Chyby v BIOSoch prepaľujú spotrebu Pentia G7400 až o 100 %

Vysoký hluk a prehrievanie?

S odladením BIOSov pre lacnejšie procesory sa výrobcovia základných dosiek príliš nestresujú. V dôsledku nezvládnutej správy napájania môže mať procesor vo východiskových nastaveniach neadekvátne vysokú spotrebu. Okrem toho je tu zlé chladenie a nižší výkon, než by mal byť. Nejde však o vec, ktorú by ste si nemohli opraviť, len musíte vedieť, kde, čo a ako nastaviť. Aj to sa z tohto článku dozviete.

Vysoký hluk a prehrievanie?

Low-endový hardvér na rebríčku priorít býva vždy veľmi nízko. Aktivita okolo drahších produktov s vyššími maržami je pre firmy, samozrejme, atraktívnejší. Napriek tomu by sa nemalo stávať, že si kúpite niečo, čo funguje nesprávne len preto, že nebol čas urobiť veci poriadne. To je tak trochu i prípad BIOSov základných dosiek, ktoré s lacnejšími procesormi nemusia fungovať vždy podľa vašich predstáv.

Ako dobre viete, každá základná doska má nejaký prednastavený profil napájania kľúčových komponentov. Podľa toho sa čiastočne odvíja aj energetická efektivita, prípadne stabilita celého systému. V rámci tohto článku sa budeme venovať výhradne napájaniu procesora. Ich profil napájania si môžete napríklad na doskách MSI jednoducho upraviť na úvodnej obrazovke po vstupe do BIOSu.

Na výber sú tri profily s rôzne nastavenými limitmi napájania a aby to bolo čo najjednoduchšie, tak agresívnejšie napájanie (s dosahovaním typicky vyšších frekvencií, minimálne s ohľadom na dlhodobú záťaž) je spájané s výkonnejším typom chladiča. Hierarchicky sú za najvýkonnejšie považované kvapalinové, potom vežovité s heatpipe a nakoniec boxované. Samozrejme, to poradie môže byť ja iné (Noctua NH-D15 je, samozrejme, účinnejší chladič než kdejaký AIO vodník) a je to povrchná kategorizácia, ale na tom teraz nezáleží. Dôležité je vedieť, že konkrétne nastavenia napájania v týchto profiloch sa odvíjajú od použitého procesora.

Limity napájania sú naprieč týmito troma profily nastavení inak pre Core i9-12900K ako pre Core i5-12400 a inak to má aj také Pentium G7400. Po tejto nudnej pasáži sa dostávame konečne k meritu veci. Pre Pentium (ale i Celeron či eventuálne Core i3) môže byť správa napájania vyložene chybná. Na screenshote nižšie môžete vidieť, že limity napájania majú nulové hodnoty. Keďže nejde o perpetuum mobile, je to, samozrejme nezmysel. Po voľbe tohto profilu sa s testovaným Pentiom aktivuje režim bez limitov napájania, na čom by nebolo ešte nič zlé. Procesor by za normálnych okolností nemal dosahovať vyššiu spotrebu než TDP, pretože nemá Turbo Boost.

Lenže keď sa v rámci automatickej regulácie nastaví CPU Lite Load (ďalej len CLL) na hodnotu 201, tak sa spotreba pod 46 W, tak ako v našich testoch, držať nebude. Odber bude výrazne vyšší, a to aj keď ručne nastavíte prúd na 49 A a obmedzíte limity napájania na úroveň TDP (46 W). CLL je nadradené nastavenie a obvykle ho dosky nastavujú na 12, prípadne maximálne na 20. Čím vyššia táto hodnota je, tým stabilnejší má byť systém, ale za cenu výrazne vyššej spotreby. Medzi CLL 12 a 20 s Pentiom G7400 nie je žiadny rozdiel v spotrebe, ale s CLL 201 je už poriadny. Takto vysoká hodnota CLL sa ručne ani nedá nastaviť (maximum je 23) a dostanete sa k nej len v rámci automatickej regulácie, teda, pokiaľ necháte všetko vo vlastnej réžii BIOSu a túto voľbu sami neznížite.

   

Prestrelená hodnota CLL bude kritická zrejme iba pre procesory bez Tubro Boostu, teda Pentium G7400 a Celeron G6900. Niekedy môže byť v rámci profilu nesprávne nastavené iba hodnoty limitov napájania a CLL je v poriadku. To je ten lepší prípad, keď bude tiež spotreba procesora vyššia než TDP, ale nie dvojnásobne, ako v prípade Pentia. Samozrejme sa táto chyba nemusí týkať všetkých dosiek a väčšina to v rámci posledných BIOSov už bude mať v poriadku.

Vždy je však dobré si tieto nastavenia skontrolovať. Po vydaní 65-wattových procesorov totiž veľa výrobcov BIOSy neaktualizovalo a tieto veci sa potichu vyriešili až neskôr. Typicky s marcovými BIOSmi, teda dva mesiace po vydaní celej plejády procesorov bez otvoreného násobiča. Napriek tomu sa zdá, že u vyšších modelov, od Core i5-12400, je všetko prednastavené správne. U dosiek MSI aj vrátane profilu pre boxované chladiče. Napriek tomu je dobré si tieto nastavenia preveriť.

Aby ste vedeli, o čom sa tu bavíme a aký veľký rozdiel, máme pre vás porovnanie výsledkov Pentia s CLL 201 (tak alebo podobne to môžu niektoré dosky nastavovať v rámci automatickej regulácie) a CLL 12 (tak je to správne na dosahovanie optimálnej efektivity).

Pri maximálnom výkone je spotreba Pentia G7400 s neprimeraným CLL (201) vyššia, než by mala byť, až o 96 %. Nárast je to teda extrémny a s tým, prirodzene, súvisí aj enormné zahrievanie. Z krásnych 37 °C je razom 75 °C, a to aj s takým výkonným chladičom, ako je Noctua NH-U14S. Chladič Intel Laminar RS1 dodávaný spolu s procesrom si s takýmto náporom neporadí a okrem vysokej hlučnosti, vysokých teplôt, bude dosahovaný aj nižší výkon. A zrejme výrazne. Výkon klesá s vyššími teplotami, je aj pod NH-U14S. Hoci sa procesor zdanlivo neprehrieva, tak je pomalší ako pri o tridsať stupňov Celzia nižších teplotách. Pri maximálnej záťaži je to až do 16 %. Na výkon v hrách vyššie zahrievanie negatívny dosah mať nemusí, ale v Total War Saga: Troy má. O 26,5 °C vyššie teploty Pentia G7400 znamenajú o 10 % nižšie priemerné fps a o 19 % nižšie minimálne fps. To je, navyše, sprevádzané nepríjemným trhaní na úrovní časov snímok.

Takže to, že základnú dosku zapnete a BIOS správne prečíta procesor ešte neznamená, že je všetko v poriadku. Ale teraz už aspoň viete, ako si veci v prípade potreby doladiť svojpomocne. Pokiaľ teda situáciu nevyrieši ani najnovší BIOS chváliaci sa podporou Core i9-12900KS. To by mohlo byť typicky na lacnejších doskách, ktorých majú posledný BIOS má ešte minuloročný dátum.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2

Intel letos v lednu vydal procesory Alder Lake pro notebooky s hybridní („big.LITTLE“) architekturou a jejich verze Alder Lake-H se stala zřejmě nejvýkonnějším notebookovým procesorem. Ovšem tato mobilně zaměřená varianta má „jen“ šest velkých jader k osmi malým. Teď ale Intel do notebooků uvádí procesory Alder Lake-HX, které mají 8+8 jader, osm malých a osm velkých, a posouvají výkon ještě výš. V podstatě do desktopové třídy. Celý článok „Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2“ »

 •  
 •  
 •  

MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz

Zase po čase je tu zajímavá zpráva z oblasti přetaktování. Povedlo se dosáhnout hodně magickou metu ve frekvencích. Ne sice přímo ve frekvencích procesorových jader, ale v pamětech. Nová technologie DDR5 teď ukazuje potenciál, který v ní je. Loni po vydání Alder Lake nejdřív přišly rekordy, kdy paměti překonaly takty 8 GHz. Teď už ale je vývoj o hodně dál: bylo poprvé dosaženo přetaktování RAM na efektivní takt přes 10 GHz. Celý článok „MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Dosť dobrý dôvod, skúsiť G7400 pretaktovať, keď doska doň zvláda dávať takmer 2x viac energie a Pentium sa tomu nevzpiera 🙂
  Samo o sebe je to dosť blbá situácia, keď musíte nastavovať parametre v Biose, nestačí mať všetko auto.

  1. Nastavovať, respektíve minimálne kontrolovať správu napájania treba pred testom každého procesora. Inak vzniká podhubie pre neobjektívne porovnania, keďže jeden procesor „na auto“ môže byť v rovnakej doske obmedzovaný príkonom a druhý nemusí… ku Core i9-12900K môže tá istá doska xyz pristupovať inak ako ku Core i5, ale takto úplne mimo ustrelené CPU Lite Load je raritka, no.

   1. To je dosť blbé zistenie. Priznám sa, ja už ani nemám ambíciu tomu všetkému rozumieť. Nechávam už všetko na auto, ale vysokú teplotu by som si všimol. Avšak to sa týka len ľudí, ktorí sa tomu venujú aspoň trošku. Otázka môže byť, koľko neborákov je v tejto situácií, že pália elektriku pre nič a ešte aj majú menší výkon. Neverím tomu, že by aspoň 80% ľudí aktualizovalo bios. Neviem či ste prvý, alebo niekto niečo podobné zverejnil pred vami. Ale ak ste prvý, aspoň niekto na to upozornil a graulujem! 🙂

    1. Neviem o tom, že by sa niekto niekde zaoberal takouto kozmetikou. V hardvérévom svete je predsa nepreberné množstvo podstatne dôležitejších tém. 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *