo nad podľa dosky) ktorá ich zohrieva.

          Celé je to doslova ako som napísal, presne ako pri CPU. Tie tiež boostujú na max aby čo najskôr dokončili úlohu a mohli ísť do idle, a ak je to sustained load tak sa neskôr spomalia aby sa dlhodobo zmestili do teplôt. Toto je úplne rovnaký princíp, dnes už nik neponúka výkonné CPU ani GPU bez boostu v consumer sfére, ani v mobiloch nie, prečo by to s SSD malo byť iné?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *