Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W

Intel oznamuje Cascade Lake-X, 10. generaci extrémní edice procesorů Core i9

Highendové procesory Intel pro platformu X299 dostanou příští měsíc nové občerstvení, které by mohlo socket LGA 2066 hodně zatraktivnit. Firma oznámila nové modely označené jako Core i9 10. generace. Jde stále o 14nm čipy s jádry Cascade Lake převzatými z letošní nové generace Xeonů, avšak to vynahradí cena. Nejvyšší model s 18 jádry teď totiž bude stát pod tisíc dolarů, takže nejvýkonnější varianta je nyní dvakrát dostupnější.

Nová generace highendových CPU bude čítat čtyři modely, Intel ji tedy trochu zmenšil proti minulosti. Do obchod mají přijít listopadu, ale jména modelů, parametry a také ceny společnost předběžně oznámila již nyní. Zajímavá jsou tentokrát právě ta finanční stránka. Setrvávání na 14nm procesu znamená, že procesory mají stejné počty jader (10, 12, 14 a 18) jako předchozí generace a také podobné takty. Ovšem Intel je silně zlevnil, patrně aby dokázal v budoucnu konkurovat Threadripperům 3000 od AMD, které díky 7nm procesu budou moci dosáhnout vyššího výkonu,. Právě toto zlevnění by z nich mohlo dělat vzdor 14nm technologii zajímavou volbu.

Nejlevnější model řady bude tentokrát desetijádro Core i9-10900X, které bude stát 590 dolarů (u nás s DPH 650 €/16 700 Kč). Všechny modely mají aktivní HT, tedy zde 20 vláken. Desetijádro má základní frekvenci 3,7 GHz a frekvenci turba 4,5 GHz, přičemž maximální turbo pro všechna jádra aktivní je 4,3 GHz. Ovšem aby to nebylo tak snadné, Intel opět začlenil i technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje o něco vyšší turbo pro jednovláknové úlohy u kvalitnějších (preferovaných) jader, s touto technologií může na těchto jádrech boost být až 4,7 GHz.

Za 689 dolarů (759 €/19 500 Kč) pak bude dvanáctijádrový model Core i9-10920X. Jeho základní frekvence je nižší, 3,5 GHz, ale Intel mu povoluje stejné maximální turbo pro všechna jádra 4,3 GHz. Maximální Boost je už 4,6 GHz a Turbo Boost Max 3.0 pak dosahuje až 4,8 GHz. Čtrnáctijádro Core i9-10940X má stejné maximální takty turba 4,6 GHz a Turbo Boost Max 4,8 GHz, ale jeho základní frekvence je snížená na 3,3 GHz a také maximální turbo na všech jádrech je už jen 4,1 GHz. Tento model stojí 784 $ (864 €/22 200 Kč).

Parametry procesorů Core i9 10. generace (Cascade Lake-X)

Nejvyšší model Core i9-10980XE je opět osmnáctijádro (s 36 vlákny), přičemž základní frekvence je 3,0 GHz a nejvyšší turbo při všech jádrech aktivních je 3,8 GHz, což bude dáno zejména nutností mírnit spotřebu. Maximální turbo pro málovláknové aplikace je ale stejné jako u dvanáctijádra a čtrnáctijádra, tedy 4,6 GHz v běžném turbo režimu a 4,8 GHz s použitím technologie Turbo Boost Max 3.0. Tento model stojí 979 $, tedy stejnou cenu, za kterou Intelu původně na platformě X299 prodával jen desetijádra. Došlo tedy k slušnému pokroku v poměru cena výkon a pro řadu uživatelů by asi mohl být zajímavý i upgrade třeba z Core I7-7820X nebo právě i9-7900X, které bývalo nejprodávanějším modelem platformy LGA 2066. U nás s DPH by cena měla odpovídat 1079 € nebo 27 750 Kč.

Intel u těchto procesorů opět stanovil 165W TDP, stejně jako u předchozí 9. generace (což byl refresh Skylake-X). Pro turbo a také pro přetaktování bude největší překážkou spotřeba podobně jako u předchozích generací. Je ale pravděpodobné, že by opět mohly mít připájený rozvaděč tepla. Frekvence turba jinak asi platí pro zátěž běžnými instrukcemi či SIMD operacemi SSEx, pro AVX/AVX2 a pro AVX-512 by mohly být použité separátní tabulky frekvencí, kvůli vyšší spotřebě těchto operací. Ovšem při přetaktování by toto přirozeně odpadlo.

Tyto nové procesory mají kromě přívětivějších cen ještě jednu výhodu proti předchozím Skylake-X. Jádro Cascade Lake-X má některé nové instrukce pro zrychlení výpočtů s neuronovými sítěmi, oficiální podporu pro DDR4 na 2933 MHz a další drobná zlepšení. Hodně významné však je, že již mají opravenou bezpečnostní chybu Meltdown a nepotřebují tedy opravu v operačním systému. Ta zhoršuje výkon IO operací a například přepínání kontextu. Tím pádem bude reálný výkon těchto CPU při stejných frekvencích o něco lepší než u Skylake-X.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K

Koncepcia big.LITTLE u procesorov Intel Alder Lake nabáda k rôznym „re-konfiguráciám“ jadier. Špeciálne v kontexte horšieho škálovania či nastavení priority, ktorá niektorým aplikáciám nesvedčí. Používateľské zásahy v tomto smere však budú viesť častejšie k medvedej službe než k prospechu vecí. Že má zmysel obchádzať E jadrá v hrách? Nemá. Takýto zásah ženie procesory do ťažkej neefektivity. Celý článok „Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Dvanásta generácia procesorov Intel Core – Alder Lake je vonku a my máme pre vás už plnohodnotné testy. Tieto procesory sa oproti predošlým v mnohých aspektoch výrazne odlišujú a veľa vecí je použitých „prvýkrát“. Medzi ne patrí aj podpora pamätí DDR5, PCI Express 5.0, 7 nm výrobný postup či hybridná koncepcia malých a veľkých jadier. Čas na podrobnú analýzu začína práve teraz! Celý článok „Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i7-11700KF: O chlp slabší, ale výhodnejší ako Core i9

Osem jadier v šestnástich vláknach. Z tohto pohľadu sa jedná o rovnakú konfiguráciu, akú má Core i9-11900K(F). Core i9 je však výrazne drahší procesor a najmä v hrách má aj o dosť vyššiu spotrebu. A pritom rozdiel vo výkone je minimálny. Z toho teda vychádza, že pri vyššej efektivite má Core i7-11700K(F) atraktívnejší pomer cena/výkon. O koľko presne a i veľa ďalšieho sa dozviete z rozsiahlych testov v tomto článku. Celý článok „Intel Core i7-11700KF: O chlp slabší, ale výhodnejší ako Core i9“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *