Thermalright X-Silent 120: Tichý chod za šrotovné

Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia

Ventilátory Thermalright sú po celú históriu tejto firmy trochu zatienené skvelými pasívmi. Dlho u nich boli nepohodlné aj pomerne vysoké minimálne otáčky. Tie sa už pre väčšin súčasných modelov podarilo skrotiť a X-Silent 120 má nadštandardne nízku aj maximálnu rýchlosť. Jedná sa o najpomalší ventilátor, aký sme doposiaľ testovali. S cenou pod päť eur sa pritom súčasne radí aj medzi to najlacnejšie, čo si môžete kúpiť.

Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia

Súčasťou moderných ventilátorov je často aj osvetlenie. Nejedná sa už síce o „chladiaci“ parameter, ale pre niektorých používateľov je prítomnosť (A)RGB LED dôležitá. Preto v rámci testov meriame aj to, ako intenzívne toto osvetlenie je. Tieto testy ako jediné prebiehajú externe, mimo veterný tunel.

Svietivosť ventilátorov zaznamenávame v komore s reflexnými stenami. Takáto vnútorná úprava je dôležitá pre zvýšenie rozlíšenia na to, aby sme pri ventilátoroch s nižšou svietivosťou vôbec niečo namerali. Ale aj preto, aby sa namerané hodnoty nezlievali a bolo evidentné, ktorý ventilátor svieti sviac a ktorý menej.

Ventilátor v svetelnej komore na meranie intenzity (A)RGB LED

Intenzita osvetlenia je snímaná vo vodorovnej polohe ventilátora, nad ktorým je snímač luxmetra (UNI-T UT383S). Ten je nacentrovaný na komory s priezorom na snímanie intenzity osvetlenia.

Osvetlenie regulujeme cez IR ovládač a odtieň nastavujem na úroveň RGB 255, 255, 255 (biela). Jas zaznamenávame pri maximálnej a minimálnej intenzite. Podľa toho ľahko zistíte, či je svietivosť ventilátora dostatočne vysoká, ale naopak i to, či je pre vás spodná úroveň dostatočne nízka.

Popri intenzite jasu meriame aj spotrebu, ktorá jej prináleží. To znovu cez bočník, ktorý je medzi zdrojom Gophert CPS-3205 a ovládačom (A)RGB LED. Po tomto získavame údaj o spotrebe osvetlenia. V grafoch ju udávame samostatne, ale aj v súčte so spotrebou motorčeka ako celkový maximálny príkon ventilátora.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe

Najnovší chladič SSD od Thermalright (HR-10 2280) nadväzuje na HR-09 2280. Zadanie k návrhu jeho konštrukcii znelo, zdá sa, nasledujúco – zvýšiť chladiacu efektivitu pri súčasnom znížení výšky. Výsledkom je pasív s výrazne väčším počtom rebier, než ich je u staršieho modelu, a namiesto jednej heatpipe sú to už dve, aby bola dostupná plocha (rebier) využívaná rovnomernejšie. Celý článok „Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe“ »

  •  
  •  
  •  

S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče

Kedysi o ne núdza nebola, teraz sú pomerne vzácne – procesorové chladiče s menšími, 92-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú kompatibilné aj s užšími skrinkami. Jednu takúto novinku vydal aj Thermalright. Chladič Assassin X 90 SE sa bude čoskoro hodiť pri výbere vhodného riešenia pre úspornejšie varianty desktopových procesorov Intel (Raptor Lake) aj AMD (Raphael) s TDP 65 W a nižším. Celý článok „S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Iba som rýchlo preletel výsledky. Vyzerá ako príjemne prekvapenie, za tú cenu nie je čo riešiť.
    Jedná vec ma irituje u mnohých ventilátorov je že ich pomalé verzie väčšinou majú minimálne otáčky identické alebo veľmi podobné ich rýchješím verziám. Ale chápem že je oveľa lacnejšie inak naprogramovať kontroler alebo dať iný rezistor ako urobiť novú verziu vnútorností.

  2. Pekne, tá výhoda nižších vibrácií bude hlavne pri týchto lacnejších ventilátoroch do lacných rezonujúcich skriniek dosť dôležitá. Zaujíma ma ale či sa tie vysoké vibrácie týkajú iba P12 alebo aj P12 PWM, keďže pri PWM verzii sa Arctic na svojom webe chváli nízkymi vibráciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *