Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

Jen 18,0GHz GDDR6 pro Navi 44 i Navi 48?

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu.

Podle leakera Keplera_L2 se AMD chystá použít stejné 18,0GHz (efektivně) paměti GDDR6, jaké měly již Radeony RX 6950 XT, RX 6750 XT a levný Radeon RX 6500 XT před dvěma lety. U Radeonu RX 7900 XTX a XT má přitom už osazené 20GHz paměti GDDR6, které dodávají o 11 % víc propustnosti.

Předchozí zprávy se shodovaly o tom, že efektivní frekvenci pamětí 18,0 GHz bude používat karta založená na slabším a levnějším z obou čipů, Navi 44 se 2048 shadery a 128bitovou sběrnicí. Propustnost tohoto GPU pak má být 288 GB/s, stejná jako u Radeonu RX 7600.

Čip asi opět bude mít 32MB Infinity Cache a podle předchozího úniku efektivní propustnost po započítání jejího efektu nebude o moc vyšší než u Navi 33. Je otázkou, o kolik se bude moci zvednout výkon, pokud se efektivita paměťového subsystému moc nezvýší. Ale to teprve uvidíme z recenzí.

Top model řady RX 8000 s propustností jen 576 GB/s

Novinka ale je, že by stejné paměti měly být použité i u výkonnějšího Radeonu založeného na výkonnějším čipu Navi 48 se 4096 shadery, kde už to budí větší pochybnosti. Tato grafika by prý mohla dosahovat až 50 TFLOPS výpočetního výkonu a blížit se k Radeonu RX 7900 XT (pokud tato část úniků není mylná). Předchozí verze specifikací měla za to, že propustnost pamětí bude vyšší s frekvencí okolo 20,5 GHz, ale podle Keplera_L2 má i toto GPU jen 18,0GHz paměti. To by mu dávalo propustnost jen 576 GB/s jako už zmíněný Radeon RX 6950 XT.

AMD Radeon RX 6950 XT v referenčním provedení (Zdroj: AMD)

Je otázka, jaké má toto důvody. Pokud necháme stranou možnost, že implementace řadiče pamětí se ukázala jako nedostatečná pro vyšší frekvence (což by mohlo být proto, že byla nadesignována tak, aby zabrala menší plochu), pak by mohlo jít buď o opatření mající za cíl snížit spotřebu, nebo o snížení výrobních nákladů použitím levnějších čipů GDDR6.

Je ale otázka, zda se tím nesníží výkon natolik, že to celkově bude čistá nevýhoda. Příklad máme možná v podobě Radeonu RX 7900 GRE, který má také jen 18,0GHz paměti (a také na 256bitové sběrnici) a je to dost možná limitace, která mu brání dosáhnout lepších výkonů po přetaktování, ke kterému by jinak měl mít dobrý potenciál. Paměti GDDR6 by přitom aspoň teoreticky měly být schopné dosáhnout frekvencí až 24,0 GHz (a o třetinu vyšší propustnost by měla být znát). Jak už ale bylo řečeno, možná by to nevycházelo výhodně z hlediska ceny a/nebo spotřeby.

Očekává se, že tyto grafiky budou zaměřené na levnější části trhu někde mezi Radeonem RX 7600 (Navi 44 by mělo být rychlejší než tento model) a Radeonem RX 7900 XTX (který by měl zůstat výkonnější i po uvedení RDNA 4). Ale jak horké to s tou levností skutečně bude, to zatím vůbec netušíme, takže těžko předvídat, zda budou modely Radeon RX 8000 atraktivní.

Zdroje: Kepler_L2 (1, 2), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD dává k Radeonům RX 7700 XT a 7800 XT dvě hry zadarmo

Už dlouho (od listopadu 2023) neproběhla žádná akce s tzv. „bundlem“ hry zadarmo ke koupené grafické kartě, což jinak dříve AMD i Nvidia dělávaly i několikrát do roka. Suploval to sice Asus s nejnovějším dílem série Yakuza, což se ale týkalo jen karet vyráběných pouze touto firmou. Teď po delší době přichází opět akce na podporu prodejů grafik Radeon od AMD a budou se s ním dát získat dokonce dvě hry. Celý článok „AMD dává k Radeonům RX 7700 XT a 7800 XT dvě hry zadarmo“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5

V pondělí odhalilo AMD procesory Ryzen 9000 pro desktop, první s jádry Zen 5 a po nich také nové mobilní procesory „Strix Point“ s touto architekturou. Ovšem firma rovnou oznámila i verzi Zenu 5 pro servery, která bude možná nejimpozantnější. Tyto procesory budou poskytovat až 192 jader. Epycy 9005 „Turin“, jak se jmenují, také přijdou na trh v druhé polovině roku a mohly by dál posílit pozici AMD proti Intelu a také proti různým procesorům ARM. Celý článok „AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027

Ve stejný moment, kdy AMD na Computexu 2024 odhalilo nejnovější procesory Ryzen 9000, firma paradoxně přichází i s dalšími procesory pro předchozí socket AM4 a desky s pamětí DDR4, byť ho už od roku 2022 nový AM5 nahrazuje. Sice nebyly ukázány během prezentace, ale AMD teď oficiálně vydává Ryzen 7 5800XT a Ryzen 9 5900XT pro tuto starší platformu. A potvrdilo, že i socket AM5 by v budoucnu měl být podporován podobně dlouho. Celý článok „Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Nemám nič proti tomu ak AMD šetrí aby mohla nastaviť dobrú cenovku, RDNA4 vyzerá že je celá optimalizovaná na cenu tak ako bol Polaris. Len nech sa zase nezastavia uprostred a nenastavia cenotvorbu ako pri RDNA3, cena nVidie ktorá sa každému zdala brutálne predražená mínus pár percent dole. Treba mať ťah na bránku, robím cenovo optimalizovanú generáciu tak nastavím aj agresívnu cenotvorbu nech to aj má zmysel.

 2. Může se to na startu ukázat jako výhoda, z důvodu optimalizací. Ostatně PS také používá tuto generaci pamětí. Adopce GDDR7 s sebou může nést specifické obtíže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *