Překvapení v HEDT procesorech? Intel prý chystá Alder Lake-X

Konverze mainstreamového CPU pro highendový socket ve styku Kaby Lake-X je zpět?

Intel by letos na podzim měl vydat novou platformu highendových procesorů, založených na serverových Xeonech Sapphire Rapids. Opět by se tak vrátil do oblasti, kterou s ústupem platformy X299 a jejích highendových procesorů v podstatě opustil. Kupodivu se teď ale objevila zpráva, že Intel v highendu chystá ještě úplně nové procesory, které by byly velkým překvapením: něco nazvaného Alder Lake-X.

Toto jméno se objevilo v seznamu změn nové verze (6.60.5944 beta) programu Aida64. To je utilita, která obsahuje specifickou podporu pro detekci různého hardware, která je obvykle do programu přidána poměrně dlouho před vydáním. Zmínka v changelogu nám neřekne, co zač takový hardware je, ale může ukázat že něco takového vůbec existuje/bude existovat.

V tomto případě se uvádí jen „předběžná podpora pro Intel Alder Lake-X CPU“, nic jiného. Podle značení „X“ bychom ale čekali, že jde o procesor pro highendovou platformu, protože ty Intel tímto písmenem vždy označoval. Také asi nemůže jí to mainstreamovou verzi Alder Lake, která již vyšla a její podpora by těžko mohl být jen „předběžná“. Ale na druhou stranu, v highendu očekáváme místo Alder Lake procesory Sapphire Rapids-X, což je generační souputník se související architekturou, jen v serverové verzi.

Poznámky k vydání AIDA64 Extreme (beta) 6.60.5944 (Zdroj: Aida64)

Proto je zmínka o tom, že by se mělo něco jménem Alder Lake-X chystat, hodně nečekaná a není jasné, kam takový procesor zařadit. Za předpokladu, že se Intelu nepovedlo doteď 100% utajit plány na úplně novou střídu procesorů (nebo nějaké jiné nepředvídatelné vysvětlení), by se ovšem možná jedna hypotéza nabízela. A sice, že Intel na oné nové highendové platformě, která se teď chystá, vrátí ke staré strategii, podle které byla v roku 2017 původně koncipovaná platforma X299.

Návrat Kaby Lake-X?

Snadno se na to zapomene, ale když Intel poprvé vydal platformu X299 (se čtyřkanálovým řadičem pamětí), byly pro ni k mání dva druhy procesorů. Jednak to hlavní, highendová CPU Skylake-X se čtyřkanálovým řadičem DDR4, AVX-512 a až 18 jádry. Ale vedle toho Intel připravil také procesory Kaby Lake-X (modely i7-7740X a i5-7640X). To byly jen čtyřjádrové procesory, které vznikly doslova konverzí mainstramového čipu Kaby Lake pro běžný desktop, jen měl místo socketu LGA 1151 socket LGA 2066.

Kaby Lake-X mělo tvořit levnější alternativu k procesorům Skylake-X – procesor, u nějž se dal čekat také lepší jednojádrový a herní výkon (aspoň teoreticky), ale použitelný v highendové platformě. Tento nápad se ale neujal, jen málokoho asi tato kombinace vlastností přitahovala, spárování Kaby Lake s deskami X299 nemělo prakticky žádné výhody a navíc pak Intel Kaby Lake-X dost znemožnil vydáním mnohem lepších šestijader Coffee Lake na mainstreamové platformě – jen pár měsíců po příchodu Kaby Lake-X.

Core i7-7740X, Kaby Lake-X (Zdroj: Intel)

Je ale možné, že teď s Alder Lake se Intel tento koncept pokusí oživit. Zejména pro hraní her a pro aplikace nevyžadující příliš mnoho vláken asi Alder Lake o dost zajímavější, než ve své době čtyřjádrové Kaby Lake. Pokud se toto potvrdí, pak by v deskách pro procesory Sapphire Lake-X tedy také fungovaly ještě procesory Alder Lake-X v odlišném větším pouzdru.

Pokud ale Alder Lake-X bude založené na stejném křemíku jako Alder Lake pro socket LGA 1700 (tj. s 8+8 jádry stejné architektury Golden Cove/Gracemont), pak to opět bude mít značné nevýhody. Tyto procesory by totiž měly jen dvoukanálový řadič, takže by v deskách pro Sapphire Rapids-X fungovala jen část slotů DIMM pro paměti. A totéž s řadičem PCI Express – Alder Lake má jen 20 linek pro GPU a SSD, kdežto Sapphire Rapids-X by mohlo poskytovat mnohem víc. Na deskách, které s tím budou počítat, pak opět část slotů pro karty a NVMe SSD nebude fungovat.

Vedle toho může nastat nevýhoda i v tom, že kvůli výrazně jinému uchycení na highendovém socketu nemusí fungovat běžné chladiče s podporou pro LGA 1700. Opět by se u této platformy asi dalo říkat, že s ní slíznete nevýhody highendové platformy v podobě vyšší ceny, ale nebudete moci využít nic z výhod (vícekanálový paměťový řadič, silná konektivita PCIe). Smysl by Alder Lake-X tedy víceméně dávalo jen jako dočasné CPU, než si do desky později pořídíte upgrade na výkonnější Sapphire Rapids-X – ale pak je prostě lepší tento dočasný mezikrok vynechat.

Pouzdro čipu Kaby Lake-X: mainstreamový čip původně pro socket LGA 1151 byl adaptován na socket LGA 2066, byť nezvládal všechnu jeho konektivitu (Zdroj: PCGamesHardware)

Ještě je tu asi možnost, že si Intel od konverze mainstreamových procesorů Alder Lake na highednovou platformu a odlišný socket slibuje, že díky robustnějšímu napájení třeba půjdou čipy výš přetaktovat. Pak by je mohl nabízet jako nadšenecký speciální produkt pro soutěžní přetaktování. Nebo by teoreticky možná mohlo jít o speciální platformu pro tzv. high-frequency trading, což prý bylo cílové uplatnění pro také hodně zvláštní procesory Core i9-9990XE.

Bude tedy zajímavé vidět, co Intel těmito procesory Alder Lake-X chce dosáhnout a jak se vyvedou. Je zde samozřejmě šance, že nakonec nic takového nevyjde, ale u podobných úniků v Aida64 spíš platí, že když už se zmínka o nějakém hardwaru v changelogu objeví, obvykle pak dotyčný produkt opravdu dorazí na trh.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikl test Raptor Lake, ES vzorek Core i9-13900K má takt 5,5 GHz

Před pár dny se objevil test vzorku procesoru Intel Raptor Lake (chystané Core 13. generace). Byl to ale asi vzorek hodně raný, kde výkon nebyl nic moc. Teď už se objevily i testy „ES3“ čipu, který je mnohem blíž finální podobě těchto procesorů. Jde o 125W model s 24 jádry, který by už mohl odpovídat Core i9-13900K. To by dle jeho testů mohlo být až o 28 % rychlejší než dnešní i9-12900K a mít jednovláknový boost minimálně 5,5 GHz. Celý článok „Unikl test Raptor Lake, ES vzorek Core i9-13900K má takt 5,5 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6700 10GB vydaný. Poměrně úsporné TDP 175 W?

Na začátku měsíce se náhle objevily zprávy, že AMD ještě před vydáním nové generace grafik na podzim vypustí jeden nový model vzniklý ze stávající řady RX 6000 s architekturou RDNA 2. Má to být karta Radeon RX 6700, která snad i měla původně vyjít už loni, ale sešlo z toho vzhledem k poměrům na trhu ovládaným kryptobublinou. Teď byl Radeon RX 6700, zprvu inzerovaný jen firmou Sapphire, skutečně vydán i samotným AMD. Celý článok „Radeon RX 6700 10GB vydaný. Poměrně úsporné TDP 175 W?“ »

 •  
 •  
 •  

Unikl test 24jádrového Raptor Lake, nárůst MT výkonu o třetinu

AMD na Computexu prezentovalo své budoucí procesory a bylo kolem toho mnoho zpráv, zatímco Intel byl potichu. Pro fanoušky je tu ale teď náplast. Na web se dostal benchmark budoucího procesoru Raptor Lake s 24 jádry. A ukazuje skóre, podle kterého by mnohovláknový výkon mohl skutečně masivně poskočit vzhůru. Může se stát, že budoucí Core i9-13900K bude ohrožovat i nejrychlejší Ryzeny 7000 v jejich hlavní disciplíně. Celý článok „Unikl test 24jádrového Raptor Lake, nárůst MT výkonu o třetinu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *