15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Čo kus, to iné vibrácie

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli.

Čo kus, to iné vibrácie

Tak ako všetky produkty aj ventilátory majú nejaké výrobné tolerancie. Tie stanovujú, do akej miery sa môže naprieč jednotlivými vzorkami odlišovať niektorý zo strojárenských detailov. Teda, malo by to tak byť, hoci je možné, že v praxi na poriadnu výstupnú kontrolu často nezostávajú finančné prostriedky.

U lacnejších až lacných ventilátorov možno prirodzene očakávať vyššie výrobné tolerancie, respektíve predpokladáme, že kus od kusa sa budú výsledky jednotlivých vzoriek rozchádzať viac ako u 2–3-krát drahších modelov. Isteže, nemusí to platiť vždy, ale z našej skúsenosti v priemere platí úmera, že s nižšou cenou sa zväčšujú rozdiely vo vibráciách, pokiaľ pri rovnakej rýchlosti porovnáme dva rôzne kusy rovnakého modelu ventilátora. Aj preto v rámci meraní pracujeme minimálne s dvoma vzorkami a pokiaľ je rozdiel nameraných hodnôt príliš vysoký, tak pristupujeme aj k tretej. To teda obvykle u lacných ventilátorov, medzi aké sa radia aj Endrofy Stratus 120 PWM s kódovým označením EY4A007. Pri cene okolo 6 eur/cca 146 Kč im nechceme nič vyčítať a síce si to teraz trochu „zliznú“, pretože sa poukazuje práve na ne, ale neskôr uvidíte, že podobné a i horšie výsledky sa budú týkať aj iných modelov.

V nasledujúcich častiach článku sa budeme zaoberať analýzou 15 kusov vyššie spomínaných ventilátorov (Stratus 120 PWM), ktoré sú tvorené náhodným výberom z obchodu. Na základe meraní vibrácií tak, ako to robíme, vznikne množina výsledkov, ktoré bude možné usporiadať aj najmenšieho po najväčší. Tým sa vytvorí akýsi rozptyl, daný mimo iné aj mediánom. Teda strednou hodnotou meraní. Poukáže ale i na to, ako veľmi sa môže odlišovať najmenej vibrujúca vzorka od tej, ktorá vibruje najviac.

A prečo merania vibrácií a nie niečoho iného? Z dôvodu, že práve tento parameter najlepšie reflektuje rozdiely v strojovej výrobe. Meraním čohokoľvek iného pri rovnakej rýchlosti by ste sa dopracovali k výrazne menším, vždy zanedbateľným rozdielom. Rozptyl vibrácií je ale naopak široký, a o to viac, keď sú merania veľmi citlivé, s vysokým rozlíšením.

Metodicky sme na testovanie vyhradili šesť režimov definovaných rovnakými rýchlosťami, 600, 800, 1000, 1200, 1400 a 1600 ot./min. Bežne ventilátory testujeme v režimoch normalizovaných podľa rovnakých hladín hluku, ale na tieto účely považujeme za vhodnejšiu premennú rýchlosť. To z dôvodu, aby do meraní nezasahovali malé odtiene v rôznej hlučnosti. Jej hodnoty sa v našom prípade veľmi nelíšia, pretože je ventilátor od zvyšku tunela izolovaný mäkkou „vložkou“, vďaka čomu prakticky nevzniká sekundárny hluk (zosilňovaný zvyškom konštrukcie zostáv, v ktorých ventilátory fungujú), ale aj tak je, pokiaľ ide o analýzu vibrácií, presnejšia metóda testovania pri rovnakých otáčkach. Tie nastavujeme pomocou laserového tachometra UNI-T UT372.

Rýchlosti ventilátorov v čase vždy prirodzene trochu kolíšu (rádovo v jednotkách otáčok za minútu) aj pri „fixnom“ napájaní. V priemere, po ustálení, musíme byť na daných otáčkach s presnosťou na jedno desatinné miesto (teda napríklad 1000,0 ot./min) a až vtedy začíname zaznamenávať merania vibrácií. Ich hodnoty sú takisto tvorené priemerom a do grafoch sú zapisované priemerné hodnoty.

Otáčky sú odčítavané veľmi presne laserovým tachometrom. Reflexný štítok, ktorý sa lepí na ventilátorov je taký malý a ľahký, ako len môže byť. Je v tvare trojuholníka so stranou 3 mm a merania aj vďaka malej hrúbke 15 mikrónov nijako neskresľuje.

Vibrácie sú merané trojosovým vibrometrom Landtek VM-6380 spôsobom, ako to robíme v rámci testov ventilátorov štandardne. Z čiastkových dát pre jednotlivé osi (kapitola 35) je potom počítaný 3D vektor (kapitola 2), ktorý odkazuje na celkové vibrácie.

Jednotlivé kusy ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM označované ako sample 1–15 s tým, že relatívne „najhorší“ kus má červenú a „najlepší“ zlatú farbu. Na tú natrafíte ale iba v rámci vyskakovacieho okna grafu po nájazde kuzrorom do pola „sample 3“, pri ktorej sa nezobrazuje príslušný pruh, pretože sa číselne zapísala hodnotou 0,00 (t.j. bez merateľných vibrácií na rámčeku). Slovnú interpretáciu výsledkov nájdete tradične v záverečnej kapitole článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1

Endorfy vydalo teplovodivé pasty Pactum 1. Tie sa vyznačujú predovšetkým nízkou cenou. Nižšia je aj tepelná vodivosť, ale to stále na takej úrovni, ktorá by mohla pre mnohé aplikácie dostatočná. Pasty Pactum 1 sú dostupné v dvoch variantoch. Zatiaľ čo jeden je vhodný skôr na domáce použitie, tak druhý, väčší, nájde uplatnenie aj v dielňach servisných technikov. Celý článok „Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1“ »

  •  
  •  
  •  

Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin

Endorfy síce stále nemá zdroje s podporou ATX 3.x, ale vydáva kábel, vďaka ktorému môžete na priamo (bez adaptéru) napájať výkonné grafické karty GeForce aj zo „staršieho“ zdroja ATX 2.xx. Kábel Supremo FM5 HPWR má na jednej strane 12+4-pinový, respektíve 16-pinový a na druhej strane, na strane zdroja, sa pripája cez dva osempinové konektory PCIe. Okrem vysokej prúdovej zaťažiteľnosti pri ňom Endorfy kládlo dôraz aj na pohodlnosť inštalácie. Celý článok „Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita

Doposiaľ najlacnejší 140-milimetrový ventilátor, aký sme testovali, pri porovnateľnej hlučnosti poráža aj výrazne drahšie 120 mm modely. To pre využívanie väčšieho prierezu a zároveň efektíovnu geometriu rotora, ktorú Stratus 140 PWM rozhodne má. „Lacný“ ventilátor nemusí znamenať „slabý“, hoci, samozrejme, určité kompromisy vychádzajúce z viac obmedzených výrobných prostriedkov, ako u drahších ventilátorov, tu sú. Celý článok „Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. kľudne mohli všetky zísť z jednej linky, ale kvalita plastu, výrobné tolerancie a kontrola kvality dielov je na takej úrovni, že rozptyl je značný resp. kontrolujú jeden kus z povedzme 100 a nikto to za danú cenu nerieši.
      kto kupuje lacno, kupuje dvakrát!

      1. Jo, těch výrobců nebude zase tolik. Kdyby se Ľubo pro recenzi dopátral konkrétního vyrábějícího daný model, mohli bychom dopředu odhadnout kvalitu i u dalších výrobků, a možná tak i ušetřit čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *