Radeony RX 6950 XT, 6750 XT a 6650 XT vyjdou až příští měsíc

Refresh Radeonů RX 6000 za čtyři týdny, černé referenční karty

Letos začátkem roku se objevily zprávy, že AMD letos vydá aktualizované („refreshované“) modely grafických karet Radeon RX 6000, které budou založené na stejných 7nm čipech, ale budou mít z výroby vyšší výkon a rychlejší paměti, takže vyplní čas do příchodu nové generace Radeon RX 7000. Vydání těchto grafik už je asi téměř jistá věc, máme potvrzené modely, unikl i design referenčních karet a už víme, kdy vyjdou.

Web VideoCardz zjistil aktuálně plánované datum vydání těch nových grafik (respektive nových v rámci stávající generace) od jednoho ze svých zdrojů, přičemž údajně by to měl být jeden z velmi spolehlivých (známý pod přezdívkou Disclosuzen). AMD dříve zamýšlelo vydání 20. 4., ale to bylo mezitím změněno. Aktuálně nové modely grafik cílí na vydání 10. května (mája). Tedy zhruba touto dobou příští měsíc.

Zdroj neuvádí, z jakého důvodu se termín posunul: Netušíme, zda jde o zpoždění kvůlinějakému technickému nebo výrobnímu problému nebo o nějaké „strategické“ rozhodnutí (ve smyslu že je třeba počkat, protože je na skaldech příliš mnoho starších modelů).

Jako doklad toho, že jde o reálné interní informace, má web VideoCardz i oficiální obrázky podoby těchto grafik – mělo by jít o 3D vizualizace, které budou používané pro marketing, ne přímo o reálné fotografie. Nové refreshované modely grafik budou jako obvykle nabízené v různých nereferenčních provedeních, u kterých je design a konstrukce chlazení zcela v rukou výrobců karet. Ale opět mají být nabízené také referenční provedení, která mají design a chlazení přímo od AMD (a v generaci RX 6000 bylo hodnoceno pozitivně, takže už neplatí, že se je lepší referenčním verzím vyhýbat). A právě obrázky těchto referenčních karet byly publikovány.

Už z předchozích úniků jsme měli informaci, že Radeon RX 6950 XT dostane černý design. To se nyní potvrzuje. Karta používá tříslotový chladič s třemi axiálními ventilátory, který by snad mohl být převzatý z existující černé edice (Midnight Black Edition), kterou AMD nabízelo od Radeonu RX 6800 XT.

Referenční verze Radeonu RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT (Zdroj: VideoCardz)

Podle obrázku bude karta má napájení dvěma osmipinovými konektory, AMD tedy ještě nebude používat nový systém s kabely 12VHPWR. Zatím sice ještě nemáme přesné parametry, ale Radeon RX 6950 XT bude údajně mít spotřebu 350 W, AMD ji tedy zvýšilo na úroveň konkurenční GeForce RTX 3090. Karta je založená na plně aktivním GPU Navi 21 s 5120 shadery (80 CU), 128MB Infinity Cache a 16GB pamětí GDDR6, která bude mít (efektivní) frekvenci zvýšenou ze 16,0 GHz na 18,0 GHz.

Novinka je, že takovéto černé provedení bude AMD nabízet zřejmě i u dalších refreshovaných karet. U nich to ale vypadá, že by mohly mít chladič nový. Radeon RX 6750 XT má teď také tříventilátorový chladič v černé úpravě, ale je možné, že zde bude jen dvouslotový. Referenční RX 6700 XT přitom měl jen dva ventilátory, tato karta tedy bude mít chlazení výkonnější.

Opět se asi také dá čekat nějaké zvýšení TDP (RX 6700 XT je 230W), ale karta má pořád napájení jedním osmipinem a jedním šestipinem. Parametry opět nejsou známé, až na to, že karta bude mít plnou konfiguraci Navi 22 s 2560 shadery (80 CU), 96MB Infinity Cache a 12GB pamětí GDDR6 na 18,0 GHz.

A zdá se, že AMD vyrobilo i referenční chladič pro Radeon RX 6650 XT – na renderech je vidět, že má dva axiální ventilátory a karta se napájí jedním osmipinem. Je otázka, zda se tato verze bude opravdu prodávat. Už u Radeonu RX 6600 XT totiž AMD používalo v marketingu rendery jednoventilátorové referenční karty, ale tento chladič reálně neexistoval. I zde by to asi mohlo nastat (a RX 6650 XT by se pak prodávala jen v nereferenčních verzích), ale uvidíme, jestli se to třeba nezmění.

I tato karta má 18GHz paměti GDDR6 – zde 8 GB na 128bitové sběrnici (plus 32 MB Infinity Cache). Konfiguraci bude tvořit plně aktivní Navi 23, tedy 2048 shaderů (32 CU).

V krátkosti se dá říct, že u všech refreshovaných modelů označeným padesátkou v názvu je asi hlavní inovace právě v použití těchto rychlejších pamětí. Navýšení frekvencí GPU a TDP je něco, co částečně lze udělat již s existujícími kartami, případně to už i udělali jejich výrobci u karet, které mají přetaktování z továrny (OC verze refreshovaných karet by ale možná zase mohly jít o kousek výš).

MSI Radeon RX 6400 Aero ITX, nereferenční povedení pro retailový trh (Zdroj: carousell)

Radeon RX 6400 bude již tento měsíc

Spolu s těmito refreshovanými kartami se do prodeje dostane ještě jedna grafika, která ale přímo mezi refresh nepatří. Do běžného prodeje se dostane Radeon RX 6400 s 6nm čipem Navi 24 (ale s ořezanou konfigurací jen se 768 shadery). Tuto kartu AMD vydalo již dříve, ale byla jen pro OEM trh. Novinka zde tedy bude jen v tom, že se tento původně jen OEM model začne prodávat i volně na normálním trhu – tj. bude možné ho normálně koupit v obchodě jako samostatnou komponentu.

U Radeonu RX 6400 podle webu VideoCardz také jako u jediného nebylo posunuté datum vydání. Tato grafika by se tedy měla oficiálně začít prodávat už za několik dní, 20. dubna. Existovat bude v různých nereferenčních verzích. V krátkosti se o ní asi dá říct, že to bude něco jako Radeon RX 6500 XT se všemi vlastnostmi, které na něm byly kritizované, ale s nižším výkonem.

Na druhou stranu pozitivními lákadly této grafiky je, že jde o první kartu aktuální generace se spotřebou pod 75 W, a tedy bez nutnosti přídavného napájení (její TDP je 53 W). A také by asi mělo jít o vůbec nejlevnější samostatnou grafiku ze současné generace, tj. karet Radeon RX 6000 a GeForce RTX 3000.

Více: Nová grafika za 3,5 tisíce Kč? Radeon RX 6400 se bude volně prodávat

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E

Včera už jsme psali o (po)odhalení procesorů Ryzen 7000 a architektury Zen 4 na Computexu 2022. Tyto nové desktopové procesory také přinesou úplně novou platformu se socketem AM5 a novými čipsety – B650, X670 a X670E. Už o nich něco uniklo před víkendem, ale teď už je to i s detaily a přehledem konektivity, kterou AM5 desky budou nabízet. Část jich sdělilo přímo AMD, objevil se ale také neoficiální únik s detaily navíc. Celý článok „Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *