Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu

Změní RDNA 4 nevýhodu grafik Radeon v ray tracingu?

Grafiky Radeon mají obvykle lepší výkon při stejné ceně než grafiky GeForce, ale jako jeden z důvodů, proč preferovat Nvidii, se často cituje lepší výkon při použití raytracingových efektů, s nimiž na aktuálních grafikách GeForce klesne výkon méně než u AMD. Mohlo by se to ale změnit. Zdá se, že právě akcelerace ray tracingu projde v nových grafikách AMD s architekturou RDNA 4, generaci Radeon RX 8000, největšími změnami.

Architektura RDNA 4 je nová generace oproti současným GPU Radeon RX 7000 (s architekturou RDNA 3), která by snad měla vyjít v druhé polovině letošního roku, ale nevíme ještě přesně kdy. Podle leakera Keplera_L2, který o budoucích grafikách Radeon přináší tu a tam informace, by RDNA 4 měla mít zcela nově řešenou akceleraci raytracingových efektů.

Už předtím bylo známo (respektive objevovala se informace, která je ale zatím samozřejmě neoficiální), že architektura RDNA 4 by měla mít v ray tracingu vylepšení proti RDNA 3, nicméně ta nejsou jen obvyklá evoluční. Evolučním zlepšením by měla být akcelerace v architektuře RDNA 3, která víceméně vychází z toho, jak raytracingové efekty počítala architektura RDNA 2, s nějakými vylepšeními. RDNA 4 ale má mít tyto jednotky zcela nové oproti těm v RDNA 3.

Sapphire Radeon RX 7600 Pulse

Tato informace se týká jejich architektury a nemusí nutně znamenat nějaké radikální navýšení výkonu. To lze ale předpokládat, když už se AMD do takového přepracování pustilo. Před nedávnem se také objevila informace, že APU konzole PlayStation  5 Pro má zdvojnásobený teoretický výkon při analýze kolizí paprsků s boxy v rámci bounding volume hierarchy (BVH), kdy zpracovává až osm boxů (BVH8) místo čtyř (BVH4). Protože PS5 Pro má pravděpodobně převzatou akceleraci ray tracingu už z architektury RDNA 4, mohla by tato charakteristika platit i pro ony nové raytracingové jednotky v Radeonech RX 8000 / RDNA 4, o kterých teď mluví Kepler_L2.

RDNA 4 bude končit Radeonem RX 8700 XT

Jak se toto projeví ve výkonu, to ale samozřejmě ukážou až reálné testy a zatím tyto informace berte jako zajímavost, nikoliv jako nějakou záruku úspěchu.

Zdá se také, že v generaci Radeon RX 8000 budou uvedené jen modely z nižšího a mainstreamového segmentu, zatímco highendové GPU pro nejvýkonnějšími modely bylo zrušeno. Nejvyšším modelem této generace by prý podle Keplera_L2 asi měla být sedmistovková karta, tedy Radeon RX 8700 nebo asi RX 8700 XT (to už přesně řečeno není). Je pak otázka, jak moc je pro takovéto grafiky ray tracing relevantní vzhledem k jeho výkonnostním dopadům.

Zdroje: Kepler_L2 (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

APU Ryzeny se Zenem 5 už nebudou mít ovladače pro Windows 10

Hodně lidí nerado přechází na novější verze Windows, ať už někdy kvůli hardwarovým nárokům, nebo častěji kvůli změnám v chování a vzhledu. Aktuálně je to tak s Windows 11. Brzo ale už asi setrvávání na Windows 10 začne narážet na překážky. Například od AMD. Tato firma totiž už zřejmě začíná ukončovat podporu tohoto OS. Jeho nově vydávaný hardware už nebude mít zřejmě vůbec ovladače pro Windows 10. Celý článok „APU Ryzeny se Zenem 5 už nebudou mít ovladače pro Windows 10“ »

 •  
 •  
 •  

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová

AMD ještě nevydalo novou generaci grafik Radeon RX 8000, které budou používat architekturu RDNA 4, takže je asi ještě dlouho do příchodu nové generace, která by se mohla jmenovat RDNA 5 – ale možná i úplně jinak. Přesto se teď objevily první neoficiální zvěsti o tom, co by RDNA 5 mohla v grafikách Radeon znamenat. Tato architektura by mohla být značným skokem vpřed, na rozdíl od RDNA 3 a přicházející RDNA 4. Celý článok „RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *