Nová generace grafik Nvidia opožděná? Vyjde až v roce 2025

Nvidia ukázala roadmapu: Čekání na příští generaci GPU bude delší než obvykle

Nvidia v posledních době uvádělo novou generaci grafik na konci léta – stalo se to tak s Turingem, Ampere i Ada Lovelace, mezi nimiž byl prakticky přesně dvouletý cyklus. Vypadá to ale, že následující generace by mohla trvat o něco déle a nestihnout letní (či raně podzimní) termín v roce 2024. A je to dokonce oficiální informace, Nvidia totiž ukázala svou roadmapu, která určité opoždění či přesněji prodloužení cyklu slibuje.

Plány firmy byly prezentovány během prezentace AI akcelerátorů H100, kterou nyní Nvidia pořádala. Nečekaně byla při této příležitosti ukázána (oficiálně) i roadmapa, kterou poté zveřejnila některá média, například Tom’s Hardware. Můžete ji vidět na slajdu od Nvidie níže.

V tomto plánu je vidět, že na příští rok (2024) chystá Nvidia novou výpočetní architekturu, tedy nové GPU pro servery a umělou inteligenci, které buď vůbec nebude mít grafickou funkcionalitu, nebo jen ve velmi omezené míře. Toto GPU tedy nebude použito v herních kartách. Jeho označení je „Hopper-Next“, čímž se myslí následník architektury Hopper – toto označení je použito proto, že Nvidia ještě nechce sdělit reálné jméno architektury, byť se objevily náznaky, že má kódové jméno Blackwell.

Více: GeForce RTX 5000 s architekturou Blackwell používají starší proces, 3nm čipy ještě nebudou

Tato nová výpočetní architektura by podle některých indicií už mohla být čipletová, tedy tvořená z více kusů křemíku. To by dovolilo zvýšit výrazně výkon, protože celková plocha křemíku by mohla být o dost větší než to, co je dnes absolutní strop pro monolitické čipy (dosavadní top GPU Nvidie mířila těsně pod tuto hranici).

Roadmapa produktů Nvidie (zdroj: Nvidia, via: Tom’s Hardware)

Generace následující po Ada Lovelace o něco opožděná?

Ovšem herní GPU, které roadmapa označuje jako „Ada Lovelace-Next“ (což opět znamená následník architektury Ada Lovelace / generace RTX 4000), je podle tohoto dokumentu zarovnáno až do roku 2025. Ne vždycky dává smysl interpretovat přesné pozice symbolů na podobných plánech, ale zde se zdá, že jednotlivé architektury jsou v rámci roku přiřazeny „s přesností“ rozlišující přinejmenším první a druhou polovinu roku.

Nová herní architektura (GeForce RTX 5000) by podle pozice v roamdapě zřejmě měla přijít v první polovině (nebo možná už v první čtvrtině) roku 2025 – každopádně později, než kdy se v roce 2022 objevila první GPU Ada Lovelace, cyklus tentokrát bude o něco delší než dva roky.

Nemusí to být nutně známka problémů, nevíme totiž, zda to takto nebylo plánováno hned od začátku. Nvidia mohla teoreticky o posunu na pozdější datum rozhodnout třeba z nějakých taktických důvodů. Na druhou stranu, v dokumentu je vidět, že série produktů Hopper, Ada Lovelace, Grace (serverový procesor) a BlueField-4 (SmartNIC neboli DPU) přicházela po sobě v pravidelných krocích, na plánu to tvoří docela pravidelnou diagonálu. Bylo by to stejně zachováno i u „next“ produktů, které jinak všechny zachovávají dvouletý cyklus, jen kdyby nebylo onoho posunutého vydání nových herních GeForce RTX 5000. Toto tedy může určitý malý náznak, že harmonogram vývoje této generace GeForce musel být možná natažen nedobrovolně.

Ačkoliv jde v tomto případě o údaj přímo z oficiálních zdrojů, je třeba pamatovat, že plánovaný čas vydání se pořád může změnit. Jednak se může vyskytnout nějaké další zpoždění kvůli problémům s výrobním procesem nebo chybami nalezenými v návrhu během pozdních fází příprav k vydání. Nebo se s vydáním může asi hýbat i z taktických důvodů. Neberete tedy tuto současnou informaci jako 100% definitivní.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 5000 nebudou 3nm, mají stejný 4nm proces jako B200

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Tak nějak je to nyní s grafikami GeForce RTX 5000 a informacemi, které o nich neoficiálně prosakují (ty oficiální budou až za rok). Původně jsme pracovali se zprávami, že herní GPU Blackwell, na kterých budou příští herní grafiky Nvidie založené, budou 4nm čipy, ale před časem to začalo vypadat na 3nm proces, což by bylo pozitivum. Ovšem odhalení výpočetní verze B200 věci zase změnilo… Celý článok „GeForce RTX 5000 nebudou 3nm, mají stejný 4nm proces jako B200“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Posun hernich grafik je jen logicky. Aktualni situace na trhu je stale presyceny bazarovkama z crypto-manie. Moznost podstrelit novymi modeli cenou a ziskat obrat je ekonomicky nevyhodne.
  Navic, na podzim prichazi monstrozni ekonomicka krize.
  V teto situaci uvadet na trh nove technologie je nesmysl. Lepsi je pockat nez zbytechne vystrilet naboje.
  Vyvojove tymy je mozne zamestnat AI, tenhle smer sype. Grafiky na hrani pro lidi stagnuji, a budou stagnovat nez se ekonomika zlepsi, tzn. tak 5-8 let.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *