AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Detaily

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2.

Základné parametre


Balenie a výbava

Kartónová škatuľa zobrazuje niekoľko základných parametrov a vlastností, ako sú veľkosť uhlopriečky, už spomenutý konektor USB-C či pripojenie HDMI. Výrobca si dal povedať a na rozdiel od staršieho modelu U32P2 uvádza po novom rozlíšenie ako UHD/Ultra HD namiesto QHD/Quad HD, čo bolo nesprávne. K tomu mi len napadá ikonická hláška: „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?!“ Nech už je to akokoľvek, chyba je už na balení nového modelu odstránená a my na tom možno tiež máme aspoň malé pričinenie.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací kábel, dokumentáciu, káble HDMI a DisplayPort. Kábel USB-C na jednom konci ponúka redukciu na USB-A. Konektor USB-B na rozbočovač portov USB-A, podobne ako pri predchodcovi, žiaľ chýba. Zaujímavosť je tiež dokument s výsledkami kalibrácie panelu, ktorý zvyčajne nájdete pri drahších modeloch.

Štvorcový stojan s matnou úpravou v dizajne brúseného hliníka má prekvapivo veľké rozmery, konkrétne 27,5 × 27,5 cm, tu žiadna zmena nenastala.

Druhá časť stojanu je taktiež v matnej čiernej farbe a ako sme už videli na škatuli, bude ponúkať výškové nastavenie. Má tiež otvorom na manažment kabeláže.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zaujímavosť spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom ale nie je možné.

Zadná časť je tvorená opäť matným čiernym povrchom, tentokrát už plastom.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Prejdime ku konektivite, ktorú z veľkej časti nájdete na spodnej strane. Na jednom kraji sú video konektory, konkrétne dvojica HDMI 2.0b a jeden DisplayPort 1.2. Nasleduje nová hviezda v podobne USB-C, ktorý podporuje 65 W nabíjanie aj DisplayPort 1.2. Sekunduje ešte konektor USB-B pre pripojenie k PC a dvojca 5 Gb portov USB-A, ako aj 3,5 audio jack pre slúchadlá.

Na druhej strane je napájací konektor s vypínačom. Monitor má teda integrovaný zdroj, stačí teda zapojiť jednoduchý napájací kábel a nemusíte sa starať, kde by ste schovali veľku kocku, ako pri iných monitoroch. Na rozdiel od predchodcu na tejto strane už nie sú žiadne porty USB.

Chválim aj druhú dvojicu portov USB, ktorá je pre ľahší prístup umiestnená zboku. Tentokrát sa však port pre rýchle nabíjanie premiestnil na spodnú stranu, a nie je tu na boku, ako pri U32P2.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, prakticky je teda viditeľný rámček na spodku v podobe brady s logom a tlačidlami.

Jednou z podstatných vlastností U32P2 je možnosť polohovania monitora. Základným je výškové nastavenie a nastavenie sklonu. Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až +22 stupňov. Výškové nastavenie je v rozsahu 150 mm. V najnižšom bode je 75 mm od podložky spodnou hranou a 495 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 225 mm a 645 mm pre vrch displeja.

Okrem nastavenia výšky a sklonu je možné otáčať monitor do strán okolo osi stojana. Ako už bolo pri jeho montáži spomenuté, je možné monitor otočiť o kompletný kruh, teda 360 stupňov, ale nie ďalej.

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Zaujímavosť je, že pri orientácii na výšku ponúka U32P2 rovnako veľa vertikálneho priestoru ako LG OLED55B9, ktorý som používal ako primárny monitor. V číslach sa konkrétne bavíme o približne 71 cm. Ak potrebujete pracovať s textami alebo písať kód, vertikálne polohovaná 32″ teda ponúka rovnaké možnosti ako 55″ v klasickej horizontálnej polohe.

Hoci monitor oficiálne neponúka G-Sync Compatible režim a nejde vyslovene o herný režim, v Nvidia Control Settings je možné G-Sync povolit a pri zapnutom Adaptive-Sync v menu OSD aj správne funguje, čo si viete ľahko overiť na Nvidia Pendulum Demo.

Backlight bleed je v testovanom kuse pomerne pod kontrolou, nie sú tu žiadne vystupujúce body a rovnako ani na okrajom podsvietenie nepresvitá, skôr je tu také zamlženie, aké sme pozorovali aj pri predchodcovi, čo len potvrdzuje, že ide s najvčšou pravdepodobnosťou o zohné panely.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou

Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS. Celý článok „AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Recenzi jsem nečetl, ale varuji před monitory AOC. Snad nexistují poruchovější monitory. Kdysi jsem taky jedno šméčko koupil, po půl roce se na tom začaly dělat vadné body, ale prý to bylo v normě, takže reklamace neuznána. Potom ten monitor čekal přesně 2 roky do konce záruky a odešel displayport.
    Prostě zažil jsem hodně monitorů, ale tohle je fakt extrém. Hodně kritizuju třeba Samsung, ale ségra má 22″ 1680×1050, furt jí říkám, ať to vymění za něco modernějšího, ale ona na to, že ne, když to funguje. LCD monitor má 15 let.
    Za to u AOC se vám nestane, že by monitor morálně zastaral dřív než odešel!

      1. Tak kdyby měli úplně všechny monitory k ničemu, tak by už zkrachovali. Spíš jde o to, jestli člověku stojí za to riskovat problémy.
        Za celý život jsem, co se týká monitorů narazil jen na blbé AOC a vadné Delly. Ty byly za covidu, jeden člověk mi potvrdil, že opravdu měli za covidu v Dellu nějaké výraznější problémy a prodkce tam šla s kvalitou dolu, ale už by měli být zase ok.

        Jinak kromě AOC jsem nenarazil na jiný špatný monitor a AOC neberu podle sebe, jeden špatnej kus se může stát, ale v okolí znám další lidi, kterým to odešlo po třeba 3 letech a to už je podivná náhoda, proto už bych AOC neriskoval.

        1. ide o cen kategoriu. My ponukame do kanclov tie najvacsie shity, a AOC su z tych najhorsich. Ked ale kupis v normalnej cene, tak bude dobry.

          1. Můj monitor stal 10.000 Kč = 400 EUR, kolik stály ty ostatní nevím, ale minimálně jeden kamarád měl myslím monitor střední třídy taky a taky kaput po těch 3 letech u něj.

        2. 😂 Zrovna DELL a AOC jsou moje aktuální monitory. Nechci to zakřiknout, ale fungují dlouhá léta bez sebemenšího zakolísání.

    1. takkazdy ma svoju znacku… Ja mam 8. rok 40″ iiyama, brat ma 24″ asi tak 2 roky predtym. Buduci monitor bude velmi pravdepodobne iiyama.

  2. Tomáši poprosím Vás, rozlišujte pečlivěji mezi antireflexní a matnou úpravou. Je v tom totiž rozdíl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *