Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Core i9-14900KS chladený LN2 na Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo.

Vydanie Intel Core i9-14900KS sprevádzala aj akcia, ktorá mala tento procesor trochu (dosť) popohnať. Tím okolo overclockera Elmora sa vyzbrojil 600 litrami tekutého dusíka, 100 litrami tekutého hélia a základnou doskou Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore.

Séria dosiek Apex je funkčne orientovaná predovšetkým na extrémne pretaktovanie procesorov a frekvencia jadier CPU tentokrát (s Core i9-14900KS) skončila na 9117,75 MHz. To s Vcore 1,85 V pri teplote chladiaceho média -230 °C. Jedná sa o all-core boost na všetkých jadrách, súčasne ale s deaktivovanými E jadrami.

Základná doska s Asus ROG Maximus Z790 Apex Encore pripravujúca sa na intšaláciu kómína pre médiá s výrazne mínusovými teplotami

Ôsmim P jadrám bez HT už nadšenec Safedisk nameral 6,79 sekúnd v PiFast, 3,768 sekúnd v SuperPI (1M) a nakoniec 97,596 sekúnd v PYPrime (32B). Nejde teda len o to, že procesor Core i9-14900KS pri takejto vysokej frekvencii prešiel validáciou CPU-Z, ale tiež bol dostatočne stabilný na výpočet dlhších náročných matematických testov.

V bežnej prevádzke sa síce podobným výsledkom nepriblížite, pretože je nevyhnutné chladiace médium s extrémne mínusovými teplotami, tak to určitým spôsobom vypovedá o veľkom nadimenzovaní vrcholových základných dosiek Asus. A, samozrejme, nielen tých. Podobné výsledky budú dosiahnuteĺné aj na konkurenčných doskách, ale to zatiaľ s Core i9-14900KS nikto neoveril. Na základnej doske Apex od Asus existuje už aj nejaká história výsledkov so staršími procesormi. Hranica 9 GHz bola prekonaná aj s Core i9-13900K a pri Core i9-14900KF je archivovaných zase presne 9043,92 MHz.

Ako to na takomto zraze nadšencov do extrémneho pretaktovania vyzerá, si môžete pozrieť aj v tomto videozostrihu z „trápenia“ Intel Core i9-14900KS.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

 •  
 •  
 •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *