Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Detaily

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie.

Základné parametre


Balenie a výbava

Monitor je zabalený v dvojitom balení, pričom po vytiahnutí z kartónovej škatuľe sa môžete tešiť na druhú, plne farebnú škatuľu so zobrazením monitor spredu aj zozadu. Nechýbajú ani základné parametre a funkcie, ktoré sú tu tiež popísané.

   

V balení nájdete pomerne skromný obsah a to len napájací kábel, kábel HDMI, kábel USB typu B pre pripojenie k počítaču a návod spolu so skrutkami na uchytenie monitora na stenu. V tejto cenovej kategórii a celkovo v prípade takto high-end produktu by som očakával naozaj bohatšie balenie. Minimálne káble DisplayPort a USB-C káble by v balení byť mali.

Stojan je už tradične rozdelený na dve časti. Zvislá časť je odetá do matného plastu a bude tak menej zachytávať odtlačky ako niektoré lesklé modely.

Druhá časť stojanu je tvarom podobná tým, ktoré sme videli pri starších modeloch MPG321UR-QD a MPG321QRF-QD, stredná časť je však mierne odlišná.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje, takže tu pribalený skrutkovač nebudete potrebovať.

V prípade potreby tiež môžete použiť úchyt VESA 100 × 100, napríklad ak by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená. V balení tiež nájdete pribalené skrutky pre toto použitie.

Po pohľade na zadnú stranu sa viete pozrieť aj na portovú výbavu, ktorá je celá umiestnená odspodu monitora.

Vpravo je napájací konektor a nakoľko má monitor vstavaný zdroj, potrebujete k nemu pripojiť len jednoduchý kábel a nemusíte sa obťažovať s ukrývaním adaptéru, tzv. tehly.

Hlavná časť konektorov sa potom nachádza na druhej strane. Konkrétne ide konektory HDMI 2.1 (48 Gbps) a DisplayPort 1.4a, USB-C (podporuje DP alt mode a 90 W nabíjanie). Nasleduje port USB typu B a dvojica portov USB-A na pripojenie príslušenstva. V oboch prípadoch ide iba o USB 2.0, takže slúžia primárne na pripojenie klávesnice a myši. Rýchle nabíjanie príslušenstva tu nenájdete, rovnako ani reproduktory.

Jednou zo zaujímavostí monitora je jeho hrúbka, či lepšie povedané ultratenký profil, ktorý sa mi podarilo zachytiť na obrázku nižšie. Rozhodne ide o niečo netradičné na poli monitorov a stojí to za zmienku.

Ďalšia zaujímavosť je logo MSI nad úchytom VESA, ktoré má podsvietenie RGB. V praxi si ho ukážeme o chvíľu.

Pripojenie stojana k telu monitora je jednoduché a rýchle a nevyžaduje použitie nástrojov. Tak sa mi to páči.

Po postavení stojana do pracovnej pozície môžeme vidieť zadnú stranu, kde „telo“ zaberá len malú časť veľmi tenkého panelu.

Monitor ponúka viaceré možnosti polohovania. Začneme výškou. Výškové nastavenie je v rozsahu 11 cm. V najnižšom bode je monitor 6 cm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 48 cm. V najvyššej polohe je vo výške 17 cm a 59 cm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 42 cm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +15 stupňov, čo je o máličko menej, ako býva bežné.

Ďalšou funkciou stojana je otáčanie do strán, ktoré je možné v rozsahu až 30 stupňov, a to do oboch smerov.

Monitor neponúka pivot na vertikálne zobrazenie, je ale možné monitor nakloniť o 10 stupňov do oboch strán, aby ste ho vedeli dobre vycentrovať.

Už sme si v úvode spomenuli, že možnor ponúka aj podsvietenie RGB, ktoré je ale veľmi decentné a ponúka viacero režimov. Taktieť je možné ho vypnúť.

Jednou z hlavných predností panelu OLED je samozrejme zobrazenie čiernej. Pri klasickej fotke čiernej farby nebolo logicky nič vidieť, nakoľko všetky pixely displeja sú vypnuté. Aby ste niečo z takej fotky aj mali, musel som namiesto toho odfotiť spustenie monitora s logami, kde je pekne vidieť že svietia len biele pixely a všetko okolo je čierne.

Žiadny backlight bleed, na aký ste pri displejoch LCD zvyknutí, tu nehľadajte. Zaujímavé bude neskôr v testoch sledovať uniformitu farieb a podsvietenia, myslím, že sa máme na čo tešiť. Uniformitu si preto v ďalšej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

 •  
 •  
 •  

Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov

Téme prenosný monitorov sme sa už párkrát venovali a teší ma preto fakt, že sa k nám dostal aj ďalší model na test. To od v našich končinách menej známeho výrobcu, ktorý je však špecialistom na prenosné monitory, dvojobrazovkové zostavy či dokonca dotykové tablety a lapdocky. Prvý monitor, ktorý nám výrobca poslal na test, je 18-palcový WQXGA herný model so 144 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu. Celý článok „Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (24) Pridať komentár

 1. Jako ne. Ta cena je příliš, LCD podobných parametrů udělám do 20K a fakt přidanou hodnotu té technologie OLED nevidím tak výraznou, že bych si byl ochoten připlatit.

  1. pri tomto monitore hlavne bude trochu problem s refresh, lebo ak uvadaju 240Hz pri 4K 10bit, tak neviem cez co to chcu dostat dnu. DP 1,4 neda ani 144Hz a HDMI 2.1 da tych 144 a kusok. 4K 10bit 144Hz ma 39Gbps (zaokruhlujem), DP1,4 zvlada 26 a HDMI 2,1 43Gbps

   1. vraj s display stream compression dava hdmi 2.1 aj 240hz pri 4k, ale neviem ci aj pri 10bit, to uz asi nie

    1. S podvzorkováním je vyžadována poloviční, nebo i třetinová propustnost (i s vyšší hloubkou barev).

   2. Mně teda stačí 60 Hz, nicméně tu potřebu pokroku chápu, 144 Hz mi přijde jako super, na 240 Hz kašlu, zajímá mě kvalita barev.

  2. Neshodnu se s tebou. Úleva po dlouhých letech strádání, škudlit na monitoru už konečně přestává dávat smysl.

   1. Já jsem nikdy na monitoru neškudlil. Vždycky to bylo okolo 10.000 Kč a dneska nemám problém jít do 20K, protože inflace. Ale nic se nemá přehánět a OLED prostě pro mě není tak velká přidaná hodnota, abych kvůli tomu připlácel, to si raději budu šetřit na novou grafiku, ikdyž teda nevim jakou, když AMD prý v další generaci mít nic výkonějšího než 7900XT nebude. NVidii už nechci, vzhledem k tomu, kolik těch RTX 4080 (Super) hoří kvůli tomu konektoru. :-/

    1. Co se monitoru týče, je to otázka použití a priorit, jako všechno. Dát za monitor 10 tisíc pro mě znamená škudlit. Těch 30 je relativně hodně, ale problémy s uniformitou rád přenechám historii.

     1. 400€ za monitor bezni ludia nedavaju, bezni ludia kupuju 24-27 do 150€. Tento monitor za 1400€ je absolutny nonsense.. ako ked sa na auto fore rozplyvaju nad novym ferrari.. osral pes ferrari, ked si aj tak kupis kiu za 20k eur a nie ferrari za 250k

      1. Pokud u monitoru trávíš 12 hodin denně i více, je jeho cena celkem podružná. Důležité jsou oči, přesnost a konzistence zobrazení.

       1. Běžní lidé si také vystačí s integrovanou grafikou. Nehodláš snad na tomto webu každému rozmlouvat dedikovanou kartu, kterou má často jen na pár hodin hraní. Nebo jo? Zamysli se, co je nonsense.

         1. ja mam aj monitor za 600€, to ale neznamena, ze take ludia kupuju. V aktualnej praci som od 2015, takze 9 rokov a ten moj bol najdrahsi co sme predali. 95% monitorov.. je okolo 150 max 200€. Neviem kde ty robis alebo ake mas povedomie o tom, co ludia kupuju, ale mas zle info. A dedikovanu grafiku kupi kazdy, kto chce spustat na PC hry a zaroven ma dost $$$. Do kancelarie ziadnu dedikovanu grafiku a monitor za 1200€ nepotrebujes.

          1. Já jsem se snažil vyhnout přílišnému zobecňování a výslovně jsem psal o sobě. Nikde jsem své preference nevztahoval na běžné lidi. Nejsme na sme.sk, hwc zastupuje práve přibližně těch 5%, kteří nemají ve zvyku škudlit na hardwaru každou korunu.

      2. Tyhle QD-OLED 3. generace sbírají nadšená hodnocení napříč recenzemi. 1400€ fakt není Ferrari, nebavíme se o nějakém EIZU.

      3. Přesný, ano je to přesně jako s tím Ferrari. Bude to auto rychlejší, ale nemám šanci to využít.

       S monitorem to je asi tak, že když porovnám monitor za 5000 Kč (200E) a za 13000 Kč (500E), tak rozdíl vidím na první pohled. Když porovnám monitor za 13000 Kč (500E) a za 33000 Kč (1300E), tak tam taky určitě rozdíl bude, ale hledat ho nemíním. 😀

       1. To já klidně oželím kartu třídy 7900 a VR, které máš ty. Raději nechám 1400 € za podobný monitor (ne tento model konkrétně).

       2. Recenzenti napříč světem píšou, že obraz těchto panelů je na první pohled takřka nesrovnatelný s jakýmkoli LCD (dokonce ho dávají na roveň s referenčními monitory za stovky tisíc a jeho obraz přirovnávají k výhledu z okna). Ale ty bys musel rozdíl namáhavě hledat. Máš to holt těžké.

       3. Áno, rozdiely medzi 500€ LCD a 1300€ LCD boli malé, menšie ako medzi 200€ LCD a 500€ LCD (aspoň v minulosti, neviem ako teraz tie nové miniLED). OLED je však kvalitatívne úplne inde, a je jedno či 42″ LG OLED TV v akcii za 800€ alebo niektorý z týchto predražených OLED monitorov.

        1. Pokud to chceš čistě na hry a video, možná budeš spokojený. Pro mě je taková OLED TV nevyhovující. Recenzovaný panel je jinde.

        2. Na té OLED TV hlavně neupravovat fotografie! Může se stát, že budeš retuš provádět tak dlouho, až zjistíš, že fotka už je jinak, ale na monitoru furt původní obraz. 😀

         1. No nevím.

          • Burn-in testy probíhají při vysokém zatížení 24/7. Kolik svého zařízení takto používáš, třeba notebook? 😅
          • Minule jsi tady zprostředkovaně reportoval smrt laciných LCD AOC. Je to stejně relevantní jako zkušenosti popsané recenzenty používající OLED na denní bázi? 😅
          • Top-notch LCD EIZA (mnohem dražší) mají záruku jen asi rok na bezvadnost obrazu, navíc za specifických podmínek. Jejich záruka dlouhodobě kryje jen selhání elektroniky.

          Pro mě je těch 1400 € za nabízené vlastnosti „pretty afordable“. Situace s monitory byla hooodně dlouho zralá, aby se jeden radši zhoupnul než přebíral.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *