Endorfy Stratus 140 PWM: Nízka cena, vysoká efektivita

Detaily Endorfy Stratus 140 PWM

Doposiaľ najlacnejší 140-milimetrový ventilátor, aký sme testovali, pri porovnateľnej hlučnosti poráža aj výrazne drahšie 120 mm modely. To pre využívanie väčšieho prierezu a zároveň efektíovnu geometriu rotora, ktorú Stratus 140 PWM rozhodne má. „Lacný“ ventilátor nemusí znamenať „slabý“, hoci, samozrejme, určité kompromisy vychádzajúce z viac obmedzených výrobných prostriedkov, ako u drahších ventilátorov, tu sú.

Ventilátory Endorfy Stratus poznáte už z testov 120 mm modelov. Z nich vieme, že okrem špičkového pomeru cena/výkon sa vyznačujú aj naozaj vysokou efektivitou. To v zmysle vysokého prietoku vzduchu na „jednotku hlučnosti“ v porovnaní s inými ventilátormi. Veľa konkurenčných riešení neexistuje, aj keď áno, Arctic P12 (PWM PST) sú v prípade rovnakej ceny tvrdým súperom.

A potom o ventilátoroch Stratus 120 PWM ešte vieme, že majú pomerne vysoké výrobné tolerancienaprieč jednotlivými kusmi sa môžu vyznačovať rôznymi vibráciami (od „žiadnych“ až po pomerne vysoké), čo je istá daň za to, že môžu byť tieto ventilátory naozaj lacné. To platí aj pre o číslo väčšie varianty Stratus 140 PWM. Tie sú takisto lacné a aj u nich môžete očakávať väčší rozptyl vibrácií, ktorý môže mať vplyv napríklad na „sekundárny hluk“ rozvibrovaním skrinky alebo pasívu chladiča. Skrátka toho, s čím sú ventilátory kontakte. To sa ale týka viacerých ventilátorov a obzvlášť v tejto cenovej relácií, kde sa nedá očakávať nadštandardne vysoká presnosť vo výrobe jednotlivých častí. Najmä, pokiaľ ide o osku a centrovanie rotora.

Rotor ako taký u Stratus 140 PWM  nemá žiadne viditeľné nedostatky, ktoré by vznikali v dôsledku jeho výroby v strekolisových formách. Niekedy kritické hrany lopatiek sú rovné, bez záderov a v podstatne bezchybný, pokiaľ ide o dielenské vyhotovenie, je aj povrch rotora.

Tvar lopatiek je charakteristický výrazne zakrivenými nábeznými hranami s oblejším bruškom v druhej polovici (lopatiek, smerom k špičkám). To hlavne pre väčšiu výťažnosť v aerodynamicky najefektívnejšom spektre. Oproti vyšším modelom Fluctus (140 PWM) Stratusy na nábežných hranách lopatiek nemajú zúbky a z verejného opisu výrobcu sa, zdá sa, vytratila zmienka o pychoakustických optimalizáciách. Je teda možné, že ich základ stál práve v tejto úprave.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

Na vývoji ventilátorov sa však stále má stále podieľať tím okolo Synergy Cooling, ktorí za psychoakustickými optimalizáciami (pri Fluctusoch) stáli. A veríme, že aj pri lacnejších ventilátoroch Stratus bola snaha dosiahnuť čo najlepšie akustické vlastnosti. Tie sa odvíjajú od viacerých elementov, napríklad od tvaru, použitého materiálu či jeho hrúbky. Pokiaľ ide o pružnosť lopatiek Stratus 140 PWM, tak tá je priemerná.

Obmedzujúci pri lacnejších ventilátoroch je rozpočet na materiál a keď Endorfy z týchto dôvodov nemohlo použiť pevnejší polymér, tak sú „slabé miesta“ zosilnené aspoň väčšou hrúbkou – na špičkách je to až okolo 2,7 mm. Väčšia hrúbka sa tu hodí aj z toho dôvodu, že lopatky Stratus 140 PWM sú naozaj dlhé. Na pomery formátu až nadštandardne. Plocha rozbočovača (s priemerom 41,2 mm) je totiž rovnaká ako u 120 mm modelov. To znamená, že do väčšieho formátu (140 mm) museli lopatky pomerne výrazne dorásť, čím sa zvýšila ich pružnosť. A čím väčšia kompenzácia väčšou hrúbkou materiálu tu je, tým menšie je riziko nepríjemných vibrácií, ktoré zvyšujú hlučnosť ventilátora a eventuálne i toho, k čomu je upevnený.

   

Lopatky a aj rotorový rozbočovač majú porovnateľnú veľkosť ako Fluctus 140 (PWM), takže vplyv na výsledky na tejto úrovni, pokiaľ ide o prietok či statický tlak, príliš nebude. Stratus 140 PWM majú ale slabší motor (s 0,25 A), čo súvisí aj s nižšími maximálnymi rýchlosťami. Tie sú inzerované „iba“ do 1200 ot./min (namiesto 1800 ot./min Fluctus 140 PWM). Jedná sa tak skôr o pomalší ako výkonnejší ventilátor.

Geometria rotora s relatívne menšími medzerami medzi lopatkami pritom aj u Stratus 140 PWM predpovedá všestranné použitie, kde medzi výkonnostnými vlastnosťami bude aj vyšší statický tlak a tým pádom menší úbytok prietoku vplyvom prekážky, ako je to pri ventilátoroch s redším rotorom, ktoré majú typicky o dve lopatky menej. Tých má tento ventilátor Endorfy až deväť.

Vstavaný kábel má približne 58 cm, je teda pomerne dlhý. Ale bez možnosti vzájomného reťazenia ventilátorov. Na rozdiel od modelov Fluctus (s dvoma konektormi) má iba konektor na pripojenie k základnej doske alebo rozbočovaču. V balení nájdete už iba štvoricu skrutiek so samoreznými závitmi a jednoduchú používateľskú príručku.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (19) Pridať komentár

  1. Ľubo
    len taký tip … môže kľudne ostať ignorovaný, …
    Možno by bolo vhodné zmeniť v názve „vysoká efektivita“, za „vysoká cenová efektivita“ alebo niečo podobné.
    … aby bolo jasné, že je to v pomere k cene a nie k spotrebe.
    (Lebo keď pozerám prietok vzduchu/W, tak je niekde v 2. polovici a keď pozerám statický tlak/W, tak na chvoste.)

    1. Efektivitou je v tomto prípade mienená chladiaca efektivita. Určite je to niekde v texte (a snáď na viacerých miestach) upresnené. Do nadpisu sa to, bohužiaľ, nezmestí. Energetickú efektivitu pri ventilátoroch považujem za niečo tak okrajové (a nedpodstatné), že narážať na ňu v nadpise len tak nebudem pri žiadnom ventilátore. Asi ani pri ventilátoroch Gigabyte Aorus, ktoré majú pri porovnateľných otáčkach oproti iným ventilátorom obvykle nižšiu spotrebu aj pre nižšie trenie vďaka tomu grafénovému mazivu. Aj keď jasné, „sadnúť“ si musí viac prvkov.

      Každopádne vďaka za upozornenie. Zamyslím sa nad formuláciami určitých vecí. Určite to takto, ako opisuješ, môže pochopiť viac ľudí. Nikedy je to holt boj, aby sa v hlave prijímateľa vytvoril rovnaký obraz ako v hlave odosielateľa. 🙂

      1. –„…Energetickú efektivitu pri ventilátoroch považujem za niečo tak okrajové…“
        no to ja ju tiež považujem za okrajovú spolu s RGB (a v porovnaní k s prietok/hluk a tlak/hluk má aj samotná cena relatívne nižšiu dôležitosť … sú to predsa len ventilátory …nie sú to až také veľké položky v pomere k ostatným častiam)

        áno zo samotného textu je to jasné, že myslíš chladiacu efektivitu vzhľadom ku cene:
        –„V prvom rade je dobré vyzdvihnúť mimoriadne pôsobivý pomer ceny k efektivite chladenia…“

        Ono, pokiaľ sa jedná o komponent chladenia, tak je jasné že sa myslí chladiaca efektivita, ale ide o to, že vzhľadom k čomu:
        cenová efektivita = (prietok alebo tlak)/cena,
        akustická efektivita = (prietok alebo tlak)/hluk,
        energetická efektivita = (prietok alebo tlak)/W

        tak to aspoň chápem ja, čí?….ale vravím, bol to len tip …môže ostať ignorovaný 😉

        1. „… je jasné že sa myslí chladiaca efektivita, ale ide o to, že vzhľadom k čomu…“

          Vzhľadom k cene, preto je v titulku okrem vysokej efektivity vypichnutá aj tá nizka cena. 🙂

          Pri ventilátoroch Stratus, Arctic P1x a podobných sa dá určite hovoriť aj o „efektivite“, ktorá by odkazovala na to „umenie“ zostrojiť za ventilátorom s atraktívnym pomerom prietoku k hlučnosti aj pri takto nízkych výrobných nákladoch. Len škoda, že asi vždy to bude pri tých hlučnejších nízkých frekveniách zvuku. Ventilátory s orámovanými rotormi, ktoré toto potláčajú, už pod desať eur/kus nebývajú. Aj keď P14 Max sa drží cenovo pomerne nízko. Furt je ale zhruba na dvojnásobnej cene P14…

  2. Jsou to takové nudle s mákem 😅

    Úvod:
    …okrem špičkového pomeru cena/výkon majú sa vyznačujú
    v prípade rovnakej ceny
    …v dôsledku jeho výroby v strekolisových formát

    Závěr:
    …sú pri lacnejších ventilátoroch (mezera) hladké…
    …pri porovnateľnej hlučnosti dosahovaný nižší prietok vzduchu…
    …v pásme nižších frekvencií o hlučnejší…
    žiadne rapkanie… …, nehrozí…
    Napriek tomu (je) Stratus 140 PWM veľmi slušný…

    Za těch 8€ nebude o kupce nouze. Výsledky měření tlaku to vůbec nekazí, když je tu fantastický Fluctus.

    1. Díky! To je zase chýb… v úplnom závere je po novom aj tematická výzva, ale samozrejme to treba eliminovať. Väčšia časť chýb sa odchytí pri lokalizácii do angličtiny, pri ktorých Jozef robí aj korekcie v slovenskom texte, ale v tomto prípade bol ten prestoj medzi SK a EN článkom dlhší než obvykle…

      Výsledky nižšieho statického tlaku sú aj výsledkom slabšieho, menej výkonného motorčeka, ale hlavne sa od nich nedá odvodiť prietok cez radiátor. Ten predstavuje oveľa menšiu odporovú záťaž ako situácia s „nulovým prietokom“, pri ktorej sa statický tlak meria. Prietok cez radiátor je u Stratus 140 PWM oproti Fluctus 140 PWM) vždy nižší, pri všetkých porovnateľných hladinách hluku, ale zmestí sa to do zhruba 20 % (a niekedy je ten rozdiel aj výrazne mení, polovičný). S prostredí s vyššou reštriktivitou to môže byť skrz ten slabší motorček i viac. A samozrejme potom pri porovnaní maximálnych otáčok, ale vtedy je už rýchlejší Fluctus hlučnejší.

      1. Aaaa…kto robí, robí aj chyby…a navyše, tuto pacient Ti urobí korektúru zadarmo :-).
        Aj ten môj návrh vyššie…100 ľudí, 100 chutí…
        Momentálne recenzujem bakalárky…a tvoj článok neobsahuje viac chýb, ale na rozdiel od nich prináša novú informáciu (entropicky ani radšej neporovnávam). Veci sú uvádzané v logickým slede… a vety, aj keď občas s chybami, tak vždy dávajú zmysel.
        Takže prajem veľa chuti do ďalšej práce a nenechaj sa rozladiť „prkotinami“ 😉

      2. O korektuře nemůže být řeč. Jsou to jen věci, které na první dobrou ruší přirozené plynutí textu. Když už to čtu… Boha, není mým cílem Ľuba rozložit. Sám vím, jaké to je být do něčeho ponořený a přitom slepý k vlastním chybám.

        1. Jasné, že nechceš Ľuba rozložiť…ani ja nie…a verím, že aj Ľubo to tak chápe…
          Ale po tých prvých komentoch som cítil vnútornú potrebu Ľuba povzbudiť…
          Ono, keď pozrieš iné portály… Tak obvyklé to začína…Great work..
          Napr. pod každým Arisovým videom mu tu napíše aj druhý autor článkov z HWBusters: -)

              1. „Výzva“ pribudla až teraz, v tomto článku. A obaja máte už kredit z minulosti. Tých ventilátorov bude na konci roka dosť pre každého korektora, haha.

          1. Potlapkávanie po pleci možno chvíľkovo poteší, ale je to IMO trochu brzda v ďalšom rozvoji. Preferujem radšej konštruktívne diskusie na témy „prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú“. Špeciálne pri ventilátoroch, do ktorých sá dá na jednotlivé ich prvky dosť dobre vidieť (na rozdiel od procesorov napríklad).

            A pokiaľ ide o chyby v texte, tak pri nich je super, keď sa na ne poukáže a opravia sa v čo najkratšom čase. Cieľ je, aby bol článok pre každého čo najzrozumiteľnejší. Pochopitelne ma trochu štve, že to nedokážem dať na 100 % sám, ale toto mám už vnútorne uzavreté – dva testy s preklepami, ktoré skôr či neskôr odstránime, sú užitočnejšie ako jeden bez preklepov :)).

            1. –„…dva testy s preklepami, ktoré skôr či neskôr odstránime, sú užitočnejšie ako jeden bez preklepov.“
              Úplne súhlasím.
              …aj keď, ešte lepšie by bolo 3 testy (predsa len, 3 sa považuje za šťastné číslo… neviem, či to nemá korene niekde vo Švédsku) 🙂

              1. Tri sú už príliš veľa. Viem, že to je už za hranou toho, za čo dám ruku do ohňa. Robiť tieto testy ventilátorov presne vyžaduje jednak veľmi veľa času a potom je tu aj ten aspekt, že pri ladení všetkého nemôžu úradovať žiadne známky únavy, aby sa do výsledkov nedostalo niečo, čomu sa tuším hovorí „náhodné chyby“. Samotné merania musia prebiehať dostatočnej sviežosti, s písaním je to horsie, no. 🙂

                1. No jo, už si unavený… choď si oddýchnuť…ale nerob pri tom tie švédske veci, bo keď spravíš naraz 2 „náhodné chyby“ s 9-mesačnou inkubačnou dobou, tak potom stihneš urobiť tak 0,3 testu… 😉

                    1. Poznám jednu milú žilinskú ABBA family, ktorá vždy rozveselí…
                      Ale tiež ma traumatizuje fakt, že detičky Aďko a Bejka, čo k nám chodili do doktorandského kanclu, už sú bradatý pán a budúca mamička…
                      Keby som si teraz pustil ABBA-u, tak by ma to nostalgicky traumatizovalo…tak si dám nudle, či teda slíže 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *