Výstražná farba ako protipožiarne opatrenie nových zdrojov MSI

Napájacie zdroje „PCIe5“ (ATX 3.0) MSI MAG GL

Druhá vlna zdrojov MSI s podporou štandardu ATX 3.0 sa okrem nižšej ceny nesie aj v znamení jedného drobného, ale pozornosť pútajúceho detailu. Ten vznikol v reakcii na drámu okolo konektora 12VHPWR. Šikovne, praktickým spôsobom pribudla ďalšia forma prevencie pre bežných, menej skúsených používateľov, ktorá má zabrániť eventuálnym ťažkostiam vplyvom nedostatočného elektrického kontaktu.

Firma MSI v rozšírila ponuku zdrojov modelmi „GL“, ktoré spadajú pod produktovú líniu MAG. Hierarchicky sú teda nižšie než „G“ MPG z konca minulého roka. Najvýraznejším rozdielom by mala byť cena, parametre zdrojov sú oproti starším (a drahším) G podobné, pokiaľ ide o rovnaký výkonnostný variant. A to či sa už jedná o účinnosť 80 Plus Gold alebo prúdovú záťaž 12-voltovej vetvy. Tá je i v tomto prípade iba jedna (single-rail).

Výhoda zdrojov GL je v kratšom tele, ktoré má na dĺžku iba 140 mm. Daňou za širšiu kompatibilitu či pohodlnejšiu montáž (pre menšie rozmery) je ale to, že je použitý „iba“ 120 mm ventilátor. Do o centimeter dlhších G sa zmestil model so 135 mm rotorom. Skrinka zdroja je celkovo iná, jednoduchšia, ale s už od pohľadu veľkou mierou otvorenia vstupnej mriežky so šesťuholníkovými výsekmi v tvare včelích plástov.

Dva z troch zdrojov GL (750 a 850 W variant) spĺňajú štandard ATX 3.0, čo znamená i natívnu podporu 16-pinového konektora 12VHPWR na napájanie výkonnejších grafických kariet s GPU Nvidia. A to vrátane najvýkonnejšej GeForce RTX 4090 so spotrebou okolo 450 W.

Konektory sú stavané na 600 W a aby nedošlo k horšiemu kontaktu pinov s dutinkami, čo vedie k vyššiemu zahrievaniu, je použité dvojfarebné puzdro s vysokým kontrastom žltých prvkov s tradičnými čiernymi. Žltú časť (materiál okolo dutiniek konektora) by po správnom zasunutí neuvidíte. Jedná sa teda o akúsi poistku, kde sa okrem hmatovej a akustickej reakcie (po zacvaknutí konektorového jazýčka) spolieha aj na vizuálny vnem.

Zdroje MAG GL sú dostupné v troch variantoch. Dva, 750 (A750GL)850-wattový (A850GL) sú výkonnostný ekvivalent drahších modelov série MPG a tretí, so 650 W (A650GL), je vhodný pre úspornejšie zostavy. Ten už však podporuje iba starší štandard ATX 2.5x a vychádza okolo 95 eur/cca 2260 Kč.

Ceny modelov ATX 3.0 škálujú so zdrojmi BeQuiet! Pure Power – 120 eur/ Kč (A750GL) a 142 eur/cca 3400 Kč (A850GL).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *