Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Core i9-14900KS chladený LN2 na Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo.

Vydanie Intel Core i9-14900KS sprevádzala aj akcia, ktorá mala tento procesor trochu (dosť) popohnať. Tím okolo overclockera Elmora sa vyzbrojil 600 litrami tekutého dusíka, 100 litrami tekutého hélia a základnou doskou Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore.

Séria dosiek Apex je funkčne orientovaná predovšetkým na extrémne pretaktovanie procesorov a frekvencia jadier CPU tentokrát (s Core i9-14900KS) skončila na 9117,75 MHz. To s Vcore 1,85 V pri teplote chladiaceho média -230 °C. Jedná sa o all-core boost na všetkých jadrách, súčasne ale s deaktivovanými E jadrami.

Základná doska s Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore pripravujúca sa na intšaláciu kómína pre médiá s výrazne mínusovými teplotami

Ôsmim P jadrám bez HT už nadšenec Safedisk nameral 6,79 sekúnd v PiFast, 3,768 sekúnd v SuperPI (1M) a nakoniec 97,596 sekúnd v PYPrime (32B). Nejde teda len o to, že procesor Core i9-14900KS pri takejto vysokej frekvencii prešiel validáciou CPU-Z, ale tiež bol dostatočne stabilný na výpočet dlhších náročných matematických testov.

V bežnej prevádzke sa síce podobným výsledkom nepriblížite, pretože je nevyhnutné chladiace médium s extrémne mínusovými teplotami, tak to určitým spôsobom vypovedá o veľkom nadimenzovaní vrcholových základných dosiek Asus. A, samozrejme, nielen tých. Podobné výsledky budú dosiahnuteĺné aj na konkurenčných doskách, ale to zatiaľ s Core i9-14900KS nikto neoveril. Na základnej doske Apex od Asus existuje už aj nejaká história výsledkov so staršími procesormi. Hranica 9 GHz bola prekonaná aj s Core i9-13900K a pri Core i9-14900KF je archivovaných zase presne 9043,92 MHz.

Ako to na takomto zraze nadšencov do extrémneho pretaktovania vyzerá, si môžete pozrieť aj v tomto videozostrihu z „trápenia“ Intel Core i9-14900KS.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *