Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Gigabyte N5105I H: 10nm úsporné SoC Intelu s architekturou Tremont se po dlouhém odkladu objevují na desktopových deskách

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené.

Ne, že by se Jasper Lake na trhu vůbec neobjevilo a bylo papírový produkt. V levných noteboocích ho najdete docela často (i když ne tak často, jak by to chtělo – pořád se jich hodně prodává se starými 14nm Atomy). Najdou se i miniPC typu NUC nebo barebony, ale výrobci desek prakticky vůbec nenabízejí desktopové základní desky s těmito procesory a v nabídce mají jen modely se staršími generacemi (mimo jiné provázenými průšvihy s degradací čipů – dokonce opakovaně, byť se to asi neprojeví moc často). Sice již byly oznámené nějaké desky s Jasper Lake, ale na trhu běžně nejsou. Model Asus N5105I-IM-A je asi určený pro embedded trh a ASRock sice něco oznámil, ale pak údajně byly desky zrušené kvůli nedostupnosti procesorů na straně Intelu.

Gigabyte N5105I H (zdroj: Gigabyte)

10nm úsporný Celeron v Gigabyte N5105I H

FanlessTech včera upozornil na to, že teď desku s Jasper Lake chystá Gigabyte, a jeho model N5105I H by měl být běžnou spotřebitelskou deskou vhodnou pro domácí stavbu úsporného PC. Jde o Mini-ITX desku osazenou procesorem (respektive SoC) Intel Celeron N5105. Tato verze Jasper Lake má čtyři jádra s architekturou Tremont, která byla předstupněm jader Gracemont sloužících jako E-Core v procesorech Alder Lake. Jejich takt je 2,0 GHz v základu a 2,9 GHz v maximálním boostu.

Intel Celeron N5105 (10nm generace Jasper Lake) na desce GigaIPC iTXL-5105A. SoC je složený z procesoru a přídavného čipsetu/PCH na jednom pouzdru BGA (Zdroj: GigaIPC)

Procesor má integrovanou grafiku se 192 shadery (24 EU) architektury Gen11 (ta je převzatá z procesorů Ice Lake), běžící na frekvenci 800 MHz. Tento model je druhé nejvýkonnější Jasper Lake v nabídce, po Pentiu Silver N6005 (to má takty 2,0–3,3 GHz a v GPU 256 shaderů).

TDP této „desktopové“ verze Jasper Lake je 10 W a procesor se obejde bez aktivního chlazení, takže deska má jen hliníkový pasiv, a nabízí se tedy jako řešení pro zcela bezhlučné PC (byť to bude záležet na tom, jak dobře bude větraná skříň). Asi je trochu škoda, že nemá DC napájení a místo toho je konstruovaná na klasický ATX zdroj, ale toto se dá případně obejít použitím PicoPSU nebo podobného adaptéru.

Gigabyte N5105I H (zdroj: Gigabyte)

Pro použití v PC nic nechybí – deska má obrazové výstupy DisplayPort 1.2 a HDMI 2.0 (podporuje tedy 4K monitory), audio a pět USB na zadním panelu, z nichž jedno je dokonce 10Gb/s USB 3.2 Gen 2 (na čelo skříně se dá vyvést 5,0Gb/s USB 3.0), gigabitový Ethernet a integrované audio.

Gigabyte N5105I H, porty (zdroj: Gigabyte)

Paměti se instalují pomocí modulů SO-DIMM pro notebooky, podporováno je až 16 GB DDR4-2933. Rozšiřující kartu je možné připojit jednu do slotu PCIe 3.0 ×1, nic většího deska nepodporuje (konec konektoru není otevřený).

Zajímavé je připojení úložišť, protože deska má jen jeden port SATA, ale na oplátku je přítomný slot M.2, který podporuje NVMe SSD v provedení M.2 2280, z nichž je dnes prakticky standard. Konektivita je sice jen PCIe 3.0 ×2 (takže maximální rychlost bude pod 2 GB/s), ale hlavní je vůbec samotná podpora NVMe SSD, což „atomové“ desky normálně moc nemívaly.

Gigabyte N5105I H (zdroj: Gigabyte)

Gigabyte má na PCB i viditelnou přípravu pro konektor M.2 pro bezdrátový modul. Je proto možné, že ještě vydá i verzi, která bude mít Wi-Fi. Na této verzi desky N5105I H ale konektor není osazen, bohužel. Na druhou stranu jsou přítomné periférie, které otevírají určité možnosti embedded použití – na zadním panelu je sériový port, další lze vytáhnout z vývodu na PCB, a dokonce je přítomný i vývod pro připojení paralelního portu. Ovšem primárně je tato deska určená asi spíš na klientské/spotřebitelské použití, tedy jako PC, multimediální centrum a podobně.

Zatím nevíme, kdy se tato deska začne prodávat, evropské katalogy e-shopů ji ještě neregistrují.

Zdroje: FanlessTech, Gigabyte

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Xeon W-3300: workstation procesory Ice Lake s 38 jádry vydány

Highendové procesory Intelu na platformě X299 pořád nemají pokračovatele, takže Threadrippery od AMD moc nemají konkurenci. Jako za mnohými věcmi je za tím zpoždění 10nm procesu Intelu. Kvůli tomu zatím chybí nová CPU v „HEDT“ segmentu, ale firma teď vydává aspoň částečnou náhradu: Xeony W-3300 pro pracovní stanice, které mají až 38 jader architektury Ice Lake, 10nm výrobu, PCI Express 4.0 a čtyřkanálové paměti DDR4. Celý článok „Xeon W-3300: workstation procesory Ice Lake s 38 jádry vydány“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. „V levných noteboocích ho najdete docela často (i když ne tak často, jak by to chtělo – pořád se jich hodně prodává se starými 14nm Atomy).“

    Stačí si pozrieť eshopy, výpredaje, notebooky s intel i3 za 300-350 Eur, i5 pod 400 a tých atomov je ako moru, sú ešte aj drahšie. Mnohé napevno len 4GB RAM.
    Nie že ich nebolo, sú ich mraky, elektronického predraženého odpadu.
    Tých atomov by malo byť práve čo najmenej, tenká vrstva lowendu, najviac by malo byť normálnych procesorov. Posledné roky to bolo presne opačne. Všade lowendové šmejdy za vysoké ceny, až teraz sa to vrátilo tam kde to malo byť. Lacné netbooky do 250-300 Eur a normálne procesory od 300 vyššie.

    Čo chýba Alder Lake. Už sú nejaké na trhu, začínajú od cca 800 Eur, ale tie majú mnohoé nedostatky. Napr. blbý zvyk, napevno namontovať 4GB RAM, alebo nedať DP cez USB-C.
    Chýbajú Alder Alke Celerony a Pentiá, aj lowend i3. Aj to kvôli tomu, že sa potrebujú zbaviť 11. generácie, ktorá je už lacnejšia ako Atomy a nemá ich kto kupovať. Výrobcovia počítali s premrštenými cenami odosť dlhšie, ako to nakoniec vypálilo. Mali skoro 2 roky zlatej bane, keď „šmejdy“, ktoré predtým boli pre pásmo 200-300, predávali za 500 Eur.

    Je lacnejšie kúpiť i3 plnohodnotný notebook, ako vykastrovaný NUC s Atomom, bez RAM a bez disku.
    Odhadujem cenu tej dosky od GB, že zas to bude zázrak za 150 Eur. Keď si ku tomu pripočítate RAM, disk, case, zdroj, klávesnicu, monitor, môžte si rovno kúpiť i5 notebook, alebo AMD 5500U a ušetríte.

    1. No nevím, pro konstantní zátěž se přeci jen hodí trocha prostoru. Za sebe musím ocenit i 24-pin, který mám za mnohem univerzálnější a užitečnější. Je ale fakt, že 1×SATA a jednolinkové PCIe jí devalvuje až k úvahám, které předkládáš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *