S procesory Meteor Lake symbolicky skončí éra značení, které existovalo od roku 2008
Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy.
První stopa tohoto kroku, na nějž se Intel chystá, přišla formou úniku v databázi výsledků benchmarku hry Ashes of the Singularity. Někdo totiž otestoval počítač či notebook s procesorem Intel Core Ultra 5 1003H. Vypadá to, že jde o procesor, který by se podle předchozího systému jmenoval Core i5-1003H, ale přívlastky i7, i5 a tak podobně budou nahrazené tituly „Ultra 5“ a zřejmě také Ultra 7, Ultra 9 a tak podobně.
Zatím těžko říct, zda půjde o kompletní náhradu u nových procesorů, nebo bude „Core Ultra 5“ jakási prémiová lepší varianta proti stále existujícímu obyčejnému Core i5. Protože je ale Core i5 spíše nižší v rámci žebříčku procesorů, asi bychom čekali, že by takové speciální zacházení měly třeba až modely Core i7 a i9.
Ale je možné, že Intel takto překope značení pro všechny procesory a předchozí systém se značením „i“ zmizí úplně (levnější procesory, které by Intel nechtěl zvát Ultra, by se asi také mohly jmenovat prostě Core 5). Je možné, že se spolu s tím také vynuluje číslování generací a proto má uniklý procesor označení 1003H. Další generace poté by tedy mohla být 2003H a tak dále, ale to zatím spekulujeme.
Když se novinka o pozorování tohoto nezvykle pojmenovaného procesoru roznesla internetem, vyjádřil se k nim na Twitteru i zástupce firmy, ředitel přes globální komunikaci Bernard Fernandes. Ten potvrdil, že Intel skutečně chystá změny brandingu, takže Core Ultra 5 je evidentně budoucí realita a ne nějaký omyl.
Yes, we are making brand changes as we’re at an inflection point in our client roadmap in preparation for the upcoming launch of our #MeteorLake processors. We will provide more details regarding these exciting changes in the coming weeks! #Intel
— Bernard Fernandes (@Bernard_P) May 1, 2023
Podle jeho vyjádření se systém jmen procesorů změní proto, že se Intel blíží technologickému bodu zvratu („inflection point“, svého času často vzývaný také AMD), který přinesou procesory Meteor Lake. To jsou první notebookové procesory Intelu používající čiplety a pouzdření Foveros. Půjde tedy o značnou změnu v pojetí procesorů Intel Core pro PC a možná proto dává smysl občerstvit dosavadní systém značení. Meteor Lake by už v něm byla 14. nebo 15. generace procesorů.
Také si v tomto kontextu lze vzpomenout, že Intel loni stejně ukončil historii značek procesorů Celeron a Pentium, což možná byla k zaříznutí značek Core iČíslo předehra.
Více: Značky Pentium a Celeron končí? Levné procesory Intel se teď budou jmenovat… Intel Processor
Podle Fernandese by toho Intel měl o těchto změnách (značení, ale doufejme i samotných procesorů) vyjevit víc během několika týdnů. Zřejmě se tím myslí veletrh Computex 2023 konající se na přelomu května a června, takže bychom se během něj mohli o „Core Ultra“ procesorech Meteor Lake dozvědět víc.
Z pohledu hardwaru samozřejmě nové jméno nijak nezmění to, co čip umí a nabízí. Ale pro marketing a oslovení kupujících mají tyto kosmetické aspekty svůj význam. Na Twitteru kdosi k tomuto tématu v reakci na negativní a uštěpačné ohlasy podotkl, že Ryzeny by také při svém příchodu určitě měly slabší ohlas, kdyby je AMD pojmenovalo FX 8400, s čímž nelze nesouhlasit.
Core Ultra 5 1003H: 12 nebo 14 jader?
Samotný procesor Meteor Lake, který toto vše prozradil, je také celkem zajímavý. Databáze uvádí, že má 18 vláken, z čehož není moc jasné, o kolika jádrech jakého typu se bavíme. Mohlo by jít o šest velkých jader P-Core (s 12 vlákny) a šest malých jader E-Core. To ale nevypadá jako moc pravděpodobná konfigurace, takovýto počet E-Core zatím Intel nikde nepoužíval. Proto bychom si spíše vsadili na to, že CPU má čtyři P-Core s osmi vlákny a deset E-Core, ovšem z těch je jen osm regulérních jader v CPU čipletu a zbylá dvě jádra jsou nízkospotřebová speciální jádra E-Core, která podle některých zpráv budou procesory Meteor Lake mít umístěné zvlášť od ostatních v SoC čipletu.
Více: Procesory Intel Meteor Lake už mají ne dvě, ale tři velikosti jader: LP E-Core v SoC čipletu
Jejich role asi bude šetřit energii během nízké zátěže a nečinnosti tím, že převezmou provoz systému a ostatní jádra na CPU čipletu se budou moci vypnout (což zní jako dobrý nápad, který by možná pomohl i u čipletových Ryzenů). Pokud jsou v počtu vláken zahrnutá tato Low Power jádra, tak je také možné, aby zbytek CPU měl konfiguraci 6 P-Core a 4 E-Core, ale to asi bude u „Core Ultra 5“ ta méně pravděpodobná varianta.
Procesor ovšem také bude mít zajímavé GPU. Podle výpisu má obsahovat 128 výpočetních jednotek, čímž se asi míní EU. Mělo by to tedy znamenat 1024 shaderů, o třetinu více, než má grafika procesorů AMD Ryzen 7040 „Phoenix“. To ale neznamená, že bude mít Meteor Lake nutně lepší herní výkon, protože důležité budou i frekvence, které se Intelu podaří dosáhnout (AMD má u integrované grafiky architektury RDNA 3 takty hodně vysoké).
Vyšší modely Meteor Lake by jinak mohly mít GPU ještě výkonnější. Dříve se uvádělo, že by iGPU procesorů Meteor Lake pro notebooky mohlo mít dokonce až 192 EU (1536 shaderů). Ale nevíme, zda byla tato vysoce výkonná verze integrované grafiky opravdu realizována.
Zdroje: VideoCardz, AnandTech
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀