Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?

Klíčové vlastnosti

Chladičům Scythe zde věnuji méně pozornosti, než kolik by si opravdu zasloužily. Dneškem bych to rád napravil, a tak vám přináším hned dvojitou dávku testů chladičů Mugen 6 a Mugen 6 Black Edition. Tyto chladiče se vyjma barevného provedení mezi sebou liší jen v přítomnosti druhého ventilátoru v případě černé verze. Vzhledem k jejich konstrukci mám vysoká očekávání ohledně účinnosti a snad budu spokojený i s akustickým projevem.

Konstrukce, design a klíčové vlastnosti

Chladiče Scythe Mugen 6/Mugen 6 Black Edition (dále jen BE) přicházejí s velkými změnami oproti předchozím verzím, ale hlavní konstrukční prvky řady Mugen zůstávají. Stále se tedy jedná o jednověžové chladiče s jedním nebo dvěma ventilátory (v případě verze BE), jejichž pasiv tvoří velmi hustý svazek hliníkových žeber. Proti předchozí verzi je celková plocha žeber zvětšena o 45 %, což je výrazný posun, ale s tím musí jít také ruku v ruce také vhodná optimalizace ventilátorů. Proto jsou chladiče Mugen 6/Mugen 6 BE vybaveny novými ventilátory Scythe Wonder Tornado, které mají přepracovanou geometrii a zvětšenou plochu lopatek.

   

Konstrukce pasivu je navíc nyní mírně asymetrická hned ve dvou osách, jak je patrné z fotografií výše. Tedy nejen tradičně směrem od DIMM slotů pro maximální kompatibilitu s vyššími chladiči operačních pamětí, ale nově také směrem od PCI Express slotu na základní desce, aby nehrozil konflikt mezi chladičem a grafickou kartou.

   

Svazek hliníkových žeber protíná šestice měděných heatpipes, které se potkávají v měděné základně s poniklovanou kontaktní plochou. Horní plocha chladičů je tvořena silnějším žebrem, který kryje konce heatpipes a v jehož středu je vylisovaný logotyp výrobce. Také zde najdete otvor skrze celý chladič, který umožňuje přístup k zadnímu šroubku montážního systému, jenž je zakrytý převisem pasivu.

Prakticky jediným rozdílem v příslušenství mezi těmito dvěma chladiči je barevné provedení montážního systému, který má „skromný“ název Hyper Precision Mounting System (H.P.M.S.) a v barvě kovových spon pro uchycení ventilátorů na pasiv chladiče. U černé verze chladiče najdete ještě také rozbočovač pro zapojení dvou ventilátorů do jednoho konektoru základní desky, ale jinak je obsah příslušenství mezi oběma verzemi chladiče shodný.

Potěšila mě přítomnost dobře zpracovaného křížového šroubováku s dlouhým dříkem, který je ale prakticky nutností k jednoduché instalaci chladiče, protože jak už jsem uvedl v předchozím textu, tak jeden ze šroubků je uložen pod zadní částí chladiče a dostanete se k němu jen skrz otvor v pasivu. Balení pak uzavírá malá tuba teplovodivé pasty včetně plastového aplikátoru a přehledná uživatelská příručka.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Chladiče Scythe Mugen 6/Mugen 6 BE představují optimální poměr mezi maximalizací velikosti při zajištění velmi vysoké míry kompatibility. S výškou pod 160 mm byste neměli mít problém v jakékoli současné midtower skříni a díky dvojitě odsazené konstrukci nemusíte nijak řešit výšku chladičů operačních pamětí nebo rozměrnější chladič grafické karty.

Narazil jsem pouze na drobný fyzický konflikt, když jsem osadil chladič zadním ventilátorem. Jeho spodní hrana se lehce opírala o zadní VRM pasiv na základní desce a musel jsem tedy ventilátor vysunout o zhruba 1-2 mm nad horní okraj chladiče. To ale bude samozřejmě vždy záležet na konkrétní základní desce a u každého uživatele to bude mírně odlišné. Je zde také určitý zádrhel, který se týká cen na našem trhu. Dole v tabulce vidíte MSRP ceny převedené na € včetně DPH, ale skutečnost na CZ/SK trhu je značně odlišná, což si rozebereme v závěru recenze.



Jak už bylo řečeno, tak chladiče Mugen 6/Mugen 6 BE přicházejí s novým ventilátorem. Nyní v balení najdete jeden nebo dva ventilátory řady Wonder Tornado (dle edice chladiče). Tyto ventilátory mají přepracovanou geometrii lopatek a jejich tvar trochu připomíná špičkové ventilátory Noctua A12x25. Lze tedy očekávat, že budou poskytovat zajímavý poměr statického tlaku a celkového průtoku vzduchu při (snad) rozumné míře hlučnosti. Zesílený rámeček a integrované antivibrační podložky k tomu jistě také pomohou.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?

Společnost PCCooler zatím působí převážně na asijském trhu, nicméně se v poslední době snaží prosadit i ve zbytku světa. Dnes tedy prověříme kapalinový AIO chladič DS360-BK, který spadá do vyšší střední třídy a jedním z jeho zajímavých prvků je například displej zobrazující aktuální teplotu procesoru. Také je vybaven velice solidními ventilátory, což vše vede k příslibu povedeného vodníka. Pojďme se tedy vrhnout na analýzu a zátěžové testy. Celý článok „PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg

Toľko prízvukovali na to, že je ich chladič optimalizovaný na procesory Intel LGA 1700, až sme to museli vyskúšať. A vzhľadom na to, že CPS RZ820 je „poriadny kus“ materiálu, tak do výberu referenčných vzoriek sa dostali také konkurenčné chladiče, ktoré sú na špičke databázy vežovitých modelov. Tie by mal PCCooler CPS RZ820 poriadne potrápiť. Súčasne by pritom tento chladič nemal byť drahší. Celý článok „PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Krásnej kousek a kdo si ho pořídí určitě zaplesá … s v5 jsem byl spokojen a vedle Noctua chladičů jsou Mugeny při stavění PC prostě radost 🙂 Pokud budu zase někdy stavět, tak v6 určitě budu mít v hledáčku.

  2. Nepředpokládám, že mají otáčky upravené po vzoru Noctua D15 G2. Na frekvencích mezi 100 a 200 Hz asi dochází ke skládání, a tak je škoda, že jste nezkusil řídit ventilátory individuálně s rozdílem těch +/- 25 otáček. Dal by se tady asi pěkně demonstrovat hypotetický vliv interference na celkový projev.

    1. G2, podobne ako TF PRO držia RPM bez ohľadu na odpor a variancia otáčok pri rôznych hladinách PWM je menšia ako 1% (tj pri nízkych RPM sú to jednotky a pri Max cca 10-15).
      https://hwbusters.com/cooling/noctua-nf-a14x25-g2-pwm-fan-review/4/
      https://hwbusters.com/cooling/thermaltake-toughfan-12-pro-fan-review/4/

      Pri tornáde od kosy to tak nie je, a podobná bude asi aj variancia medzi jednotlivými kusmi
      https://hwbusters.com/cooling/scythe-grand-tornado-120mm-fan-review/4/

      Tak by sa to asi aj ťažšie nastavovalo… Tolik práce… atď…pelíšky… 😛

      1. Tomu odpovídají i spektrografy s vyššími hladinami, kde se to (zdá se) už dobře rozbíhá, ale vidíš ty špičky mezi 100 a 200 Hz u 39 dBA? Za zkoušku by to rozladění o 2–3 % PWM stálo. Není nutno, aby se hned přeměřovaly teploty, mohl jen přibýt jeden spektrograf.

        1. No hej, …a zaujímavý je aj ten spike v oblasti 30Hz pri 45 dBA…aj keď neviem, či by som ho bol schopný počuť, narozdiel od toho čo uvádzaš 😀
          … ale je to robota naviac (oproti predchádzajúcim recenziám)… 😛

          1. Tak hlavně by fakt není úloha recenzenta něco opravovat, produkt má otestovat, jak je. Ale pro zajímavost bych pro ilustraci v závěru takový spektrograf uvítal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *