Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K

Mobilní 10nm procesory: osmijádra Tiger Lake-H, Tiger Lake-H35 a konečně 10nm Atomy Tremont

První den CES 2021 měl svoji úvodní prezentaci Intel. Ten je teď asi v bodě, kdy se dostal z nejhoršího období „věčného 14nm procesu“: firma odhalila tři rodiny 10nm procesorů pro notebooky, z nichž některé poběží až na 5 GHz. A také nové procesory Rocket Lake pro desktop. Ty jsou ještě posledním 14nm produktem, ale konečně přinášejí novou – a potenciálně hodně dobrou – architekturu. Všechna tato CPU vyjdou v Q1 2021.

Desktop si ale necháme na konec. První novinkou, která přichází na trh teď hned, jsou výkonnější 10nm procesory pro notebooky. Intel v létě vydal 15W až 28W čtyřjádra Tiger Lake-U a nyní k nim přidá ještě dvě výkonnější verze. První z nich jsou procesory Tiger Lake-H35, který byly vydány hned teď a měly by se už začít objevovat v noteboocích.

Tiger Lake-H35: čtyřjádra pro tenčí herní notebooky

Tyto procesory nejsou úplně nové. Používají totiž stejný křemík jako Tiger Lake-U (označení H35 je tedy lehce zavádějící). Rozdíl je v tom, že u nich Intel používá 35W TDP, které umožňuje vyšší výkon (volitelně je lze uskromnit na 28 W, takže teoreticky se mohou překrývat s nejvýkonnějšími čipy řady U).

Procesor Intel Tiger Lake-H35

Tyto procesory mají tedy čtyři jádra s osmi vlákny a integrované GPU Intel Iris Xe s 96 EU (768 shaderů). Intel vydává celkem tři modely, které můžete vidět níže v tabulce. Nejlevnější Core i5-11300H má má při 35W TDP základní takt 3,1 GHz, all-core boost 4,0 GHz a maximální boost pro 1–2 jádra aktivní 4,4 GHz. Má také osekanou L3 cache na 8 MB.

Zajímavější budou ovšem výkonnější modely. Ty mají 12MB L3 cache; Core i7-11370H má základní takt již 3,3 GHz, maximální all-core boost 4,3 GHz a maximální boost pro 1–2 jádra 4,8 GHz. Maximum je tedy shodné s nejrychlejším účkovým Tiger Lake, Core i7-1185G7.

Specifikace procesorů Intel Tiger Lake-H35

Zde ale přichází do hry nejvýkonnější model, Core i7-11345H Special Edition – tedy model, který by měl mít zvláštní status, zatím nevíme, jak široce bude dostupný. Toto i7-11375H SE má celkově stejné parametry jako i7-11370H, až na to, že pro zátěž jen jednoho jádra má boost 5,0 GHz. Je to dosaženo použitím technologie Turbo Boost Max 3.0, takže tento takt je dostupný jen na preferovaném jádru a ne všech. Ale každopádně jde o nejrychlejší 10nm procesor Intelu co do jednovláknového výkonu.

Tyto procesory mají stejný integrovaný čipset a konektivitu (například Thunderbolt 4/USB4) jako Tiger Lake-U, paměti mohou být DDR4-3200 nebo LPDDR4X-4266. Přetrvává ale také omezení řadiče PCI Express, které právě tato čtyřjádra odlišuje od regulérních procesorů řady H. Pro samostatnou grafiku je totiž dostupné jen rozhraní PCI Express 4.0 ×4 (které je u účkových modelů míněno mimo jiné pro SSD).

To trošku limituje potenciál, na druhou stranu propustnost je jako u PCI Express 3.0 ×8, takže tyto procesory pořád budou použitelné pro mobilnější herní notebooky. Intel uvádí příklad strojů s tloušťkou jen nějakých 16 mm. Takové lehčí herní notebooky samozřejmě také mohou používat přímo jen integrované GPU Iris Xe. Mimochode, se samostatnými grafikami Nvidia GeForce RTX 3000 bude možné použít pro zlepšení výkonu funkci PCIe Resizable BAR (tedy jako AMD Smart Access Memory), Intel uvádí, že ji zprovoznil v úzké spolupráci s Nvidií.

Podle Intelu by se s těmito procesory mělo během první poloviny tohoto roku objevit přes 40 notebooků různých výrobců.

Osmijádra Tiger Lake-H

Zatímco Tiger Lake-H35 se příliš neliší od verze U, poté vyjdou ještě regulérní procesory Tiger Lake-H. Ty Intel ale na CES 2021 ještě kompletně neodhalil, jen je nakousl. Mají ovšem také přijít na trh ještě v této čtvrtině roku, nejsou tedy až tak daleko. Konkrétní modely a parametry ale zatím firma tají.

Tiger Lake-H bude mít osm jader a pravděpodobně 45W TDP. Architektura jádra bude zřejmě stejná, procesory by tedy mohly mít až 24 MB L3 cache. Odlišné by mělo být GPU, které má stejnou architekturu Xe LP, ale dostane jen 32 EU/256 shaderů. U těchto procesorů se již počítá, že v herním notebooku budou spárovaná s výkonným samostatným GPU.

A Tiger Lake-H už pro něj také bude mít pořádnou podporu: procesor má rozhraní PCI Express 4.0 ×16, tedy stejně rychlé jako v nejlepších desktopech (AMD Ryzen 5000). A navíc bude k dispozici ještě jedno PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Také zde má fungovat Resizable BAR.

5 GHz na více jádrech najednou

Výkon a parametry nemáme, ale Intel sdělil, že také tyto procesory budou dosahovat až 5,0 GHz. A to již ne jen na jednom jádře, ale na více najednou. Jednovláknový, ale díky osmi 10nm jádrům mnohovláknový výkon by tedy měl být velmi dobrý. Tiger Lake by mohlo být dobře konkurenceschopné proti mobilním 7nm APU s osmi jádry Zen 3, které AMD dnes představilo jako mobilní Ryzen 5000 (a podíváme se na ně v později následujícím článku). Uvidíme, který procesor bude energeticky efektivnější.

Jasper Lake: 10nm Atomy s architekturou Tremont jsou tu

Poslední mobilní procesory, o kterých bude řeč, jsou Jasper Lake. I toto je úplně nový čip – totiž vůbec první 10nm SoC levné a zároveň úsporné linie Atomů s „malými jádry“. Jasper Lake přináší čtyři jádra architektury Tremont na 10nm procesu stejného typu, jaký byl použitý u procesorů Ice Lake (nejde tedy o výkonnější SuperFinovou variantu z Tiger Lake).

Intel nevěnoval Jasper Lake příliš času, ostatně i minulé generace těchto levných procesorů bývaly uváděny s minimální publicitou. Intel je teď oznámil jako řešení pro Chromebooky, ovšem jako tradičně by se asi měly dostat i do tradičních notebooků, mini PC a mini-ITX desek. Včerejškem by měly být i reálně vydané na trh, ale příchod konkrétních zařízení může samozřejmě pár týdnů až měsíců trvat.

Jasper Lake má celkem šest modelů – tři 6W pro notebooky a tři 10W pro více desktopové určení. 10W modely by měly mít v turbu spotřebu až 20 W, takže i zde platí, že TDP není maximální spotřeba. Parametry modelů můžete vidět zde v tabulkách.

Parametry procesorů Intel Jasper Lake

Jádro Tremont má výrazně vyšší výkon než předchozí architektura Goldmont+ v 14nm Atomech Gemini Lake. IPC by se mělo zvýšit až o nějakých 30 %; výkon procesorů má prý být podle Intelu až o 35 % lepší než u Gemini Lake. Procesory podporují paměti DDR4-2933 a také LPDDR4X-2933.

Také integrovaná grafika by měla doznat zlepšení. U modelů Pentium Silver má 32 EU (256 shaderů), u čyřjádrových Celeronů je ale osekaná na 24 EU (192 shaderů) a u dvoujader jen na16 EU (128 shaderů). Architektura je Gen11, tedy jak v procesorech Ice Lake. Nejde tedy ještě o nejnovější architekturu Xe z procesorů Tiger Lake. Není tedy asi ještě také podporováno dekódování AV1.

Na další stránce se podíváme na desktopové procesory Rocket Lake a první ukázku next-gen CPU ALder Lake.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry

Intel teď oficiálně vydal druhou generaci 10nm procesorů pro notebooky „Tiger Lake“ a vypadá to, že se mu konečně daří přivést 10nm výrobu k rozumu. Díky tomu by se už brzo měly objevit čipy s lepším než 14nm procesem i v oblasti, kde by mohl obzvlášť pomoct: v úsporných čipech Atom, respektive dnes Celeron a Pentium. Intel letos vydá jejich novou generaci s novou architekturou Tremont a už máme jejich parametry. Celý článok „10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel uvedl mobilní procesory Tiger Lake. Modely, parametry, výkon

Tento týden byly odhalené nové grafiky Nvidia GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere, což na sebe strhlo většinu pozornosti. Ale jen o den později tento týden oficiálně vypustil také procesory Tiger Lake pro notebooky. Intel je označuje za přelomové a mohly by takové opravdu být, jelikož konečně úspěšně používají 10nm proces a přinášejí díky němu rekordní jednovláknový výkon a také dnes nejrychlejší integrované GPU na světě. Celý článok „Intel uvedl mobilní procesory Tiger Lake. Modely, parametry, výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Tiger Lake odhaleno. Proces 10nm SuperFin teď dá až 5 GHz

Intel odhalil nové 10nm procesory Tiger Lake. Ty jsou docela očekávané, jelikož první 10nm generace Ice Lake se zas tak nepovedla a od těchto následujících Core 11. generace se čekal reparát. A vypadá to, že Tiger Lake s novou architekturou CPU i novým GPU opravdu bude hodně zajímavé. Překvapivě je ale jeho tajnou zbraní právě 10nm proces. Intel totiž zdá se vyřešil jeho problémy, čímž dosáhne velmi vysokého výkonu. Celý článok „Intel Tiger Lake odhaleno. Proces 10nm SuperFin teď dá až 5 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *