Samsung chystá SSD 980, levné NVMe moduly s TLC, ale bez DRAM

Samsung SSD 980: levnější doplněk k SSD 980 Pro a 970 Evo/Evo Plus?

Nejlevnější SSD (tedy aspoň od určité kapacity výš) by dnes teoreticky měla být ta s QLC NAND, ale v praxi to tak moc nevypadá. QLC modely jsou často relativně dražší, možná i proto, že typicky obsahují mezipaměť DRAM. Vypadá to, že Samsung teď vyzkouší opačnou strategii: chystá vydání levnějších NVMe modulů SSD 980, které budou tzv. DRAMless jen s HMB, ale na oplátku zůstanou u TLC místo levnějších čipů QLC.

Loni na podzim vydal Samsung své zatím nejvýkonnější NVMe SSD, moduly SSD 980 Pro, které u tohoto výrobce poprvé přinesly rozhraní PCI Express 4.0 ×4 a díky tomu velký skok ve výkonu. Teď firma ovšem v řadě 980 uvádí další NVMe moduly – ne 980 Evo, ale jen prostě „SSD 980“. Ty budou levnější alternativou.

Zatímco ale jiné firmy pro dostupnější úložiště sázejí na QLC NAND, Samsung zvolil jinou alternativu: zachoval paměti TLC NAND, ale použil je bez mezipaměti DRAM, která zvyšuje náklady. Proti modulům, které obsahují mezipaměť DRAM, ale na oplátku poskytují pro vlastní skladování dat jen horší QLC NAND, by to nemusel být špatný nápad.

Samsung SSD 980 zatím nebylo oficiálně oznámeno, ale moduly se začaly objevovat už přímo v katalozích obchodů a na webu firmy. Je možné, že jakožto levnější produkt ho ani korejský koncern nebude nějak speciálně propagovat, a tudíž nějaké oficiální oznámení nebude.

Tyto disky budou mít klasickou podobu modulů M.2, ale tentokrát jen s rozhraním PCI Express 3.0 ×4. Kapacity jsou 250 GB, 500 GB a 1 TB. Založené jsou na řadiči s kódovým označením „Pablo“, jenž se již objevil v externích discích Samsung Portable SSD T7, ale v modulech k vnitřnímu použití se zatím neuplatnil, tudíž nelze úplně srovnávat. SSD 980 ale asi bude výkonově horší než SSD 970 Evo nebo SSD 970 Evo Plus, protože ta používají mezipaměť DRAM, ale SSD 980 s řadičem Pablo nikoliv.

Místo toho řadič podle specifikací spoléhá na technologii HMB (Host Memory Buffer) a jako cache si vezme malý rozsah operační paměti hostitelského počítače (64 MB). Výkon takových řešení je někde mezi běžnými „DRAMless“ SSD a těmi s vlastní DRAM. HMB zabraňuje těm horším excesům, které by jinak nastávaly pod velkou zátěží, a ideálně by se díky němu mělo úložiště chovat kultivovaně.

Jak ale bylo řečeno, na NAND Flash se na rozdíl od QLC disků řady QVO nešetřilo a stále je použitá V-NAND typu TLC (Samsung tomu říká 3-bit MLC). Výdrž je garantovaná ve výši 600 cyklů na buňku (600 TB zápisu pro 1TB modul) a záruka je pětiletá, v tomto tedy SSD 980 není kompromisem proti dražším a výkonnějším SSD 980 Pro a SSD 970 Evo. Osobně mi takto asi přijde TLC bez DRAM jako lepší volba než QLC s DRAM u nedávno uvedeného Intelu 670p.

Výkon uvádí Samsung docela slušný, alespoň pro 1TB variantu. Ta má v sekvenčním čtení dávat rychlost až 3500 MB/s a v sekvenčním zápise až 3000 MB/s; výkon v náhodném čtení a zápisu je ale poloviční proti SSD 980 Pro, jen 500 000/480 000 IOPS. A zejména, výkon se o dost zhoršuje u menších kapacit, kde řadič pracuje s menším paralelismem. Přehled výkonů jednotlivých modelů můžete vidět v této tabulce.

Jak tomu u Samsungu bývá dobrým zvykem, moduly podporují různé úsporné režimy, takže v nečinnosti je příkon jen nějakých 45 mW (je to o trošku horší než 30 mW u SSD 970 Evo, ale nemělo by jít o velký problém), v režimu Sleep by to mohlo být ještě méně, ale hodnota není ve specifikacích uvedená. Tudíž tyto moduly budou dobrým kandidátem pro instalaci do notebooků. Průměrná spotřeba při aktivitě je 4,3 W a maximální je 5,9 W.

Ceny v tabulce možná jsou jen předběžné, protože vycházejí dost vysoko a nevýhodně. Moduly SSD 970 Evo Plus s lepším výkonem totiž na stejnou kapacitu už mají ceny o dost nižší. Doufejme, že až se Samsung SSD 980 začne reálně prodávat a ceny se ustálí, budou nižší než u Evo a tato nová SSD na bázi HMB budou vhodná alternativa pro ty, kdo věří značce Samsung, ale potřebují pár šupů ušetřit.

Aktualizace: oficiální ceny jsou 50 $, 70 $ a 130 $ za 250GB/500GB a 1TB verzi. V eurozóně s DPH by to mělo být 51 €, 74 € a 139 €, V ČR pak  1399 Kč, 1999 Kč a 3699 Kč.

Podle britského Amazonu by snad vydání mohlo být 9. 3., takže začátek prodeje je možná hodně blízko.

Aktualizováno: AnandTech nebo třeba Guru3D již mají recenze.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Kalamita odstavila továrny Samsungu v USA, hrozí nedostatek čipů

Celý svět teď trápí nedostatek hardwaru: nejen GPU, ale i všech možných čipů jako jsou VRM obvody nebo paměti, což hodně zhoršila pandemie koronaviru. Teď by mohlo krizi ještě prohloubit, že nenadálá sněhová kalamita a energetická krize v Texasu vynutila zavření hned několika firem na čipy, mezi nimiž je i linka Samsungu v Austinu. Toto by mohlo dál prohloubit problémy s nedostupností různých komponent. Celý článok „Kalamita odstavila továrny Samsungu v USA, hrozí nedostatek čipů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Příští týden je CES 2021. Velké novinky, na které se můžete těšit

Na začátku ledna se každoročně v Las Vegas koná veletrh výpočetní techniky, spotřebitelské elektroniky a počítačových technologií CES (Consumer Electronics Show). Letos kvůli stále zuřícímu koronaviru nemůže být pořádán fyzicky, ale o každoroční nálož novinek a odhalení, která se do něj soustředí, nepřijdeme, protože se CES 2021 koná virtuálně. Podíváme se, co se na nás díky tomu v následujícím týdnu chystá. Celý článok „Příští týden je CES 2021. Velké novinky, na které se můžete těšit“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Samsung Space Monitor 27R750Q: Do kanclu a priamo o stôl!

Samsung okrem mnohého iného pôsobí na poli počítačového príslušenstva ako výrobca monitorov. Na trh nedávno priniesol pozoruhodnú novinku v podobe monitora Space. Ten prináša unikátny dizajn stojana, ktorý vám umožní monitor úplne pritlačiť k stene alebo naopak pritiahnuť bližšie k vám či dokonca až oprieť o stôl. K tomu pridáva 144Hz obnovovaciu frekvenciu a moderný dizajn. Poďme sa na tento monitor spoločne pozrieť. Celý článok „Samsung Space Monitor 27R750Q: Do kanclu a priamo o stôl!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Samsung zatiaľ púšťa na PCIe 4 samé chuťovky… PRO, ktoré vôbec nie je PRO, toto niečo ako Evo, ale bez DRAM… ide im. 😀

  1. Jde především o reálný výkon, IOPS, Q1-Q32 rychlosti atd 🙂

   Ale jako souhlasím. Ten pocit soustavného a inkrementálního downgradu tam prostě zůstane.

   1. Jasné, na Samsung SSD ako systémových diskoch bežím bez prestávky od vydania 830 a sám mám teraz 980 Pro ako systémový disk. Cena bola vzhľadom na HW downgrade adekvátna a nemám s tým najmenší problém, lebo som vedel čo kupujem. Ale nechať tomu značenie PRO sa nedá nijako ospravedlniť, vzhľadom na históriu tej modelovej rady.

    Teraz už len chýba aby prišlo Evo s QLC a DRAM a skaza bude dokonaná. 🙂

 2. @mino_85: Abychom ještě se slzou v oku nevzpomínali, až kapacitu výroby ještě přiškrtí pandemie 😀 Kéž by výrobci nakonec přišli s takovým řadičem a firmwarem, aby bylo možno celý disk přepnout do režimu SLC, či MLC.

  Honzo, máte tam duplikován odstavec o HMB. Ať to pak otrocky nepřepíšete i do angličtiny 😉

  1. Musela se mi tam stát nějaká blbost při vkládání, velký kus tam byl dvakrát, díky za upozornění.

  2. Ja som našťastie na najbližších pár rokov komplet HW vybavený, dovtedy to dúfam prehrmí. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *