Thermalright X-Silent 120: Tichý chod za šrotovné

Detaily Thermalright X-Silent 120

Ventilátory Thermalright sú po celú históriu tejto firmy trochu zatienené skvelými pasívmi. Dlho u nich boli nepohodlné aj pomerne vysoké minimálne otáčky. Tie sa už pre väčšin súčasných modelov podarilo skrotiť a X-Silent 120 má nadštandardne nízku aj maximálnu rýchlosť. Jedná sa o najpomalší ventilátor, aký sme doposiaľ testovali. S cenou pod päť eur sa pritom súčasne radí aj medzi to najlacnejšie, čo si môžete kúpiť.

Na HWC vás neukrátime ani o rozbory ventilátorov Thermalright, ktorý v chladiacich veciach patrí medzi elite. Postupne sa preberieme všetkými relevantnými modelmi, začneme ale jednoduchším ventilátorom X-Silent 120. Jedná sa síce už o výbehový model, ale Thermalright zaň stále nemá adekvátnu (nízkoobrátkovú) náhradu a nejaké kusy sú stále na skladoch.

Vo výpredaji sa X-Silent pohybuje cenovo medzi 3 USD (Ebay)10 USD (Amazon), samozrejme za nové, nepoužité kusy. Pre slovenských a českých zákazníkov má obchod TN Trade bohaté zásoby X-Silent za 4 eurá (100 Kč)/kus. Vzhľadom na cenu teda neočakávame žiadne zázraky a za výhodné možno považovať aj podpriemerné vlastnosti.

Rotor pozostáva z pomerne bežných lopatiek (iba s priemerným zakrivením nábežnej hrany a s priemernou šírkou), ktoré určite nebudú lámať rekordy v efektivite (tento dizajn je už dávno prekonaný), ale to sa ale od takto lacného ventilátora sa ani neočakáva.

Nízka cena X-Silent 120 sa odzrkadľuje na mimoriadne nízkej hmotnosti 94 g. 120-milimetrové ventilátory s plným (25 mm) profilom majú obvykle od 120 gramov vyššie. Oproti iným lacným ventilátorom je subtílnejší najmä rámček.

Nestáva sa často, aby ste na ventilátoroch veselo ohýbali rohy rámčeku vyvinutím sily medzi palcom a ukazovákom. Ani na Arctic P12, čo je ventilátor z rovnakej cenovej kategórie. Lopatky sú síce z pomerne mäkkého materiálu, ale tam, kde to najviac potrebujú, majú  hrúbku až okolo 2 mm, čo je pomerne slušné. Špeciálne vzhľadom na to, že ide o pomerne krátke lopatky a aj maximálna rýchlosť (1000 ot./min) je pomerne nízka. Oba tieto faktory minimalizujú vplyv nežiaducej deformácie (vyrovnávania) za behu.

   

Celkové vyhotovenie ventilátora zodpovedá tomu, koľko stojí. Okrem lacnejšieho plastu tu nenájdete ani antivibračné podložky (namiesto nich je vedľa samorezných skrutiek k dispozícii súprava gumené tŕńov ako jedna z možností na uchytenie ventilátorov o skrinku) a obyčajný je aj kábel. Aj keď Thermalright pri ňom nešetril tak, ako Xigmatek u podobného XLF-F1256. Na rozdiel od neho má X-Silent 120 jednotlivé vodiče v spoločnej sieťke (XLF-F1256 ich má iba pozapletané). Trojpinový konektor na konci je ale tu i tam. Spôsob regulácie otáčok je teda zmenou pevného napätia, lineárne (DC). Kábel je inak pomerne dlhý, má 40 cm. Súčasťou príslušenstva je adaptér na starý konektor Molex so zapojením na 5 V. Ten rýchlosť ventilátora zníži zhruba na polovicu (~ 520 ot./min).

Výpis základných parametrov nájdete tradične v tabuľke nižšie. Výšku statického tlaku Thermalright neuvádza. Možno i preto, že by jeho hodnota musela začínať nulou, čo nepôsobí ktovieako vábne. Nejde ale o nič, za čo by sa mal ventilátor hanbiť a nižší statický tlak vyplýva z nižšej rýchlosti a za takýchto podmienok (pri nižšej hlučnosti) to vychádza podobne aj u konkurenčných ventilátorov.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe

Najnovší chladič SSD od Thermalright (HR-10 2280) nadväzuje na HR-09 2280. Zadanie k návrhu jeho konštrukcii znelo, zdá sa, nasledujúco – zvýšiť chladiacu efektivitu pri súčasnom znížení výšky. Výsledkom je pasív s výrazne väčším počtom rebier, než ich je u staršieho modelu, a namiesto jednej heatpipe sú to už dve, aby bola dostupná plocha (rebier) využívaná rovnomernejšie. Celý článok „Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe“ »

  •  
  •  
  •  

S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče

Kedysi o ne núdza nebola, teraz sú pomerne vzácne – procesorové chladiče s menšími, 92-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú kompatibilné aj s užšími skrinkami. Jednu takúto novinku vydal aj Thermalright. Chladič Assassin X 90 SE sa bude čoskoro hodiť pri výbere vhodného riešenia pre úspornejšie varianty desktopových procesorov Intel (Raptor Lake) aj AMD (Raphael) s TDP 65 W a nižším. Celý článok „S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Iba som rýchlo preletel výsledky. Vyzerá ako príjemne prekvapenie, za tú cenu nie je čo riešiť.
    Jedná vec ma irituje u mnohých ventilátorov je že ich pomalé verzie väčšinou majú minimálne otáčky identické alebo veľmi podobné ich rýchješím verziám. Ale chápem že je oveľa lacnejšie inak naprogramovať kontroler alebo dať iný rezistor ako urobiť novú verziu vnútorností.

  2. Pekne, tá výhoda nižších vibrácií bude hlavne pri týchto lacnejších ventilátoroch do lacných rezonujúcich skriniek dosť dôležitá. Zaujíma ma ale či sa tie vysoké vibrácie týkajú iba P12 alebo aj P12 PWM, keďže pri PWM verzii sa Arctic na svojom webe chváli nízkymi vibráciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *