Radeony RX 8000 prý budou jen mainstream, RDNA 4 bez highendu

AMD podle leakerů v příští generaci GPU rezignuje na výkonnější segment a nechá ho Nvidii

Potenciálně hodně zásadní zpráva pro herní hardware se objevila v twitterové drbosféře ohledně next-gen grafik. Zatímco příští generace Nvidie by prý mohla místo očekávaného roku 2024 vyjít až v roce 2025, u AMD by mohl nastat jiný, větší problém – firma podle některých hlasů nechystá žádné highendové modely, tedy GPU směřující do nejvyšších pater výkonu. Architektura RDNA 4 prý bude obsahovat pouze mainstream.

Tato zpráva se objevila od leakerů na Twitteru, jako první ji uvedl Kepler (či Kepler_R2) a poté Bionic_Squash. Podle Keplera nemá zřejmě sestava GPU chystaných s architekturou RDNA 4 (tedy čipy „Navi 4x“) žádné opravdu velké GPU, které by zastalo roli highendového řešení. Tato informace je prý „ze tří zdrojů“.

Nejvýkonnější GPU s architekturou RDNA 4 by mohla končit asi někde okolo (nejspíše pod) úrovní grafik Radeon RX 7900 XT a XTX s čipem Navi 31. Podle Keplera totiž Navi 31 zůstane highendovým GPU i po příchodu RDNA 4, nebo alespoň teoreticky. Podobně jako GPU Fiji v době grafik Polaris by to ale asi v praxi mohlo znamenat spíš to, že se přestane vyrábět a highend pak bude neobsazený.

Jako Polaris a RX 5000?

Podle Keplera by situace nejspíš připomínala dobu Radeonů RX 400 (architektura Polaris), které končily na úrovni relativně dostupných grafik a chyběla jim highendová možnost. Tehdy ale asi původně byla nějaká plánovaná (GPU Greenland), jen z nějakého důvodu nepřišla do výroby (a také je pravda, že cca za rok pak vyšla architektura Vega, který vyšší segment doplňovala).

Dalším podobným případem byla generace Radeon RX 5000 (tedy první generace Navi a architektury RDNA 1), kdy byl také nejvyšším modelem Radeon RX 5700 XT patřící do mainstreamu. V tomto případě to ale asi AMD mělo za dočasnou strategii danou nedostatečným rozpočtem a v dalších generacích Radeon RX 6000 a 7000 se opět snažilo nabízet i výkonnější GPU.

Radeon RX 5700 a RX 5700 XT

Proč by chyběla highendová GPU také mezi Radeony RX 8000, není moc jasné. AMD je od doby, kdy se vyvíjely Polarisy a RDNA 1, v mnohem lepší finanční kondici a mnohem více investuje do vývoje. Mohlo by jít sice o nějaké manažerské rozhodnutí za účelem snížení nákladů, které by asi bylo motivováno tím, že hráči kupující nejvýkonnější grafiky preferují silně značku Nvidia, a highendový čip pro Radeony je proto málo rentabilní, jenže drtivá většina technologií mezi highendovým a mainstreamovým GPU je sdílená, je zde asi hodně synergie. Rozdíl je prakticky jen v počtech jednotek a paměťových řadičů. Nezdá se moc pravděpodobné, že by zrušení highendu vedlo k tomu, že mainstreamové grafiky dopadnou lépe, protože se na ně firma bude víc „soustřeďovat“.

Vedle toho, že se ušetří na jedněch výrobních maskách a tape-outu a na týmu, který bude připravovat daný konkrétní čip ze společně vyvinutého IP, tu už tedy moc dalších přínosů asi nebude. Když je navíc hlavní problém v tom, že má AMD malý tržní podíl na trhu a kvůli tomu je v nevýhodě proti dominantnímu hráči, vyklizení některých segmentů (navíc těch s potenciálně vysokými maržemi) může tento problém spíš jen dál zhoršovat.

Ještě se tedy nabízí možnost, že jde o informační šum způsobený tím, že by highendové GPU bylo řešeno čiplety už ne jako Navi 31, ale po způsobu Threadripperů první a druhé generace. Tedy že by nejvýkonnější verze byla složená ze dvou GCD čipletů, které by samy o sobě sloužily jako ono mainstreamové GPU. To by pak z pohledu úniků mohlo teoreticky vytvořit dojem, že highendový Radeon RX 8000 není v přípravě.

Asi bude lepší se na tuto možnost moc neupínat, protože podle Murphyho zákonů typicky bývá pravděpodobnější ta horší eventualita. Je ovšem pravda, že i samotná zpráva o neexistenci highendových verzí Radeonů RX 8000 ještě není úplně potvrzená a s rezervou je zatím třeba brát i ji. Twitteristi, kteří s ní přišli, nejsou úplně neosvědčení (tím myslíme zejména leakera Keplera), avšak nejsou zase taková elita, jako je třeba Kopite7kimi. Zatím o RDNA 4 nemáme úniky na podobné špičkové úrovni ani nic podobného tomu, co dříve přinesl o RDNA 3 už nefunkční Greymon55. Ten sice po relativním neúspěchu Radeonů RX 7000 byl takřka vláčen bahnem za chybně odhadnutý výkon, ale jeho údaje o samotných parametrech čipů se potvrdily (znal správné počty CU a šířky pamětí, ovšem mýlil se, že jedna CPU bude mít 128 shaderů, zatímco AMD použilo 64 dual-issue shaderů). Teď by se nám podobné informace dost hodily.

Zdroje: Kepler (1, 2, 3), Bionic_Squash

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová

AMD ještě nevydalo novou generaci grafik Radeon RX 8000, které budou používat architekturu RDNA 4, takže je asi ještě dlouho do příchodu nové generace, která by se mohla jmenovat RDNA 5 – ale možná i úplně jinak. Přesto se teď objevily první neoficiální zvěsti o tom, co by RDNA 5 mohla v grafikách Radeon znamenat. Tato architektura by mohla být značným skokem vpřed, na rozdíl od RDNA 3 a přicházející RDNA 4. Celý článok „RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová“ »

 •  
 •  
 •  

Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory

Intel loni v létě oznámil pomyslný přechod na novou éru procesorů, symbolizovaný změnou značení na Core Ultra u procesorů Meteor Lake a chystaných Lunar Lake a Arrow Lake. Konkurenční AMD v minulosti často kopírovalo způsoby značení Intelu a vypadá to, že nyní to udělá zase a hodně doslovně. Přicházející procesory s architekturou Zen 5 dostanou vlastní verzi jména Core Ultra, přičemž je možné, že tentokrát bude paradoxně Intel závidět. Celý článok „Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. A budou někomu chybět? Nvidia mají díky CUDA volné pole působnosti. Na jejich cenotvorbu nebude mít příliš velký vliv ani v potu tváře vydaný přímý konkurent, jak jsme se mohli přesvědčit v posledních pár letech. Pro výpočty AMD vydají MCM s odpovídající marží a není co řešit.

  1. RX6800XT bol aj stále je dobrý deal a aj RX 7900XT (reálne podľa parametrov sa mal volať RX 7800XT) je teraz po zlacnení vcelku dobrý deal, aj keď slušala by mu cenovka ešte o 100e nižšia aby som ho kúpil. Ich nástupca mi chýbať veru bude lebo by to bola ideálna karta na ktorú upgradnúť z 6800XT.

   Kolujú chýry že highend mali tvoriť karty s viacerými grafickými čipletmi na karte ale AMD narazila na problémy pri ich integrácii a riešenie tých problémov bude trvať až do vydania RDNA5 tak v generácii RDNA4 vyjdú len karty s jedným grafickým čipletom a nebudú sa snažiť neplánovane narýchlo vyvinúť nový väčší čiplet. Čo by dávalo logiku.

   1. Upgradovat přece stále můžeš, na konkurenční řešení 😅 Propojení může přinést úskalí, která jsou druhořadá pro obecné výpočty, ale neschůdná pro herní grafiku. Možná je herní čipletová grafika jen chiméra, uvidíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *