Tipnite si: Ako vibrujú ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM?

15 kusov ventilátorov Noctua NF-A14x25 G2 PWM v testoch vibrácií

Nízke, ale predsa len nejaké vibrácie sme zaznamenali aj pri ventilátoroch Noctua NF-A14x25 G2 PWM. Jedna otázka však zostáva stále nezodpovedaná a síce, aký veľký rozsah dosahovaných vibrácií môže byť naprieč vzorkami. Na to sa v nasledujúcom období zameriame a vy môžete hádať variabilitu vibrácií. Najpresnejší z vás potom získajú… áno, ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM.

Robili sme to už pri lacných ventilátoroch Endorfy Stratus 120 PWM a teraz repete s drahšími ventilátormi. Vďaka vyšším výrobným nákladom, s ktorými súvisia aj nižšie výrobné tolerancie, by ventilátory Noctua NF-A14x25 G2 PWM mali byť na tom výrazne lepšie (ako nízkorozpočtové Stratusy Endorfy). Toto je aj hlavná hypotéza, s ktorou sa bude pracovať – rozsah vibrácií ventilátorov Noctua NF-A14x25 G2 PWM bude výrazne menší ako pri ventilátoroch Endorfy Stratus 120 PWM.

Znovu, tak ako minule, nás zaujíma najväčší rozsah, aký pri porovnateľných rýchlostiach odmeriame. Jednotlivé režimy budú nastavované v skokoch po 200 ot./min. Začínať sa bude na 300 o./min a postupne (cez 500, 700, 900, 1100 a 1300 ot./min) prejdeme až k maximálnej špecifikovanej rýchlosti Noctua NF-A14x25 G2 PWM – 1500 ot./min.

Testovať na vibrácie sa bude 15 vzoriek ventilátorov, pričom vibrácie sú štandardnou metodikou snímané vždy v troch osiach, ale z nich pre lepšiu orientáciu počítame 3D vektor, čo je jedna hodnota. To v jednotkách mm/s. A teraz tomu, čo nás zaujíma. V niektorom z rýchlostných režimov bude dosahovaný najväčší rozsah. Aký? Môžete to uviesť formou od x mm/s do y mm/s, alebo násobok rozdielu minimálnej a maximálnej hodnoty, ak nemáte dobrú predstavu o konkrétnych číslach. Pokiaľ by bolo niečo nejasné, tak sú tu komentáre pod článkom, do ktorých môžete položiť svoj dotaz.

Vaše tipy posielajte na e-mail info@hwcooling.net s predmetom správy „Rozsah vibrácií Noctua NF-A14x25 G2 PWM“. Uzávierka je do 6. 12. 2024 (23:59 CET). Správnu odpoveď aj meno výhercu, ktorý bude zo svojim tipom najbližšie realite, sa dozviete v teste vibrácií Noctua NF-A14x25 G2 PWM publikovanom v neskoršom decembrovom termíne. Pre víťaza máme pripravených 10× (slovom desať kusov) Noctua NF-A14x25 G2 PWM, čo je dostatočný počet na to, aby aj vo full towery týmito ventilátormi zabezpečil komplet systémové chladenie. A to s ohľadom na mimoriadne tichý chod pri súčasne vysokom prietoku vzduchu.

Pomôcka: Aby ste so svojimi tipmi neboli úplne mimo, tak sa pozrite do výsledkov rozsahu vibrácií ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM. Predpokladáme, že pri Noctua NF-A14x25 G2 PWM bude interval podstate užší. To už je ale iba redakčný odhad, ktorý nemusíte brať vážne.

Súťažiť môžete z ktoréhokoľvek kúta sveta, výhru pošleme kďekoľvek. Žiadne georeštrikcie teda neexistujú.

Neprehliadnite: Noctua NF-A14x25 G2 PWM: Konečne prvotriedny 140mm ventilátor


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench

Dnes se zaměříme na to, co se děje uvnitř skříně při intenzivní zátěži procesoru. Na Ryzenu R9 7950X chlazeném vzduchovým chladičem Noctua NH-D15 G2 spustíme renderning v benchmarku Cinebench 2024 a podíváme se, jak se to projeví na teplotách a jak se všechny hodnoty změní při různých nastaveních výkonu systémových ventilátorů v celém rozsahu jejich pracovních otáček. Celý článok „Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua NF-A14x25 G2 PWM: Konečne prvotriedny 140mm ventilátor

Ponuku 140-milimetrových ventilátorov rozširuje Noctua NF-A14x25 G2 PWM. Čakanie na tento model bolo veľmi dlhé, ale nakoniec sa po rôznych strastiach podarilo všetko dotiahnuť do úspešného konca. Na to, mimochodom, poukazujú aj hĺbkové testy, z ktorých si ventilátor NF-A14x25 G2 odnáša „najlepšie“ výsledky naprieč mnohými scenármi použitia. To i pričinením výrazných inovácií v aerodynamickom dizajne. Celý článok „Noctua NF-A14x25 G2 PWM: Konečne prvotriedny 140mm ventilátor“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua o meraniach hlučnosti ventilátorov: Iné uhly, iné výsledky

Merania hlučnosti sú mimoriadne zložitá téma. Predstavte si, že máte desať rôznych zdrojov zvuku. Hluk každého sa bude priestorom šíriť iných spôsobom a odmerať, „čo je najhlučnejšie“ a vyniesť k tomuto jasný verdikt, je poriadny oriešok. Aby ste mali o tejto problematike lepšiu predstavu, tak sme pre vás pripravili rozhovor s Noctua. Rôzne techniky merania prinášajú podklady pre potenciálne odlišné a niekedy aj protichodné závery. Celý článok „Noctua o meraniach hlučnosti ventilátorov: Iné uhly, iné výsledky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Mám jednu otázku a zároveň výhradu.
    „Môžete to uviesť formou od x mm/s do y mm/s, alebo percentuálne.“
    Percentuálne je myslené ako? Čo je v čitateli a čo v menovateli?
    Ak je to pomer rozdielu maximálnej a minimálnej hodnoty ku maximálnej hodnote, tak to si myslím, že by stačiť nemalo.
    Lebo stačí, aby jeden kus nemal žiadne vibrácie (podobne ako v predchádzajúcej súťaži) a potom je vždy správna odpoveď 100%. — či už to ide od 0 k 0,001 alebo od 0 k 1.
    Odpoveď by mala byť v tvare: od min do max.
    Ak by mali viacerí správny rozsah hodnôt (max-min), tak by o poradí rozhodla nižšia vzdialenosť od strednej hodnoty (či už priemer alebo medián, to nechám na vyhlasovateľa súťaže :P)

    ešte jedna malá poznámka, pozor na terminológiu, ak sa používa slovo rozptyl/variancia, tak sa obvykle (v štatistike) myslí suma štvorcov odchýlok od strednej hodnoty podelená početnosťou súboru 😛
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozptyl_(statistika)

      1. Jeden typ správnej odpovede môže byť tá max. a min. hodnota, ako píše bufo. Tá druhá vec je voliteľná, pokiaľ by niekto nemal jasnú predstavu. Vtedy môže napísať koľkokrát je max. hodnota väčšia ako minimálna. Hoci teda v tomto prípade bude asi trochu komplikácia pri vzorke s eventuálne nulovými vibráciami naprieč celým rýchlostným rozsahom. Priznám sa, že v tomto tápem a neviem úplne, ako to presne zadefinovať. Po tej úprave (pôvodného znenia) a odstránenia percent to je ale snáď už aspoň o trochu rozumnejšie.

    1. Máš pravdu, upravené (percentá sú preč) – pozri. Snáď by to mohlo byť teraz jasnejšie, ale stále platí, že na zadávanie takýchto úloh nemám kvalifikáciu a ani istotu v tom, preto tam bola (a je) tá poznámka o tom, že ak je niečo nejasné, tak smer komentáre a môžeme prediskutovať.

      Ak sa ti ani súčasná formulácia nedá dosť dobrá/presná, tak môžeš navrhnúť inú. Ale zase aby to nebolo na úkor zrozumiteľnosti pre nematematikov. 🙂

      PS: Slovo rozptyl by bolo vhodné nahradiť nejakým iným, presnejším slovom? Rozsah je asi kravina, čo? 🙂

      1. Rozsah/range je úplne správne 😛
        (napr.: MATLAB range – returns the difference between the maximum and minimum values of sample data in X.)
        …ale!!
        —„…alebo násobok rozdielu minimálnej a maximálnej hodnoty…“
        Aký násobok NULY (sample 3) je 0,282 (sample 13, 1200RPM)? 😀

        Daj iba:
        V mm/s uveďte minimum a maximum z maximálnych vibrácií (3D vektor) jednotlivých ventilátorov (bez ohľadu na RPM).
        Ak správne chápem, čo chceš povedať (myslím že toto chceš).


        Ak chceš iba rozdiel medzi globálnou minimálnou hodnotou, (čo bude asi 0 alebo maximálne 0,003 podľa existujúcej vzorky) a globálnou maximálnou hodnotou (momentálne 0,089), tak si myslím, že to potom stačí: „Uveďte v mm/s maximálnu nameranú vibráciu (3D vektor).“

          1. Áno, presne to je ono. 🙂

            Zdá sa, že sa s tým súťažiaci, ktorí sa doposiaĺ zapojili, popasovali dobre. Posielajú údaje, s ktoými sa pri vyhodnocovaní bude dať pracovať.

        1. — „Aký násobok NULY (sample 3) je 0,282 (sample 13, 1200RPM)?“

          Žiadny, ale to písem aj v reakcii na epidotov komentár. Keď bude človek s týmto (násobkom) operovať, tak musí automaticky počítať s tým, že najmenej vibrujúci ventilátor nebude mať nulové hodnoty. Táto druhá možnosť je tam preto, ak by niekto nemal vôbec predstavu o tom, v akých konkrétnych číslach v mm/s sa ten interval odmeraných vibrácií môže pohybovať.

          Slová rozptyl zmenené na rozsah, tak snáď to už nie je vyložene nepresné. 🙂

        2. Proč máš takový problém s procenty? Jednoduše procentuálně vyjádřená max. odchylka vůči průměrné hodnotě, jinými slovy násobek průměrné hodnoty (např. 1,05).

          1. S percentami mám vlastne tiež „problém“ pri pohľade na niečo ako 250 % (keď možné maximum je 100 %) a vyjadrenie vecí násobkom považujem za elegantnejšie. Ale áno, je to iba pocit nematematika. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *