Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K

Mobilní 10nm procesory: osmijádra Tiger Lake-H, Tiger Lake-H35 a konečně 10nm Atomy Tremont

První den CES 2021 měl svoji úvodní prezentaci Intel. Ten je teď asi v bodě, kdy se dostal z nejhoršího období „věčného 14nm procesu“: firma odhalila tři rodiny 10nm procesorů pro notebooky, z nichž některé poběží až na 5 GHz. A také nové procesory Rocket Lake pro desktop. Ty jsou ještě posledním 14nm produktem, ale konečně přinášejí novou – a potenciálně hodně dobrou – architekturu. Všechna tato CPU vyjdou v Q1 2021.

Desktop si ale necháme na konec. První novinkou, která přichází na trh teď hned, jsou výkonnější 10nm procesory pro notebooky. Intel v létě vydal 15W až 28W čtyřjádra Tiger Lake-U a nyní k nim přidá ještě dvě výkonnější verze. První z nich jsou procesory Tiger Lake-H35, který byly vydány hned teď a měly by se už začít objevovat v noteboocích.

Tiger Lake-H35: čtyřjádra pro tenčí herní notebooky

Tyto procesory nejsou úplně nové. Používají totiž stejný křemík jako Tiger Lake-U (označení H35 je tedy lehce zavádějící). Rozdíl je v tom, že u nich Intel používá 35W TDP, které umožňuje vyšší výkon (volitelně je lze uskromnit na 28 W, takže teoreticky se mohou překrývat s nejvýkonnějšími čipy řady U).

Procesor Intel Tiger Lake-H35

Tyto procesory mají tedy čtyři jádra s osmi vlákny a integrované GPU Intel Iris Xe s 96 EU (768 shaderů). Intel vydává celkem tři modely, které můžete vidět níže v tabulce. Nejlevnější Core i5-11300H má má při 35W TDP základní takt 3,1 GHz, all-core boost 4,0 GHz a maximální boost pro 1–2 jádra aktivní 4,4 GHz. Má také osekanou L3 cache na 8 MB.

Zajímavější budou ovšem výkonnější modely. Ty mají 12MB L3 cache; Core i7-11370H má základní takt již 3,3 GHz, maximální all-core boost 4,3 GHz a maximální boost pro 1–2 jádra 4,8 GHz. Maximum je tedy shodné s nejrychlejším účkovým Tiger Lake, Core i7-1185G7.

Specifikace procesorů Intel Tiger Lake-H35

Zde ale přichází do hry nejvýkonnější model, Core i7-11345H Special Edition – tedy model, který by měl mít zvláštní status, zatím nevíme, jak široce bude dostupný. Toto i7-11375H SE má celkově stejné parametry jako i7-11370H, až na to, že pro zátěž jen jednoho jádra má boost 5,0 GHz. Je to dosaženo použitím technologie Turbo Boost Max 3.0, takže tento takt je dostupný jen na preferovaném jádru a ne všech. Ale každopádně jde o nejrychlejší 10nm procesor Intelu co do jednovláknového výkonu.

Tyto procesory mají stejný integrovaný čipset a konektivitu (například Thunderbolt 4/USB4) jako Tiger Lake-U, paměti mohou být DDR4-3200 nebo LPDDR4X-4266. Přetrvává ale také omezení řadiče PCI Express, které právě tato čtyřjádra odlišuje od regulérních procesorů řady H. Pro samostatnou grafiku je totiž dostupné jen rozhraní PCI Express 4.0 ×4 (které je u účkových modelů míněno mimo jiné pro SSD).

To trošku limituje potenciál, na druhou stranu propustnost je jako u PCI Express 3.0 ×8, takže tyto procesory pořád budou použitelné pro mobilnější herní notebooky. Intel uvádí příklad strojů s tloušťkou jen nějakých 16 mm. Takové lehčí herní notebooky samozřejmě také mohou používat přímo jen integrované GPU Iris Xe. Mimochode, se samostatnými grafikami Nvidia GeForce RTX 3000 bude možné použít pro zlepšení výkonu funkci PCIe Resizable BAR (tedy jako AMD Smart Access Memory), Intel uvádí, že ji zprovoznil v úzké spolupráci s Nvidií.

Podle Intelu by se s těmito procesory mělo během první poloviny tohoto roku objevit přes 40 notebooků různých výrobců.

Osmijádra Tiger Lake-H

Zatímco Tiger Lake-H35 se příliš neliší od verze U, poté vyjdou ještě regulérní procesory Tiger Lake-H. Ty Intel ale na CES 2021 ještě kompletně neodhalil, jen je nakousl. Mají ovšem také přijít na trh ještě v této čtvrtině roku, nejsou tedy až tak daleko. Konkrétní modely a parametry ale zatím firma tají.

Tiger Lake-H bude mít osm jader a pravděpodobně 45W TDP. Architektura jádra bude zřejmě stejná, procesory by tedy mohly mít až 24 MB L3 cache. Odlišné by mělo být GPU, které má stejnou architekturu Xe LP, ale dostane jen 32 EU/256 shaderů. U těchto procesorů se již počítá, že v herním notebooku budou spárovaná s výkonným samostatným GPU.

A Tiger Lake-H už pro něj také bude mít pořádnou podporu: procesor má rozhraní PCI Express 4.0 ×16, tedy stejně rychlé jako v nejlepších desktopech (AMD Ryzen 5000). A navíc bude k dispozici ještě jedno PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Také zde má fungovat Resizable BAR.

5 GHz na více jádrech najednou

Výkon a parametry nemáme, ale Intel sdělil, že také tyto procesory budou dosahovat až 5,0 GHz. A to již ne jen na jednom jádře, ale na více najednou. Jednovláknový, ale díky osmi 10nm jádrům mnohovláknový výkon by tedy měl být velmi dobrý. Tiger Lake by mohlo být dobře konkurenceschopné proti mobilním 7nm APU s osmi jádry Zen 3, které AMD dnes představilo jako mobilní Ryzen 5000 (a podíváme se na ně v později následujícím článku). Uvidíme, který procesor bude energeticky efektivnější.

Jasper Lake: 10nm Atomy s architekturou Tremont jsou tu

Poslední mobilní procesory, o kterých bude řeč, jsou Jasper Lake. I toto je úplně nový čip – totiž vůbec první 10nm SoC levné a zároveň úsporné linie Atomů s „malými jádry“. Jasper Lake přináší čtyři jádra architektury Tremont na 10nm procesu stejného typu, jaký byl použitý u procesorů Ice Lake (nejde tedy o výkonnější SuperFinovou variantu z Tiger Lake).

Intel nevěnoval Jasper Lake příliš času, ostatně i minulé generace těchto levných procesorů bývaly uváděny s minimální publicitou. Intel je teď oznámil jako řešení pro Chromebooky, ovšem jako tradičně by se asi měly dostat i do tradičních notebooků, mini PC a mini-ITX desek. Včerejškem by měly být i reálně vydané na trh, ale příchod konkrétních zařízení může samozřejmě pár týdnů až měsíců trvat.

Jasper Lake má celkem šest modelů – tři 6W pro notebooky a tři 10W pro více desktopové určení. 10W modely by měly mít v turbu spotřebu až 20 W, takže i zde platí, že TDP není maximální spotřeba. Parametry modelů můžete vidět zde v tabulkách.

Parametry procesorů Intel Jasper Lake

Jádro Tremont má výrazně vyšší výkon než předchozí architektura Goldmont+ v 14nm Atomech Gemini Lake. IPC by se mělo zvýšit až o nějakých 30 %; výkon procesorů má prý být podle Intelu až o 35 % lepší než u Gemini Lake. Procesory podporují paměti DDR4-2933 a také LPDDR4X-2933.

Také integrovaná grafika by měla doznat zlepšení. U modelů Pentium Silver má 32 EU (256 shaderů), u čyřjádrových Celeronů je ale osekaná na 24 EU (192 shaderů) a u dvoujader jen na16 EU (128 shaderů). Architektura je Gen11, tedy jak v procesorech Ice Lake. Nejde tedy ještě o nejnovější architekturu Xe z procesorů Tiger Lake. Není tedy asi ještě také podporováno dekódování AV1.

Na další stránce se podíváme na desktopové procesory Rocket Lake a první ukázku next-gen CPU ALder Lake.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *