Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W

Intel oznamuje Cascade Lake-X, 10. generaci extrémní edice procesorů Core i9

Highendové procesory Intel pro platformu X299 dostanou příští měsíc nové občerstvení, které by mohlo socket LGA 2066 hodně zatraktivnit. Firma oznámila nové modely označené jako Core i9 10. generace. Jde stále o 14nm čipy s jádry Cascade Lake převzatými z letošní nové generace Xeonů, avšak to vynahradí cena. Nejvyšší model s 18 jádry teď totiž bude stát pod tisíc dolarů, takže nejvýkonnější varianta je nyní dvakrát dostupnější.

Nová generace highendových CPU bude čítat čtyři modely, Intel ji tedy trochu zmenšil proti minulosti. Do obchod mají přijít listopadu, ale jména modelů, parametry a také ceny společnost předběžně oznámila již nyní. Zajímavá jsou tentokrát právě ta finanční stránka. Setrvávání na 14nm procesu znamená, že procesory mají stejné počty jader (10, 12, 14 a 18) jako předchozí generace a také podobné takty. Ovšem Intel je silně zlevnil, patrně aby dokázal v budoucnu konkurovat Threadripperům 3000 od AMD, které díky 7nm procesu budou moci dosáhnout vyššího výkonu,. Právě toto zlevnění by z nich mohlo dělat vzdor 14nm technologii zajímavou volbu.

Nejlevnější model řady bude tentokrát desetijádro Core i9-10900X, které bude stát 590 dolarů (u nás s DPH 650 €/16 700 Kč). Všechny modely mají aktivní HT, tedy zde 20 vláken. Desetijádro má základní frekvenci 3,7 GHz a frekvenci turba 4,5 GHz, přičemž maximální turbo pro všechna jádra aktivní je 4,3 GHz. Ovšem aby to nebylo tak snadné, Intel opět začlenil i technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje o něco vyšší turbo pro jednovláknové úlohy u kvalitnějších (preferovaných) jader, s touto technologií může na těchto jádrech boost být až 4,7 GHz.

Za 689 dolarů (759 €/19 500 Kč) pak bude dvanáctijádrový model Core i9-10920X. Jeho základní frekvence je nižší, 3,5 GHz, ale Intel mu povoluje stejné maximální turbo pro všechna jádra 4,3 GHz. Maximální Boost je už 4,6 GHz a Turbo Boost Max 3.0 pak dosahuje až 4,8 GHz. Čtrnáctijádro Core i9-10940X má stejné maximální takty turba 4,6 GHz a Turbo Boost Max 4,8 GHz, ale jeho základní frekvence je snížená na 3,3 GHz a také maximální turbo na všech jádrech je už jen 4,1 GHz. Tento model stojí 784 $ (864 €/22 200 Kč).

Parametry procesorů Core i9 10. generace (Cascade Lake-X)

Nejvyšší model Core i9-10980XE je opět osmnáctijádro (s 36 vlákny), přičemž základní frekvence je 3,0 GHz a nejvyšší turbo při všech jádrech aktivních je 3,8 GHz, což bude dáno zejména nutností mírnit spotřebu. Maximální turbo pro málovláknové aplikace je ale stejné jako u dvanáctijádra a čtrnáctijádra, tedy 4,6 GHz v běžném turbo režimu a 4,8 GHz s použitím technologie Turbo Boost Max 3.0. Tento model stojí 979 $, tedy stejnou cenu, za kterou Intelu původně na platformě X299 prodával jen desetijádra. Došlo tedy k slušnému pokroku v poměru cena výkon a pro řadu uživatelů by asi mohl být zajímavý i upgrade třeba z Core I7-7820X nebo právě i9-7900X, které bývalo nejprodávanějším modelem platformy LGA 2066. U nás s DPH by cena měla odpovídat 1079 € nebo 27 750 Kč.

Intel u těchto procesorů opět stanovil 165W TDP, stejně jako u předchozí 9. generace (což byl refresh Skylake-X). Pro turbo a také pro přetaktování bude největší překážkou spotřeba podobně jako u předchozích generací. Je ale pravděpodobné, že by opět mohly mít připájený rozvaděč tepla. Frekvence turba jinak asi platí pro zátěž běžnými instrukcemi či SIMD operacemi SSEx, pro AVX/AVX2 a pro AVX-512 by mohly být použité separátní tabulky frekvencí, kvůli vyšší spotřebě těchto operací. Ovšem při přetaktování by toto přirozeně odpadlo.

Tyto nové procesory mají kromě přívětivějších cen ještě jednu výhodu proti předchozím Skylake-X. Jádro Cascade Lake-X má některé nové instrukce pro zrychlení výpočtů s neuronovými sítěmi, oficiální podporu pro DDR4 na 2933 MHz a další drobná zlepšení. Hodně významné však je, že již mají opravenou bezpečnostní chybu Meltdown a nepotřebují tedy opravu v operačním systému. Ta zhoršuje výkon IO operací a například přepínání kontextu. Tím pádem bude reálný výkon těchto CPU při stejných frekvencích o něco lepší než u Skylake-X.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X. Celý článok „Intel Core i9-10900K: posledný mohykán“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP

Výhľadovo asi nebude veľa príležitostí na avizovanie zlacňovania počítačového hardvéru. Realita bude skôr opačná, to aj vplyvom koronavíru vedúceho k zatváraniu veľkých fabrík na výrobu čipov. Továrne TSMC, kde vznikajú procesory AMD, by však podľa všetkého mali byť stále v dobrej kondícii. A dobrá správa je, že v cenníkoch niektorých obchodov je jasne badať pokles cien Ryzenov. Celý článok „12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9

Zdá sa, že Intel čoskoro rozšíri ponuku procesorov Coffee Lake Refresh pozoruhodným kúskom. Odvodený má byť z nenažranej Ci9-9900K. Čip po istých úpravách má však teraz zodpovedať TDP 35 W. Usudzovať sa tak dá z internetovej dražby, v ktorej predávajúci ponúkal Ci9-9900 s „T“ na konci. Dotyčný uviedol i to, že má výkon porovnateľný s minulou generáciou najvýkonnejších modelov Core i7. Celý článok „Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *