Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Káble Seasonic 12V-2×6

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby.

Rýchly úvod do problematiky: Konektory 12V-2×6 sú na grafických kartách s GPU Nvidia už nejaký čas, k pomerne „tichým“ revíziám dochádzalo už od polovice minulého roka. Teraz, pokiaľ nejde o staršie kusy, majú už grafické karty na externé napájanie namiesto konektorov 12VHPWR konektory 12V-2×6. Tie spoznáte aj vizuálne, podľa kratších signálových pinov. Kratšie sú preto, aby došlo ku kontaktu až po celkovo hlbšom zasunutí konektora na kábli zo zdroja. Je to taká prevencia pred tým, aby nedochádzalo iba k čiastočným zasunutiam, pri ktorých s konektormi 12VHPWR grafické karty fungujú, ale vplyvom horšieho kontaktu na menšej ploche v rámci napájacej časti dochádza pre väčší prechodový odpor k vyššiemu zahrievaniu. To je nežiaduce a nové konektory 12V-2×6 majú takémuto správaniu predchádzať.

Tip: Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Jedna vec je konektor na grafickej karte a druhá konektor na kábli, ktorým je napájaná. Spätná kompatibilita s 12VHPWR tu síce je, ale pre optimálny benefit z tohto nového riešenia (s konektormi 12V-2×6) je vhodná podpora na obidvoch stranách. To znamená, že konektor 12V-2×6 na grafickej by sa mal byť párovať s konektorom 12V-2×6 na zdroji. Káblov, ktoré sú priamo v príslušenstve zdrojov je pomerne málo, ale pri modeloch označovaných „ATX 3.1“ sú. To je však iba drvivá menšina zdrojov na trhu. Pre všetky ostatné (vrátane modelov ATX 3.0 a starších – ATX 2.x) môžu byť riešením nové káble, napríklad od Seasonicu.

Seasonic modernizoval ponuku káblov, do ktorej pribudli tri nové modely s konektormi 12V-2×6. Všetky majú spoločnú dĺžku 700 mm, ale každý je v inej konfigurácii konektorov.

Prvý typ kábla má na obidvoch stranách priame 16-pinové konektory 12V-2×6. U druhého typu sú na obidvoch stranách takisto konektory 12V-2×6, ale jeden z nich, pripájajúci sa do grafickej karty, je už 90-stupňový. To môže byť výhoda pri grafických kartách nainštalovaných vertikálne, pri tradičnom horizontálnom uložení je smerovanie kábla pri väčšine grafických kariet opačné (nahor), ako by ste možno chceli (nadol). Zopár výnimiek, kde pôjde konektor pod grafickú kartu, tu ale napríklad je. O 180 stupňov otočený konektor 12V-2×6, so signálovými pinmi bližšie k chladiču, má napríklad Asus. Seasonic to však v tejto súvislosti zalomených káblov nepovažuje za výhodu, naopak – kvôli kolízii a blokovaní poistky konektora je to nevhodná kombinácia, ktorá sa neodporúča.

Puzdro priamych konektorov 12V-2×6 je okolo dutiniek modré. Svojim kontrastom upozorňuje na to, či je konektor dostatočne zasunutý. Ak je, tak je všade čierna (a modrú farbu zvonku už neuvidíte). Takúto ochranu do praxe aplikovalo už aj MSI.

   

A potom je tu ešte tretí typ kábla. Ten jediný počíta so staršími zdrojmi ATX 2.x a napájanie cez lomený konektor 12V-2×6. Oficiálne podporované sú iba vybrané zdroje Seasonic, tak ako pri všetkých kábloch. Zoznam kompatibilných a nekompatibilných sérií nájdete v detaile na produktových stránkach pri každom kábli (1, 2, 3). Pri kábli 12V-2×6 pripájajúceho sa cez 8-piny k starším zdrojom sú nekompatibilné všetky zdroje s výkonom pod 650 W. Fyzicky tieto káble k nim zrejme pripojíte a jedná sa skôr o prevenciu proti ich eventuálnemu preťaženiu, keby by po zapojení príliš výkonnej grafickej karty slabší zdroj nestačil a chod by bol eventuálne nestabilný (zdroj by sa vypínal).

Pokiaľ ide o použité materiály, tak tie sa oproti starším káblom (12VHPWR) nezmenili. Konektory sú stále z HCS (Hard Clad Silica) a prierez napájacím vodičov je 1,31 mm2 (16AWG). Riešenie s konektormi 12V-2×6 má (v porovnaní s konektormi 12VHPWR) jednu výhodu, ktorá spočíva v dlhších napájacích pinoch. Pokiaľ aj vznikne nejaká malá medzera, tak je tu stále väčšia kontaktná plocha a tým pádom menší prechodový odpor vedúci k nižšiemu zahrievaniu vnútri konektora. Zaťažiteľnosť zostáva na 55 A a značka „600 W“ počíta eventuálne aj s napätím pod 12,0 V (10,9 V × 55 A = 600 W).

Každý z napájacích vodičov má svoju vlastnú izoláciu, takže v rámci vedenia kabeláže je ich možné podľa potreby rôzne preskupovať. Izolácia sa nezmenila a bude znovu mäkká. Pogumované káble sa budú dať ľahko ohýbať, ako je to bežné napríklad aj u zdroja Seasonic Vertex GX-850.

Všetky káble sa budú predávať samostatne, pre Európu sú naplánované od júna 2024 za odporúčané maloobchodné ceny v rozmedzí 21–26 eur (t.j. cca 530– 656 Kč), kde najlacnejší je priamy kábel s dvoma rovnakými konektormi 12V-2×6 a najdrahší 90-stupňový s dvoma konektormi 12V-2×6. Kábel, kde na jednej strane je lomený konektor 12V-2×6 a na druhej sú dva 8-piny, má byť o trochu lacnejší – za 25 eur/cca 631 Kč.

Seasonic bude staré káble (12VHPWR) za nové (12V-2×6) aj pri zdrojoch ATX 3.0 postupne nahrádzať, aby sa stali súčasťou štandardného príslušenstva. Termíny zmien pre takéto revízie sú zatiaľ neznáme, ale keď k nim dôjde, bude prítomnosť nového kábla riadne označená, či už na obale daného zdroja alebo v rámci prehľadu parametrov na webe výrobcu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače

Aktuálně pro vás zpracováváme sérii testů zdrojů, z níž už jste mohli vidět jako první ilustraci termovizní snímky a měření teploty 12pinových (či chcete-li 12+4pinových) kabelů 12VHPWR. V tomto článku se podíváme na to, co vyrobené zdroje podle tohoto standardu nabízejí. Kvalitní zdroje z minulosti mohou sloužit dlouho v několika PC po sobě, kvůli čemu ve specifikaci ATX 3.0 tedy stojí za to, abyste přešli na tuto novinku? Celý článok „Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače“ »

  •  
  •  
  •  

12VHPWR končí, místo něj bude 12V-2×6. Je to ale spíš rebrand

Nvidia s grafikami GeForce RTX 3000 vymyslela použití nového napájecího konektoru s 12 piny místo klasických 8pinových konektorů PCIe, který později nechala standardizovat v rámci ATX 3.0 a PCIe 5.0. Tento konektor přenáší větší proudy (a dodá tedy i víc wattů) a obvykle grafice stačí jeden, ale je výrazně subtilnější a jak se ukázalo, náchylnější k problémům. Teď místo něj má nastoupit jiný konektor, ale ve skutečnosti jde jen o malou změnu. Celý článok „12VHPWR končí, místo něj bude 12V-2×6. Je to ale spíš rebrand“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (37) Pridať komentár

  1. Mně štve, že 12VHPWR potřebuje zapojení do 2x8PIN na zdroji, ale redukce 12VHPWR na 8 PIN kabel od zdroje, vyžaduje u nových RTX 4080 Super ty 8 PINy připojené 3.
    Já je nemám, mám na 750W zdroji jen dva, takže dál už mohu kupovat jen grafiky od AMD, které používají 2x8PIN. :-/

    1. „… vyžaduje u nových RTX 4080 Super ty 8 PINy připojené 3.“

      Myslím, že nevyžaduje, ale je tam tá možnosť. Známy z podobných dôvodov, ktoré opisujete, RTX 4090 prevádzkuje iba s tromi zo štyroch 8-pinov adaptéra. Napríklad RTX 4070 Ti Ventus 3X ale iba s jedným zapojeným 8-pinom (z dvoch celkovo) nefunguje, pretože je nie sú zapojené všetky signálové vodiče, vo vašom prípade by už ale mali byť. A tu to už radšej zastavím, až ma niekto nezožerie pre nabádanie k harazdu, haha. Určite nič z toho neodporúčam. 🙂

      Viac než dva 8-piny PCIe pre 55 A 12VHPWR/12V-2×6 sú podľa Jona Gerowa (šéf vývoja zdrojov Corsair) zbytočne predimenzované a technicky všetko dáva zmysel. Ani dva 8-piny na strane zdroja nepredstavujú slabé miesto (pretože je na nich rovnaký prierez ako na druhej strane, 1:1) a sú takisto ako konektory 12VHPWR/12V-2×6 spôsobilé trvalo dodávať 55 A. Samozrejme, keď je na úrovni 8-pinov všetko správne, v súlade s požiadavkami PCI-SIG, a nič sa na nich neošidí.

      1. Neřikám, že chyba je na straně Seaonicu, naopak si myslím, že chyba je u výrobců grafik, kterří požadují 3x8pin do redukce.
        Bylo mi prodejcem řečeno, že to zkoušel a ani ta MSI Ventus nejde provozovat se dvěma zapojenýma 8pinama. Že si to tam kontroluje.

        1. To je pozoruhodný poznatok (vďaka zaň!) a predajca sa asi nemýli. Ani Aorus RTX 4080 Super Master 16G nePOSTne pri zapojením iba dvoch 8-pinov, v žiadnej kombinácii. A to ani keď sa použije adaptér, ktorý má natívne iba dva 8-piny. Tak ten jeden konektor (zo štyroch) bude možné nezapojiť zrejme iba pri RTX 4090 a ktovie, čo pri všetkých…

          Ešte mi napadlo, že tá signalizácia sa dá oblbnúť „slepým“ káblom nepripojeným k zdroju. Ale áno, to su už také pokutné ťahy a je lepšie spraviť veci poriadne. 🙂

          1. Každopádně 3 konektory jsou na prd. Kdyby ta 4080 Super aspoň měla redukci na 4 konektory, bych tam dal rozdvojku na každej. Měl bych jistotu, že to pojede optimálně. 🙂

    2. ja mam na 650W prime ultra titanium pripojky 4, takze 2 na CPU, 2 na GPU (to su celkom 4x8pin). Keby velmi bolo treba, tak CPU zvladne iba 1x8pin, a mozem teda pouzit 3 na grafiku.

        1. ked mas modularny zdroj, tak niesu dolezite kable, kable dokupis, ked si stratil. Dolezite su konektory na zdroji na tie kable

          1. Nejsem si jistej s tím dokoupením, navíc i ten Seasonic dodatečný kabel 12VHPWR není zrovna levný. Člověk to musí nutně počítat do ceny té grafiky a já mám své limity. 🙂

        1. ani nepotrebujem, na zdroji mas 4 diery a ci tam das 2xCPU + 2xGpu alebo 1xCPU+3xGPU je tvoja vec. Pisem, ze niesu dolezite kable ale konektory na zdroji

  2. super. Takze kabel 3 si mozem kupit, len teda problematicke bude to „600W“. Minule sme o tom pisali, 650W zdroj nemoze dodavat grafike 600W, lebo na dalsie komponenty by mu ostalo len 50W. Takze to tam treba napisat velkym cervenym s 30 vykricnikmi.

    1. Až takto agresívne to Seasonic nezvýrazňuje, ale v prehľade ku káblu, s ktorým by potenciálne mohlo dôjsť k nejakým nedorozumeniam, má uvedené „Not Compatible: Any power supplies rated under 650 W“.

        1. Jasné, do RTX 4080S je 650 W akurát. Na vrchnej hranici optimálnej účinnosti sa zdroj bude držať aj v hernej záťaži s výkonnejším procesorom triedy Core i9. Bola by asi škoda od takejto kombinácie odrádzať. Ale iste, v takýchto prípadoch by mohli existovať konštrukčne rovnaké káble s nálepkami „450 W“ (namiesto „600 W“).

      1. a yo, linus ma test mojho zdroja so 4090 (nepamatam procesor), zdroj to teda akoze utiahne, ale furt je zataz nad 750W. To dlahodobo 650ka neda, mozno par minut, hodin. Mozno par dni, a potom sa odporuca do kremikoveho neba

        1. Existencia RTX 4090 a všeobecne najvýkonnejších grafických kariet aj v rámci budúcich generácii sú asi jediný dôvod, prečo sú tie rôzne výkonnostné nálepky na káble. Výrobcov zdrojov by som za ich nepoužívanie prehnane netrestal. Aj v špecifikácie RTX 4090 kladú dôraz na použitie výrazne výkonnejšieho zdroja než so 650 W.

          1. s preto tvrdim od zaciatku, ze v spojitosti „kabel 600W“ a „kompatibilny zdroj“ treba ako minimum 850tka. A s 14900ks je aj to malo, dokonca aj 1000ka je malo 🙂

            1. To ale snáď vychádzate z predpokladov, že

              1.) sa ten „600 W kábel“ nasýti, čo sa v súčasnej praxi nestane, RTX 4090 majú trvalý výkon do 480 W (40 A)
              2.) Core i9-14900KS dosahuje max. výkon. To pri nejakej kombinovanej záťaže vo výpočtových úlohach asi nastať môže, respektíve sa k limitom PL4 ten procesor môže hranične priblížiť, ale v hrách snáď nebude mať nad 160 W (ničím neobmedzovaná Ci9-14900K v našich testoch v hernej záťaži končí na 142 W)

          2. inak.. 8pin ma normu 150W, ked mam na 650tke 4x8pin, tvrdi niekto v reklamnych letakoch a nazve produktu, ze 600W power? netvrdi, ale mohli by. Proste ten kabel netreba oznacovat ziadnou nalepkou, je to proste 12V-2×6 kabel a W prenesie tolko, kolko zvladne zdroj. Norma pre kabel up to 600W.

              1. Nekterym vyrazum v tabulkach nerozumim, ale nakonec se tam dopocita k tomu ze
                That’s 342W. pro jeden ctyrpin. Tedy teoreticky dva ctyrpiny jsou pro 600W s cca 10% rezervou.

                Co mne ale neuspokoji je zminka v kazde tabulce, ze elektro-mechanicke vlastnosti materialu plati pouze pro 3 roky. To jako ze vyrobce dimenzuje zdroj tak, ze po zaruce planovane shori ?

                Nemluve o konektorech, vecny zdroj jiskreni a tepelnych ztrat.

                Cim vice do toho stouram, tim vice se utvrzuji v tom ze gr. karta ma byt idealne kolem 200w. Maximalne 250w.

                1. Ne, těch 342 W platí pro 8-pin (3×12 V) v provedení Mini-Fit Plus HCS (užívané především Corsairem) a ještě v nejvyšším 16AWG standardu. Jinak platí výše uvedených 288 W (v nejhorším případě 273.6 W).

                  1. Takhle, abys rozuměl, úplně nejhorší případ je 136,8 W (při použití nejhoršího vídaného 22AWG standardu). Proto se často uvádí jako limit 150 W.

    2. Pro příklad, můj RMx má na jeden osmipin ze zdroje navěšeny dva „pigtail“ 8piny (6+2pin) pro gpu. Velkým červeným není nikde nic. Výrobci zdrojů, dokonce i ti z nejrenomovanějších se jakostí použité kabeláže nějak nechlubí, a to ani v detailních specifikacích. Paušalizace tady dost dobře nefunguje. A když se do toho člověk trochu zabere, bude z macatých grafik nervózní takřka v každém případě.

      1. Chci tím říct, je to kabel bez jakéhokoli popisku (ba i značky) a nikde není napsáno použijte výhradně s RM550x a výše. A kdyby na něm uváděli alespoň 300 W, tak budu trochu jistější. Žádný normální člověk totiž nepokládá kabel za zdroj proudu (což je premisa, ze které vychází tvůj postoj).

  3. Louis Rossmann v posledním videu dokonce upozorňuje na chytráky (EVGA), kteří používají na stejných řadách zdrojů rozdílně konfigurované výstupy, a to bez jasného značení s procedurami, které mohou vést ke snadné záměně, a v důsledku poškození hardwaru.
    https://www.youtube.com/watch?v=2cHDyq5hRk4

    1. Je to moc dlouhý. 🙂
      Nicméně v případě EVGA se o žádné chytráky nejedná. EVGA nikdy nebylo výrobcem zdroje. V tomto segmentu ta firma funguje tak, že nakupuje výhodné OEM a přeprodává je pod svou značkou. Já mám třeba od EVGA skvělý zdroj od SuperFlower. Logicky teda, jestliže jeden zdroj vyrobil SuperFlower, tak tam jsou jeho konektory, když druhý je od FSP, tak tam jsou jeho. A ano, je blbé, že je to zaměnitelné.
      Nakonec i kvůli možným náhradním kabelům je stejně nejlepší si zdroje kupovat od výrobců nebo aspoň od firmy, která si je navrhuje sama jako BeQuiet, ikdyž zrovna jejich zdroje taky nedoporučuju.

      1. Já na tom nevidím moc logiky. Pokud akceptuji takový obchodní model, tak bych tomu měl přizpůsobit procedury (v tomto případě reklamační) a kabely by měly být nějak odlišeny (alespoň barevně, štítkem), aby se předcházelo jejich připojení na konektor stejné řady a typu zdroje, ale zde s rozdílným rozložením pinů.

        Hlavně mi jako zákazníkovi obecně chybí ve specifikacích informace o kvalitě a standardech použité kabeláže.

        1. Chytnou, nalepí svou značku, prodají, další logika v tom opravdu nebude. 🙂
          (Kupovat zdroje od výrobců a ne od lepičů nálepek.)

          1. No, to ich veľa nebude, aj Corsair (čo sa považuje za top) využíva CWT, Great Wall, HEC a Seasonic…BeQuiet detto.
            Jediní výrobcovia platformy a zároveň výrobcovia/predajcovia PSU, ktorí sa u nás predávajú sú Seasonic, Fortron (FSP) a Enermax.
            Potom sú to ešte SuperFlower a High Power… pokiaľ mi je známe, ale to u nás moc nekúpiš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *