Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K

Core 11. generace pro desktop „Rocket Lake“. i9-11900K králem herních PC?

První den CES 2021 měl svoji úvodní prezentaci Intel. Ten je teď asi v bodě, kdy se dostal z nejhoršího období „věčného 14nm procesu“: firma odhalila tři rodiny 10nm procesorů pro notebooky, z nichž některé poběží až na 5 GHz. A také nové procesory Rocket Lake pro desktop. Ty jsou ještě posledním 14nm produktem, ale konečně přinášejí novou – a potenciálně hodně dobrou – architekturu. Všechna tato CPU vyjdou v Q1 2021.

Konečně se tedy dostáváme k onomu poslednímu 14nm procesoru, který Intel vydá (nebo doufejme poslednímu). Paradoxně by to přitom mohl být jeden z těch nejzajímavějších. Rocket Lake neboli 11. generace Core pro desktop také ještě nebyla vydána, ale Intel je představil a prozradil většinu detailů o nejvýkonnějším modelu Core i9-11900K. Tyto procesory by také měly vyjít ještě tento kvartál, zřejmě v březnu.

Konečně nová architektura v desktopu

Rocket Lake jsou procesory pro socket LGA 1200 s šesti nebo osmi jádry – desetijádro nebude. Procesor používá architekturu z 10nm procesorů Ice Lake a/nebo Tiger Lake, upravenou na 14nm proces – výsledné jádro se jmenuje Cypress Cove a je vybaveno 512KB L2 cache, takže podobné je asi spíše Ice Laku. Jeho IPC – tedy výkon při stejné dané frekvenci – je podle Intelu o 19 % vyšší než u Skylake, což slibuje hodně dobrý jednovláknový výkon a také výkon ve hrách. Jádro také přináší do maisntreamového desktopu poprvé AVX-512 a instrukce VNNI a DL Boost.

Integrovanou grafiku naopak Intel vzal z procesorů Tiger Lake – jde o Iris Xe, ale jen s 32 EU (256 shaderů). Je však zachována podpora přehrávání videa ve formátu AV1. Novinkou je, že toto GPU bude vždy aktivní, i pokud nainstalujete samostatnou grafiku. Multimediální akcelerace Quick Sync tak zůstane k dispozici. Softwarově by to mělo být řešeno podobně jako přepínání GPU v noteboocích.

Intel zatím neprozradil všechny modely a parametry a soustředil se jen na nejvýkonnější verzi Core i9-11900K. Níže ale můžete vidět tabulku modelů z uniklých neoficiálních zdrojů (tučně jsou zvýrazněná čísla, u nichž je větší jistota).

Core i9-11900K bude osmijádro s 16 vlákny a 16MB L3 cache, jehož TDP je 125 W. Spotřeba PL2 v boostu má být až 250 W, standardní doba, po níž je udržitelná, pak bude stejně jako u Comet Lake 56 sekund (ale desky toto mohou pravit na „nekonečno“). Procesor bude mít all-core boost až 4,8 GHz – tedy jen o 100 MHz nižší než Core i9-10900K v generaci Comet Lake. Jednojádrový boost ale bude stejně vysoký – 5,3 GHz. Obě frekvence platí pro Thermal Velocity Boost, podmíněný nízkou teplotou, při zahřátí nad určitý limit se tedy frekvence asi sníží – stejně jako u i9-10900K.

Intelu se tedy podařilo portovat jádro s o 19 % vyšším IPC na 14nm proces, aniž by ztratil na frekvenci – je vidět, že frekvenční potenciál 14nm technologie je léty ladění opravdu špičkový. Ale plocha čipu a energetická efektivita je proti modernějším technologiím už samozřejmě velkou přítěží, takže je nevyhnutně nutné ho opustit.

Intel ukázal benchmarky, podle kterých by mělo Core i9-11900K ve hrách porážet Ryzen 9 5900X (tedy dvanáctijádrový Zen 3) o 2–8 %, přičemž jde o výkon v rozlišení 1080p. Samozřejmě jde o oficiální výsledky, na které je třeba dávat pozor, protože mohou být selektivní. Ale Intel má výhodu monolitického křemíku s nižší latencí pamětí, takže vítězství v herním výkonu není neočekávané. Každopádně reálný výkon ukážou až nezávislé recenze.

Oficiální benchmarky Core i9-11900K na CES 2021

Během prezentace ukazoval Intel také demo v Metro Exodus, kde i9-11900K dosáhlo asi o 6,2 % vyšších průměrných FPS proti Ryzenu 9 5900X: 156,54 FPS proti 147,43 FPS.

Oficiální benchmarky Core i9-11900K na CES 2021

Nové desky, u starších kompatibilita jen s H470 a Z490?

Procesory Rocket Lake podporují nově PCI Express 4.0 – rovněž poskytují PCIe 4.0 ×16 pro grafiku a k tomu ještě PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Nová je také oficiální podpora DDR4-3200. Toto bude fungovat na deskách s čipsety řady 500, ale po upgradu BIOSu bude možné PCI Express 4.0 používat i na těch deskách s čipsetem Z490, které na to byly při návrhu přichystány.

Nové čipsety řady 500 byly už oficiálně vydány a měly by se s nimi začít objevovat desky. Jejich výhodou je, že podporují SuperSpeed USB 20Gbps (USB 3.2 Gen 2×2), tedy s výjimkou H510, který je uzamčen jen na běžné 5,0Gb/s USB 3.0. Čipsety B560 a H570 mají jako novinku podporu pro XMP profily a přetaktování DDR4, takže budou o dost lepší pro herní počítače, neboť rychlejší paměti (spolu s přetaktováním pomocí navýšení PL2 a TDP) u Intelu částečně nahradí možnost plného taktování umožněného jen na Z590.

Další velká změna je v napojení čipsetu na procesor. Potvrzuje se, že Intel u Rocket Lake zvýšil propustnost mezi nimi. Místo rozhraní DMI se čtyřmi linkami (které je ekvivalentem PCIe 3.0 ×4) se Rocket Lake k čipsetům řady 500 připojuje přes osm linek, tedy jako PCIe 3.0 ×8. Propustnost se tedy zvýšila z 4 GB/s na 8 GB/s (reálně je to méně kvůli režii).

Osmijádrový čip Rocket Lake

Rocket Lake prý nefunguje na deskách s čipsetem H410 a B460

Zde ale zdá se pramení určitá nekompatibilita. Podle Intelu budou procesory Rocket Lake nakonec při upgradu z Comet Lake fungovat jen ve starších deskách s čipsetem Z490 a H470 – tyto čipsety mají novější 14nm křemík. Čipset H410 a B460 ale používají odlišný starší 22nm křemík a podle oficiálních informací nejsou kompatibilní. Takže LGA 1200 desky s nimi nebude zřejmě možné použít.

Ještě uvidíme, zda se to výrobcům desek nepodaří nějak obejít, ale pokud teď plánujete počítač na platformě LGA 1200 a nebudete už pořizovat desku generace 500, pamatujte na toto omezení. Nové čipsety B510 a B560 by toto omezení mít neměly.

První ukázka Alder Lake

Intel ukázal také ES vzorek procesoru Alder Lake – to budou první dekstopové procesory Intelu s 10nm čipy, již běžící s DDR5 a na platformě LGA 1700. Procesor nebyl vidět, ale Intel ukázal běžící počítač, kde byl procesor mimochodem chlazený klasickým malým boxovým chladičem – šlo tedy asi o 65W CPU (ovšem to nevylučuje vyšší spotřebu v turbu).

Demo procesoru Alder Lake na CES 2021

Procesory Alder Lake a LGA 1700 by měly jít na trh snad už koncem roku, takže Rocket Lake vydané v březnu/marci bude asi poměrně rychle nahrazeno: Intel opět potvrdil, že plánuje Alder Lake vydat v druhé polovině letošního roku. Toto jádro má opět mít výrazně vyšší IPC, takže lze zase čekat zlepšení jednovláknového a herního výkonu nad rámec toho, co přinese Rocket Lake.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *