AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou

Detaily

Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS.

Základné parametre


Balenie a výbava

Balenie U28PA je takmer zhodné so spomínaným U32P2, avšak s tým rozdielom, že tu už výrobca opravil označenie 4K z nesprávneho QHD na správne UHD. Pribudlo tiež logo IPS wide view, ktoré sme pri VA panelo U32P2 nemali, naopak zmizla ikona nastaviteľného stojanu, hoci U28P2A nastaviteľný stojan má.

Obsah balenia je zhodný s väčším súrodencom, teda napájací kábel, dokumentácia, kábel HDMI a dokument s výsledkami kalibrácie panelu. Kábel USB-B na rozbočovač portov USB-A žiaľ aj tu chýba. Optický nosič (CD) s aplikáciou je už prežitok a výrobca by ich podľa môjho názoru mal prestať dodávať a myslieť viac ekologicky aj ekonomicky.

Štvorcový stojan s matnou úpravou sa líši len inými úchytmi pre druhú časť stojana.

Druhá časť stojanu je v matnej čiernej farbe a ponúka výškové nastavenie, hoci to na balení spomenuté nie je. Má tiež otvor na manažment kabeláže.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zaujímavosťou spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom ale nie je možné.

Azda najväčší dizajnový rozdiel medzi U32P2 a U28P2A nájdete na zadnej strane, ktorá je úplne iná. Viac než väčšieho súrodenca zozadu pripomína herné modely AOC, napríklad taký Q27G2U. U28P2A mu zozadu akoby z oka vypadol, teda až na absentujúce červené linky, ktoré sú tu čierne.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí. Túto oblasť máva AOC vždy dobre zvládnutú a niektorí drahší výrobcovia by si rozhodne mohli brať príklad.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, prakticky je teda viditeľný rámček na spodku v podobe brady s logom.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana vyzerá pomerne nenápadne a decentne.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Uprostred máme dvojicu vstupov HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.2 a 3,5 audio jack pre slúchadlá, nechýba ani napájací konektor.

Na rozdiel od väčšieho U32P2 tu nenájdeme žiadne USB porty na boku monitora, všetky sú na spodnej strane pod uhlom. Je tu teda jeden USB typu B pre pripojenie k PC a štvorica  5 Gb portov USB na príslušenstvo, z ktorých jeden podporuje rýchle nabíjanie. Tieto porty sú podobne ako video konektory odhalené až ku kovovému rámu, čo je na stránke výrobcu efektne zakryté čiernou farbou. Takisto stránka výrobcu zobrazuje ergonómiu monitora s portami USB naboku, čo nie je pravda pre tento model.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, U28P2A ničím nezaostáva za zvyškom monitorov na trhu čo sa týka vzhľadu.

Väčšina lacných 4K monitorov v 27″ formáte neponúka pokročilé polohovanie, čo bol aj prípad dostupného U27V4EA. Testovaný U28P2A túto situáciu využíva vo svoj prospech a ponúka pokročilé možnosti nastavenia výšky, náklonu, pivotu, otáčania okolo svojej osi a pod.

Základným je výškové nastavenie a nastavenie sklonu. Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až +35 stupňov. Pozitívna hodnota je výrazne vyššia, než býva tradičných 21–22 stupňov.

Výškové nastavenie je v rozsahu 125 mm. V najnižšom bode je 43 mm od podložky spodnou hranou a 410 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 168 mm a 535 mm pre vrch displeja.

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Rotácia je však možná len v smere hodinových ručičiek. Backlight bleed testovaného kúsku vidieť hlavne na okrajoch, sú tu 4 oblasti kde je efekt pomerne viditeľný.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *