15 kusov ventilátorov Noctua NF-A14x25 G2 PWM v testoch vibrácií
Nízke, ale predsa len nejaké vibrácie sme zaznamenali aj pri ventilátoroch Noctua NF-A14x25 G2 PWM. Jedna otázka však zostáva stále nezodpovedaná a síce, aký veľký rozsah dosahovaných vibrácií môže byť naprieč vzorkami. Na to sa v nasledujúcom období zameriame a vy môžete hádať variabilitu vibrácií. Najpresnejší z vás potom získajú… áno, ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM.
Robili sme to už pri lacných ventilátoroch Endorfy Stratus 120 PWM a teraz repete s drahšími ventilátormi. Vďaka vyšším výrobným nákladom, s ktorými súvisia aj nižšie výrobné tolerancie, by ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM mali byť na tom výrazne lepšie (ako nízkorozpočtové Stratusy Endorfy). Toto je aj hlavná hypotéza, s ktorou sa bude pracovať – rozsah vibrácií ventilátorov Noctua NF-A14x25 G2 PWM bude výrazne menší ako pri ventilátoroch Endorfy Stratus 120 PWM.
Znovu, tak ako minule, nás zaujíma najväčší rozsah, aký pri porovnateľných rýchlostiach odmeriame. Jednotlivé režimy budú nastavované v skokoch po 200 ot./min. Začínať sa bude na 300 o./min a postupne (cez 500, 700, 900, 1100 a 1300 ot./min) prejdeme až k maximálnej špecifikovanej rýchlosti Noctua NF-A14x25 G2 PWM – 1500 ot./min.
Testovať na vibrácie sa bude 15 vzoriek ventilátorov, pričom vibrácie sú štandardnou metodikou snímané vždy v troch osiach, ale z nich pre lepšiu orientáciu počítame 3D vektor, čo je jedna hodnota. To v jednotkách mm/s. A teraz tomu, čo nás zaujíma. V niektorom z rýchlostných režimov bude dosahovaný najväčší rozsah. Aký? Môžete to uviesť formou od x mm/s do y mm/s, alebo násobok rozdielu minimálnej a maximálnej hodnoty, ak nemáte dobrú predstavu o konkrétnych číslach. Pokiaľ by bolo niečo nejasné, tak sú tu komentáre pod článkom, do ktorých môžete položiť svoj dotaz.
Vaše tipy posielajte na e-mail info@hwcooling.net s predmetom správy „Rozsah vibrácií Noctua NF-A14x25 G2 PWM“. Uzávierka je do 6. 12. 2024 (23:59 CET). Správnu odpoveď aj meno výhercu, ktorý bude zo svojim tipom najbližšie realite, sa dozviete v teste vibrácií Noctua NF-A14x25 G2 PWM publikovanom v neskoršom decembrovom termíne. Pre víťaza máme pripravených 10× (slovom desať kusov) Noctua NF-A14x25 G2 PWM, čo je dostatočný počet na to, aby aj vo full towery týmito ventilátormi zabezpečil komplet systémové chladenie. A to s ohľadom na mimoriadne tichý chod pri súčasne vysokom prietoku vzduchu.
Súťažiť môžete z ktoréhokoľvek kúta sveta, výhru pošleme kďekoľvek. Žiadne georeštrikcie teda neexistujú.
Neprehliadnite: Noctua NF-A14x25 G2 PWM: Konečne prvotriedny 140mm ventilátor
⠀
Můj nesoutěžní odhad celkového rozsahu je 0.05 mm/s. Těším se na test 🙂
Ty jo, s tým do emailu aj nesúťažne, neradiť! 😀
Mám jednu otázku a zároveň výhradu.
„Môžete to uviesť formou od x mm/s do y mm/s, alebo percentuálne.“
Percentuálne je myslené ako? Čo je v čitateli a čo v menovateli?
Ak je to pomer rozdielu maximálnej a minimálnej hodnoty ku maximálnej hodnote, tak to si myslím, že by stačiť nemalo.
Lebo stačí, aby jeden kus nemal žiadne vibrácie (podobne ako v predchádzajúcej súťaži) a potom je vždy správna odpoveď 100%. — či už to ide od 0 k 0,001 alebo od 0 k 1.
Odpoveď by mala byť v tvare: od min do max.
Ak by mali viacerí správny rozsah hodnôt (max-min), tak by o poradí rozhodla nižšia vzdialenosť od strednej hodnoty (či už priemer alebo medián, to nechám na vyhlasovateľa súťaže :P)
…
ešte jedna malá poznámka, pozor na terminológiu, ak sa používa slovo rozptyl/variancia, tak sa obvykle (v štatistike) myslí suma štvorcov odchýlok od strednej hodnoty podelená početnosťou súboru 😛
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozptyl_(statistika)
souhlas, jeden typ odpovědi, žádné přepočty apod.
stanovte si, jak
Jeden typ správnej odpovede môže byť tá max. a min. hodnota, ako píše bufo. Tá druhá vec je voliteľná, pokiaľ by niekto nemal jasnú predstavu. Vtedy môže napísať koľkokrát je max. hodnota väčšia ako minimálna. Hoci teda v tomto prípade bude asi trochu komplikácia pri vzorke s eventuálne nulovými vibráciami naprieč celým rýchlostným rozsahom. Priznám sa, že v tomto tápem a neviem úplne, ako to presne zadefinovať. Po tej úprave (pôvodného znenia) a odstránenia percent to je ale snáď už aspoň o trochu rozumnejšie.
Máš pravdu, upravené (percentá sú preč) – pozri. Snáď by to mohlo byť teraz jasnejšie, ale stále platí, že na zadávanie takýchto úloh nemám kvalifikáciu a ani istotu v tom, preto tam bola (a je) tá poznámka o tom, že ak je niečo nejasné, tak smer komentáre a môžeme prediskutovať.
Ak sa ti ani súčasná formulácia nedá dosť dobrá/presná, tak môžeš navrhnúť inú. Ale zase aby to nebolo na úkor zrozumiteľnosti pre nematematikov. 🙂
PS: Slovo rozptyl by bolo vhodné nahradiť nejakým iným, presnejším slovom? Rozsah je asi kravina, čo? 🙂
Rozsah/range je úplne správne 😛
(napr.: MATLAB range – returns the difference between the maximum and minimum values of sample data in X.)
…ale!!
—„…alebo násobok rozdielu minimálnej a maximálnej hodnoty…“
Aký násobok NULY (sample 3) je 0,282 (sample 13, 1200RPM)? 😀
Daj iba:
V mm/s uveďte minimum a maximum z maximálnych vibrácií (3D vektor) jednotlivých ventilátorov (bez ohľadu na RPM).
Ak správne chápem, čo chceš povedať (myslím že toto chceš).
…
…
Ak chceš iba rozdiel medzi globálnou minimálnou hodnotou, (čo bude asi 0 alebo maximálne 0,003 podľa existujúcej vzorky) a globálnou maximálnou hodnotou (momentálne 0,089), tak si myslím, že to potom stačí: „Uveďte v mm/s maximálnu nameranú vibráciu (3D vektor).“
Predpokladám, že chceš toto:
príklad z náhodne vygenerovanými číslami
https://imgur.com/a/H1MhMMk
Áno, presne to je ono. 🙂
Zdá sa, že sa s tým súťažiaci, ktorí sa doposiaĺ zapojili, popasovali dobre. Posielajú údaje, s ktoými sa pri vyhodnocovaní bude dať pracovať.
— „Aký násobok NULY (sample 3) je 0,282 (sample 13, 1200RPM)?“
Žiadny, ale to písem aj v reakcii na epidotov komentár. Keď bude človek s týmto (násobkom) operovať, tak musí automaticky počítať s tým, že najmenej vibrujúci ventilátor nebude mať nulové hodnoty. Táto druhá možnosť je tam preto, ak by niekto nemal vôbec predstavu o tom, v akých konkrétnych číslach v mm/s sa ten interval odmeraných vibrácií môže pohybovať.
Slová rozptyl zmenené na rozsah, tak snáď to už nie je vyložene nepresné. 🙂
Proč máš takový problém s procenty? Jednoduše procentuálně vyjádřená max. odchylka vůči průměrné hodnotě, jinými slovy násobek průměrné hodnoty (např. 1,05).
S percentami mám vlastne tiež „problém“ pri pohľade na niečo ako 250 % (keď možné maximum je 100 %) a vyjadrenie vecí násobkom považujem za elegantnejšie. Ale áno, je to iba pocit nematematika. 🙂