Nová levná SSD od WD: Blue SN570 zvedá výkon až k 3500 MB/s

Levná modrá řada Western Digitalu dostává upgrade

Firma Western Digital zdaleka nebyla takovým průkopníkem NVMe SSD jako Samsung, ale moduly WD Blue a WD Black tuto technologii také celkem popularizovaly v době, kdy se vedle Samsungu další z hlavních výrobců pořád dost drželi technologie SATA. Řada Black je teď v highendu stálice, ale moduly WD Blue už dost zastaraly. Teď je ale WD nahrazuje novým modelem WD Blue SN570, kterým by WD mohlo zase být zajímavá levná volba.

Western Digital doteď pořád prodával v levnější části nabídky původní moduly WD Blue SN550 z roku 2019. Ty ale patřily k starším NVMe SSD z doby, kdy ještě levnější řadiče nevyužívaly rozhraní PCI Express 3.0 ×4 zdaleka na maximum – maximální rychlost čtení byla jen 2400 MB/s. Mezitím se normy dost posunuly a WD Blue SN550 již specifikacemi celkem zaostává.

Navíc nedávno firma kvůli potížím s dostupností komponent vyměnila použitou NAND, což výkon spíše zhoršilo. Za normálních okolností moc ne, ale když se SSD vyčerpala jeho pseudoSLC zapisovací cache, je výsledná trvale udržitelná rychlost zápisu jen asi poloviční oproti původní verzi WD Blue SN550 (viz například Tom’s Hardware). Naštěstí teď Western Digital do tohoto segmentu uvádí novou generaci SSD, WD Blue SN570, která by měla stárnoucí předchozí moduly nahradit a výkon má zdá se o dost lepší.

WD Blue SN570 (Zdroj: Western Digital)

WD Blue SN570 má pořád klasické provedení modulu M.2 a firma ho bude nabízet v kapacitách 250 GB, 500 GB a 1 TB. Použitá je TLC 3D NAND, tedy naštěstí žádná QLC se zhoršenou životností. Nevíme bohužel, jaký je použitý řadič, mělo by asi jít o řadič vyvinutý přímo firmou Western Digital. Má ovšem rozhraní PCI Express 3.0 ×4 – toto SSD tedy pořád ještě používá jen starší verzi PCI Expressu, tato cenová kategorie se tedy u WD zatím nepřenese na PCIe 4.0.

WD Blue SN570 (Zdroj: Western Digital)

Toto SSD není ale přenálepkovaným WD Black SN750 jako nedávno vydané WD Red SN700 pro NASy. Je dost pravděpodobné, že pro něj WD vyvinula úplně nový speciální řadič. Mimo jiné i proto, že jde o DRAMless SSD, tedy bez mezipaměti DDR4 nebo LPDDR4. V poslední době některá taková SSD dosahují slušných výsledků (WD Black 750 SE, Samsung SSD 980), takže doufejme, že se to povede i u WD Blue.

WD novou řadu oficiálně uvádí jako SSD pro tvůrce a další podobné profese. To je ale asi spíš příležitostné přiřazení, které zní líp, než říkat tomuto produktu dostupné SSD levnější kategorie. Pod nějakou takovouto charakteristiku by ale modrá řada modulů pořád měla patřit, zatímco pro kreativní využití by nijak specificky uzpůsobená být neměla. Tedy až na to, že WD bunde k diskům údajně dávat jednoměsíční předplatné Adobe Creative Cloudu.

Až 3500 MB/s, ale malé kapacity pomalejší

Výkony by se měly alespoň v sekvenčním přístupu už dostávat na úroveň highendových SSD generace PCI Express 3.0 ×4: Rychlost sekvenčního čtení je až 3500 MB/s (kromě 250GB verze), rychlost sekvenčního zápisu až 3000 MB/s. Ovšem v případě zápisu už je vidět hodně velký rozdíl mezi kapacitami kvůli tomu, že jsou pravděpodobně použité čipy s poměrně vysokou kapacitou, a tudíž menší modely jich mají malý počet a tím omezený paralelismus. Jak můžete vidět v tabulce níže, sekvenční zápis se už u 500GB verze dost propadá a u 250GB modulu je už jen 1200 MB/s (což je ale pořád lepší, než u 250GB WD Blue SN550).

Výkon v náhodném přístupu je až 460 000 IOPS ve čtení a až 450 000 IOPS v zápisu, ale jen pro největší 1TB model. Už 500GB verze je o něco horší a 250GB modul nedosahuje ani polovinu.

 

Moduly mají standardní (v dobrém smyslu) záruku: pět let a garanci zápisu, která vychází na 600 přepisovacích cyklů na buňku (600 TB zápisu pro 1TB model, 150 TB pro 250GB verzi). Toto je dnes u TLC obvyklá garance, u vybraných modulů dostanete víc (1500–1800 TB), ale je to neobvyklé. WD Blue SN570by asi měla být poměrně cenově dostupná SSD, takže takové nadstandardy se asi úplně čekat nedají.

WD Blue SN570 (Zdroj: Western Digital)

 

Ceny mezi levnějšími NVMe moduly

U nás zatím obchody tato SSD nemají, ale oficiální ceny v obchodu WD začínají na 50 $/43 € pro 250 GB verzi, 60 $/58 € za 500 GB (menší model než tento se tedy vůbec nevyplatí) a konečně za 1TB verzi chce firma 110 $/99 €. V ČR by tomu nyní se započítáním DPH a současného kurzu dolaru odpovídaly částky 1320 Kč, 1580 Kč a 2900 Kč.

Nakonec by to tedy mohly být srovnatelné peníze jako za předchozí generace (pomineme-li drahý 250GB model) a ceny by se zařadily k těm nejdostupnějším NVMe modulům s TLC NAND, takže by mohlo jít o dobrou konkurenci i pro značky jako Kingston a Adata. Ovšem jako obvykle je možné, že reálné ceny v nezávislých eshopech budou trošku jiné, než v oficiálním obchodě výrobce.

Zdroje: WD, Tom’s Hardware, ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fury Renegade: výkonnější hráčské PCIe 4.0 SSD od Kignstonu

Tento týden už tu byla zpráva o prvním PCIe 4.0 SSD od Kingstonu, modulech KC3000, které by měly poskytovat highendový výkon snad za přívětivější ceny než obvykle. Stejná firma vzápětí odhalila ještě jedno SSD, nazvané Kingston Fury Renegade. To asi bude ještě o něco výkonnější s rychlostmi až 7300 MB/s a zřejmě by mělo představovat lehce luxusnější „hráčský“ model. Také ale bude dostupné v kapacitě až 4 TB. Celý článok „Fury Renegade: výkonnější hráčské PCIe 4.0 SSD od Kignstonu“ »

 •  
 •  
 •  

Kingston má první SSD pro PCI Express 4.0. Levný highend?

PCI Express 4.0 se už v osobních počítačích docela zabydlel a asi jsme na cestě k tomu, že ho bude používat většina nových SSD. Teď vydává modul využívající možnosti PCI Expressu 4.0 také jedna z největších značek z levnější oblasti trhu: Kingston. Jeho moduly KC3000 budou nabízené i v kapacitě 4TB a pravděpodobně používají 176vrstvou NAND, takže s rychlostí až 7000 MB/s a až milionem IOPS budou na špičce úložišť pro PC. Celý článok „Kingston má první SSD pro PCI Express 4.0. Levný highend?“ »

 •  
 •  
 •  

SSD pro PCIe 5.0 přijdou do PC za rok, s řadičem Phison E26

Kioxia nedávno předvedla prototyp SSD pro PCI Express 5.0, čímž se otevřela otázka, kdy se takto rychlá SSD objeví i v osobních počítačích (a nejen serverech). Rozhodující možná bude firma Phison. Její řadič E16 umožnil vydat v roce 2019 první SSD využívající PCI Express 4.0 hned s prvními podporujícími procesory a teď to bude možná opět na ní. První PCIe 5.0 SSD by podle jejích plánů měly být za rok, pro platformu Intel W790. Celý článok „SSD pro PCIe 5.0 přijdou do PC za rok, s řadičem Phison E26“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *