GeForce RTX 5000 nebudou 3nm, mají stejný 4nm proces jako B200

I herní GPU Blackwell použijí proces 4NP jako výpočetní verze

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Tak nějak je to nyní s grafikami GeForce RTX 5000 a informacemi, které o nich neoficiálně prosakují (ty oficiální budou až za rok). Původně jsme pracovali se zprávami, že herní GPU Blackwell, na kterých budou příští herní grafiky Nvidie založené, budou 4nm čipy, ale před časem to začalo vypadat na 3nm proces, což by bylo pozitivum. Ovšem odhalení výpočetní verze B200 věci zase změnilo…

V této generaci bude jak výpočetní, tak herní verze architektury GPU příbuzná a označená Blackwell. Doteď jsme měli za to, že výpočetní akcelerátory Blackwell B200 (respektive GB100 – Nvidia používá poměrně matoucí označení produktů a samotného čipletového GPU, který se, zdá se, jmenuje GB100) budou vyráběné 3nm procesem TSMC, ale při včerejším odhalení Nvidia sdělila, že je použitý proces označený 4NP, což je pro ni specifický 4nm proces TSMC. Má jít o evoluci procesu 4N od TSMC, který byl použit v nyní prodávaných generacích GPU Hopper a Ada Lovelace. Varianta 4NP je vylepšená tak, že dosahuje vyšší frekvence.

Poznámka: Proces 4N (a tím pádem asi i 4NP) by ve skutečnosti měl být odvozený ještě od 5nm procesu TSMC, tedy nikoliv jeho standardní 4nm rodiny procesů, nicméně má speciální vylepšení na zlepšení vlastností podobně jako standardní 4nm proces TSMC (ten je také vylepšením 5nm technologie). Takže je klidně lze za 4nm lze označovat, parametry budou odpovídat. Je dokonce možné, že technologie 4N a 4NP jsou agresivnější než standardní 4nm proces TSMC.

Každopádně ale to, že je výpočetní Blackwell 4nm a nepoužívá 3nm proces TSMC, který je již úplně novou a výrazně pokročilejší technologií, hned položilo otázku, jak na tom budou herní grafiky. Na podzim se o nich uvádělo, že budou mít 3nm čipy, což by skrze lepší energetickou efektivitu dovolilo lepší výkon.

Více: Nová generace AI GPU od Nvidie odhalená: B200 „Blackwell“

GeForce RTX 5000 má 4nm čipy

Kopite7kimi, což je nejspolehlivější zdroj informací o GPU plánech Nvidie na internetu, uvádí, že herní čip GB202 se nebude ve výrobní technologii lišit a používá stejný proces 4NP jako B200/GB100. Jak vznikla předchozí informace, či dezinformace o 3nm procesu, není jasné. Je ale možné, že v minulosti Nvidia výrobu na 3nm technologii zvažovala, ale pak se rozhodla pro 5nm/4nm technologii coby méně rizikovou volbu.

Nvidia B200 (či GB100) generace Blackwell

Není úplně jisté, zda by 3nm výroba extrémně velkých čipletů (přes 800 mm²) nenarazila na špatnou výtěžnost nebo problémy s dosahováním dostatečně vysokých frekvencí. A to může platit i pro herní GPU. Optimálně fungující 3nm proces by měl mít lepší energetickou efektivitu. Ta je u GPU velmi důležitá, protože tato vlastnost je nakonec tím, co primárně umožňuje do určitého daného TPD namačkat více výkonu.

Tudíž 4nm technologie by mohla znamenat nižší výsledný výkon, byť Nvidia to může kompenzovat nastavením karet na vyšší spotřebu, než jakou by použila u 3nm GPU. Na druhou stranu bude 3nm výroba výrazně dražší a je možné, že se Nvidia rozhodla obzvlášť u herních grafik použít starší 4nm proces právě i z cenových důvodů.

Podobně se jinak zvrátila další věc, o které jsme psali na podzim, totiž že nejvýkonnější GPU v řadě herních grafik Blackwell bude mít jen 384bitové paměti, a nikoliv 512bitové (což kolovalo předtím). Podle Kopite7kimiho nakonec čip GB202, na kterém bude založená nejvýkonnější herní karta generace Blackwell (tedy asi RTX 5090), bude skutečně mít 512bitovou paměťovou sběrnici. Což samozřejmě implikuje velký potenciál pro zvýšení výkonu proti dosavadním kartám, u kterých byla 384bitová šířka pamětí maximem.

GB202 by vedle 512bitových pamětí mohlo zřejmě mít 192 bloků SM. Tedy až 24 576 shaderů. Toto ale zatím není zcela potvrzené a uvidíme, jestli se také ještě informace nezmění. Je také pravděpodobné, že herní karta bude mít GPU částečně ořezané, tj. ne všechny jednotky budou aktivní.

Zdroje: VideoCardz, Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

 •  
 •  
 •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. To už asi nebudou tak velké monolity. Pokud padá v úvahu 512bit sběrnice, jeví se docela logicky dvojčiplet. 4nm a maximálně 256bit čiplet bude nákladově terno.

  1. Zprávy se dost rozcházejí. Například v souvislosti zprávy o použití GDDR7 s vyššíma taktama se zase mluvilo, že by akorát highend (80 a 90) měl 256 bit sběrnici, ale všechno níž by mělo 128 bit a 96 bit.
   V podstatě by to mohla být vzhledem k nulové konkurenci snaha NVidie zakonzervovat stav tak, aby pouze nejvyšší dva modely šlo používat na 4K, ale zbytek byl výkonný maximálně do 1440p. A ze zkušenosti víme, že NVidie podobné praktiky neodmítá. :-/
   Počkal bych teda s nadšením nad další generací do doby, až NVidia parametry grafik potvrdí oficiálně.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *