Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

AOC Agon Pro AG276QZD

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí.

Poněkud to ušlo naší pozornosti, ale OLED herní monitory s těmito parametry se před nedávnem objevily v obchodech od Asusu – ten nabízí model ROG PG27AQDM, jenž má 1440p panel s frekvencí až 240 Hz a úhlopříčkou 26,5 palce a stojí okolo 32 tisíc Kč (nebo cca 1250–1300 € na Slovensku). Právě s cenou by ale něco mohlo udělat to, že se srovnatelným monitorem ve své hráčské řadě Agon přichází AOC, což jsou monitory s často výhodnějšími cenovkami.

Model AOCu se jmenuje Agon Pro AG276QZD a je docela dobře možné, že uvnitř bude hodně podobný, založený je pravděpodobně na tomtéž 26,5″ panelu. Jde tedy o technologii OLED také s rozlišením 2560 × 1440 bodů. Z povahy panelu tento monitor bude mít lepší odezvu než asi prakticky všechna LCD (jen je otázka, jak by to vypadalo v porovnání se stroboskopickým podsvětlením, které nyní opět Nvidia tlačí pod značkou ULMB 2 – více zde). Odezva je údajně jen 0,03 ms pro přechod šedá-šedá (AOC uvádí tuto stejnou hodnotu pro typickou i minimální odezvu).

Agon Pro AG276QZD

Agon Pro AG276QZD podporuje obnovovací frekvenci až 240 Hz a také adaptivní obnovování přes FreeSync. Respektive, ve specifikacích se píše G-Sync Compatible, jak se Nvidia tuto technologii jala přejmenovávat od chvíle, kdy ji opožděně začala podporovat.

Agon Pro AG276QZD

OLED také dodá výrazně lepší kontrast a podání černé než jakékoli LCD. Panel má 10bitové barvy a široký gamut (pokrytí 98,5 % DCI-P3, 92,5 % NTSC, 96,9 % AdobeRGB), ale je bez certifikace DisplayHDR. Výrobce neuvádí hodnoty maximálního jasu. Ten je u modelu Asusu údajně až 450 cd/m², ale je otázka, jak to má AOC. Jas by mohl být nižší kvůli omezením spočívajícím v chlazení a spotřebě panelu.

Agon Pro AG276QZD

Monitor má vstupy HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4 (od obojího dva) a také rozbočovač USB 3.2 Gen 1 (USB 5Gbps) s dvěma porty, výstup pro sluchátka i 2× 5W reproduktor. Stojan používá ozdobný herní design s tenkými rámečky a na zadní straně má nastavitelnou LED iluminaci Light FX. Současně monitor ale ponechává plné možnosti polohování – lze nastavit výšku v rozsahu 13 cm a také použít pivot (pro otočení do vertikální orientace). Alternativně je možná i VESA montáž.

Posun cen směrem dolů?

Podle českého zastoupení se tento monitor u nás začne prodávat během června – Heureka ho ještě nevidí, ale už by to tedy asi mělo být brzo. A vypadá to, že by opravdu mohl srazit cenu za OLED zobrazovadlo těchto parametrů, jak jsme v to na začátku doufali. Pokud totiž tisková zpráva neobsahuje chybu, je doporučená koncová cena 23 655 Kč (999 € na Slovensku a jinde v eurozóně). Proti modelu Asusu by tedy tato alternativa byla o čtvrtinu levnější.

Zdroj: AOC

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

 •  
 •  
 •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou

Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS. Celý článok „AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Pamätá si ešte neikto správy pri začiatkoch OLED, že ich výroba veľmi rýchlo zníži cenu displejov pod IPS, VA a nahradia ich?
  Ako niekto kto si kúpil monitor aj za 3000 Eur, len tak z blbosti, napíšem, tento OLED je dosť predražený.
  Určite niekto bide chcieť 240 Hz panel, ale keď 75 Hz VA, IPS stoja 150-250 Eur a za OLED dať 1000-1300 Eur, čo som mal OLED dipleje, v ich začiatkoch, mať to zariadenie IPS, bolo by použiteľné doteraz.

  Ak si dobre pamätám, veľmi dôležité patenty na OLED, ktoré mal Kodak, kúpil LG. Samsung a spol. museli investovať do IPS, VA, zlepšiť podsvietenie a po tých rokoch, OLED nenaplnilo sľuby. Neklesla cena na či pod úroveň IPS, ani sa radikálne nepredĺžila životnosť. Spotreba tiež nič extra výhodná.

  Zatiaľ OLED je fajn v malých zariadeniach s malým diplejom.
  Neviem čo je so mnou, ale nie tak dávno som bol schopný dať za displej niekoľko mesačných platov a dnes sa mi 1000-1300 Eur zdá byť drahé, pritom je to štatisticky jeden priemerný plat. V každom prípade, prínos oproti IPS, VA nestojí za tých 800 Eur naviac. Ale ak chce niekto pri esporte machrovať s takým monitorom, nemám problém. Viem len toľko, keď máte lagujúci mozog-oči-ruka, 240 Hz vám nepomôže. Natre vás niekto menej lagujúci hrajúci na low detailoch pri 60 Hz.

  OLED bude zaujímavé až keď bude v cene IPS. Alebo ponúknu dávno sľúbenú 1000 cd/m² svietivosť. Monitory stále sa tackajú medzi 250 a 300. Pravdepodobne úspora nákladov a zároveň „ekológia“. Ale pri výrobe LED žiaroviek, svietivosť na W stúpla. Aspoň pri Philips ledkách. Zdvojnásobená svietivosť na W. Pre mňa bude zaujímavý drahý displej najmä pre jeho vysokú svietivosť, aby nebolo potrebné tieniť. Tieto „lacné“ OLED zatiaľ nie.

  Ešte som si spomenul, ako pred rokmi sľúbili oled displeje na celé steny. Podľa všetkého, predávajú sa stále väčšie uhlopriečky IPS a VA televízorov, ale nejaké OLED tapety, ktoré si len nalepíme na stenu, mi v eshope unikli.
  Zatiaľ bojujú s rozkladacími displejmi. Ach tie prognózy, ako všetci do 5 rokov uhoríme, ak neprestaneme spaľovať fosílne palivá… Tažba uhlia stúpla, oled tapety nikde a PS/2 konektor na doskách stále je i keď drvivá väčšina už dávno prešla na USB (za tie roky pokazili sa i tie najlepšie myši, klávesnice s PS/2).

 2. Auto ktere jezdi 350km/h zajima mnohem mene lidi nez auto co jede 150km/h a stoji 1/10 penez.
  Proste proto ze jezdit 150 je dostatecne pro 99,99% zakazniku.
  U monitoru je to to same.
  HD rozliseni na IPS je optimalni pro 99,999% zakazniku. Ti co se nevejdou, jsou ve vetsine hardwarovi honici pisici o hardwaru, popripade hraci her trpici zavislosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *