E-shopy už indexujú pasívne notebooky Swift 1 s Jasper Lake

V obchodoch sú tri Acer Swift 1 s Jasper Lake, môžete si vybrať farbu

Pomaly a potichu Acer nahrádza staré konfigurácie Swift 1 (s Gemini Lake) novými (s Jasper Lake). Situácia je ale momentálne taká, že jedny sa „už“ nepredávajú a druhé sa „ešte“ nepredávajú. Rozhodne je však o čo stáť – lacný, pasívny, ľahký, ale pritom pevný notebook so 14″ uhlopriečkou je jedinečná záležitosť. A teraz bude s ešte rýchlejším procesorom a ďalšími vylepšeniami.

Swift 1 je najnižší rad notebookov Swift (za ním je potom ešte 3, 5 a 7). Jedná sa tak o lacné zariadenia, ktoré sú dostupné pre každého. Posledné tri roky sa tieto notebooky vybavovali procesormi Gemini Lake (Pentium N5000) a Gemini Lake Refresh (N5030). S tými refreshovanými sa už začali používať aj väčšie, dvojnásobné kapacity RAM (8 GB) a SSD (256 GB). Predsa len 4 GB pamäte a 128 GB úložisko z povedzme prvej generácie Swift 1, môžu byť už dnes dosť skľučujúce aj pri jednoduchšej kancelárskej práci, o ktorú sa tieto notebooky uchádzajú.

Najvýraznejšia zmena prichádza až teraz, s nasadením procesorov Jasper Lake, o ktorých sme viac písali v tomto článku. Sú to už konečne 10 nm procesory, dosahujú vyššie frekvencie boostu a aj keby bola frekvencia v Swift 1 nakoniec rovnaká či dokonca nižšia, tak je tu vyššie IPC. Výkon na takt by mohol byť vyšší až o 30 %, a to pri nezmenenom TDP 6 W. V Swift 1, minimálne v ranných konfiguráciách, bude Petium Silver N6000 so špecifikovaným Turbom 3,3 GHz, čo je oproti N5000 nárast 600 MHz. Reálna frekvencia v záťaži všetkých jadier bude ale určite nižšia, v prípade N5000 v Swift 1 to bolo o 700 MHz. Aké bude správanie N6000 v Swift 1 ukážu až testy, ale pri výrazne vyššej spotrebe nových procesorov Jasper Lake by mohli byť spomalené v agresívnejšom pomere. Stavba notebookov sa totiž príliš nezmenila, rozdiely sa zdajú byť iba kozmetické, a pasívne chladenie má svoje limity aj keď treba poznamenať, že v starších Swift 1 (s N5000) nejaké rezervy boli.

Hmotnosť sa podľa parametrov nezmenila a zostáva na 1,3 kg. Rozmery sú tiež podobné a odlišná hodnota je uvádzaná iba hrúbka. Nové notebooky by mali byť s 212 mm o milimeter a pol tenšie.

Prvýkrát sa Swift 1 s Jasper Lake objavili na internete objavili v jednom zo zahraničných obchodov už v októbri. To bolo ale ešte pred vydaním procesorov a prirodzene boli notebooky nedostupné. Bola to ale predzvesť toho, že Acer na nové Swift 1 nenechá dlho čakať. Pentium N6000 nakoniec vyšli až v polovici januára a medzičasom už nové konfigurácie Swift 1 dostali na produktové stránky Aceru i do niektorých veľkých obchodov. Napríklad Alza má v ponuke tri konfigurácie líšiace sa farbou – s ružovým (NX.A9UEC.001), zlatým (NX.A7BEC.001) a strieborným (NX.A77EC.001) šasi.

Žiadny z prvej trojice nemá nevýhodné úložisko vo forme eMMC a aj tie SSD sú už väčšie a rýchlejšie. Majú 256 GB a pripájajú sa k zbernici PCI Express, predtým to bývalo SATA (a 128 GB) a hlavne je tu už namiesto 8 GB RAM LPDDR4. Kapacitné nastavenie je mimoriadne dôležité, pretože ho nerozšírite. Pamäť je integrovaná na doske a rozširujúci slot SO-DIMM na doske nebude zrejme nebude ani tentokrát.

Screenshot základných parametrov z Alza.sk: Pentium N6000, 8 GB RAM a 256 GB SSD

Na doplnenie a úplnosť treba dodať, že 14″ panel notebooku má matricu typu IPS a rozlíšenie 1920 × 1080 px a v cene prvých konfigurácií je aj Windows 10 Home. Kedy budú notebooky naozaj dostupné žiaľ nevieme a nevieme ani to, ako dlho sú už takto zalistované vo verejných katalógoch. Je škoda, že tieto lacné veci väčšinou výrobcovia nemajú potrebu promovať, respektíve na takéto aktivity ani nemajú rozpočet. Predsa len tie marže sú výrazne nižšie ako u predražených produktov. My máme ale v redakcii radi takéto veci, ktoré sú cenovo dostupné pre všetkých a pritom majú minimum nedostatkov. Samozrejme v rámci možností slabšieho hardvéru Swift 1, ten ale na jednoduchú kancelársku prácu či konzumáciu multimédií stačí.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz

Loni v lednu na CES přišla Nvidia s projektem herních monitorů, které pro špičkové hraní dosahují obnovovací frekvence až 360 Hz, a v průběhu roku se pak i první objevily na trhu. Ovšem tato frekvence nezůstala nepřekonaná. Acer teď přichází z monitorem, který posouvá hranici ještě dál, až na 390 Hz. Zajímavé je na něm také to, že toho dosahuje zdá se s použitím standardu FreeSync, takže to bude kompatibilní s grafickými kartami všech značek. Celý článok „Acer má hráčský monitor s obnovovací frekvencí 390 Hz“ »

  •  
  •  
  •  

Acer Swift 5: ľahký a úsporný ultrabook s Core i7-1065G7

Notebooky s 10. generáciou Intel Ice Lake sú už dostupné v obchodoch vo väčšom počte a my preto pokračujeme v priereze týmito novinkami. Po testoch modelov od Dell a Lenovo dáme šancu aj Aceru, ktorý nám zaslal vynovený Swift 5. Ten je opäť vybavený vrcholovou Core i7 s grafikou Iris, no prekvapivo prináša aj dedikovanú Nvidiu MX250. Toto všetko navyše do 1 kg? Je to dobrý nápad? Celý článok „Acer Swift 5: ľahký a úsporný ultrabook s Core i7-1065G7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *