S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče

Thermalright Assassin X 90 SE

Kedysi o ne núdza nebola, teraz sú pomerne vzácne – procesorové chladiče s menšími, 92-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú kompatibilné aj s užšími skrinkami. Jednu takúto novinku vydal aj Thermalright. Chladič Assassin X 90 SE sa bude čoskoro hodiť pri výbere vhodného riešenia pre úspornejšie varianty desktopových procesorov Intel (Raptor Lake) aj AMD (Raphael) s TDP 65 W a nižším.

Thermaltake rozšíril ponuku chladičov CPU o model Assassin X 90 SE. Jedná sa o nižšiu konštrukciu typu veža s vertikálne uloženým ventilátorom. Orientácia prúdenia je teda v smere ventilátor na výduchu skrinky. Na výšku má tento chladič iba 118 mm.

Pamätníci si možno spomenú na rozmerovo podobné chladiče Xigmatek Loki (II) alebo zo súčasných na modely Noctua NH-U9S. Tie sú ale už pomerne drahé a hoci Thermalright odporúčanú cenu Assassin X 90 SE Assassin X 90 SE zatiaľ nezverejnil, tak počítame, že bude výrazne nižšia (ako u spomínaného chladiča Noctua). Ale zároveň pôjde zrejme o drahší chladič, ako sú Spartan 5 od SilentiumPC. Tým už ale, čo sa týka kompatibility, výrazne nižší Assassin X 90 SE, nekonkuruje.

Konštrukčne sa nejedná o vyložene lacný chladič, také Thermalright nerobí, a drží sa tu určitý štandard. Ten zahŕňa napríklad aj poniklovaný povrch časti heatpipe, ktorá nie je v kontakte s procesorovým IHS. V týchto miestach na lepší prestup tepla z procesora do chladiča zostal plášť heatpipe bez pokovenia. Na ploche rebier už ale, zdá sa, vrstvička niklu nechýba.

Na lepšiu kompatibilitu s pamäťami (RAM) je pasív od slotov DIMM vytočený, čím sa tomuto priestoru vyhýba. Kompatibilné sú tak aj vysoké pamäťové moduly. Výšku chladiča Assassin X 90 SE  už znáte (118 mm), jeho hrúbka spolu s ventilátorom je 77 mm a v osi pozdĺž základnej dosky má 94 mm. To pri celkovej hmotnosti 445 g.

Použitý ventilátor na ochladzovanie pasívu je Thermalright TL-G9B s maximálnou rýchlosťou približne 2400 ot./min. Tej podľa parametrov zodpovedá prietok vzduchu na úrovni 73,06 m3/h a statický tlak 1,51 mm H2O. Ložiská sú fluidné (S-FDB), strednú dobu medzi poruchami (MTBF) Thermalright neuvádza.

Assassin X 90 SE podporuje súčasné platformy AMD (AM5 a AM4) aj Intel Intel (LGA 1700 a LGA 1200). Inštalácia je k základnej doske je cez backplate, ale zrejme z plastu (z dostupných ilustrácii materiál použitý na výrobu nedokážeme rozoznať) a súčasťou dodávky je aj väčšia tuba teplovodivej pasty Thermalright TF4 na viac použití.

Tepelný výkon chladiča Thermalright neuvádza, ale na použitím s procesormi s TDP vyšším ako 65 W to nebude. Aj tie majú často bez limitov napájania spotrebu, ktorá presahuje i sto wattov. Na takúto záťaž ale Assassin X 90 SE zrejme bude stačiť a to i s ohľadom na použitú základňu typu DHT (teda s priamym dotykom teplovodivých trubíc s tepelným rozvádzačom procesora), kde budú mať dve zo štyroch trubíc menšiu výťažnosť na procesoroch AMD aj Intel. Pri párovaní s úspornejšími procesormi so spotrebou pod 120 W by to malo stačiť rovnako, ako stačí aj konštrukcia chladiča SilentiumPC Spartan 5, ktorý má iba dve heatpipe.

Cena chladiča Thermalright Assassin X 90 SE je zatiaľ neznáma rovnako ako jeho dostupnosť v obchodoch.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

 •  
 •  
 •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *