S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče

Thermalright Assassin X 90 SE

Kedysi o ne núdza nebola, teraz sú pomerne vzácne – procesorové chladiče s menšími, 92-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú kompatibilné aj s užšími skrinkami. Jednu takúto novinku vydal aj Thermalright. Chladič Assassin X 90 SE sa bude čoskoro hodiť pri výbere vhodného riešenia pre úspornejšie varianty desktopových procesorov Intel (Raptor Lake) aj AMD (Raphael) s TDP 65 W a nižším.

Thermaltake rozšíril ponuku chladičov CPU o model Assassin X 90 SE. Jedná sa o nižšiu konštrukciu typu veža s vertikálne uloženým ventilátorom. Orientácia prúdenia je teda v smere ventilátor na výduchu skrinky. Na výšku má tento chladič iba 118 mm.

Pamätníci si možno spomenú na rozmerovo podobné chladiče Xigmatek Loki (II) alebo zo súčasných na modely Noctua NH-U9S. Tie sú ale už pomerne drahé a hoci Thermalright odporúčanú cenu Assassin X 90 SE Assassin X 90 SE zatiaľ nezverejnil, tak počítame, že bude výrazne nižšia (ako u spomínaného chladiča Noctua). Ale zároveň pôjde zrejme o drahší chladič, ako sú Spartan 5 od SilentiumPC. Tým už ale, čo sa týka kompatibility, výrazne nižší Assassin X 90 SE, nekonkuruje.

Konštrukčne sa nejedná o vyložene lacný chladič, také Thermalright nerobí, a drží sa tu určitý štandard. Ten zahŕňa napríklad aj poniklovaný povrch časti heatpipe, ktorá nie je v kontakte s procesorovým IHS. V týchto miestach na lepší prestup tepla z procesora do chladiča zostal plášť heatpipe bez pokovenia. Na ploche rebier už ale, zdá sa, vrstvička niklu nechýba.

Na lepšiu kompatibilitu s pamäťami (RAM) je pasív od slotov DIMM vytočený, čím sa tomuto priestoru vyhýba. Kompatibilné sú tak aj vysoké pamäťové moduly. Výšku chladiča Assassin X 90 SE  už znáte (118 mm), jeho hrúbka spolu s ventilátorom je 77 mm a v osi pozdĺž základnej dosky má 94 mm. To pri celkovej hmotnosti 445 g.

Použitý ventilátor na ochladzovanie pasívu je Thermalright TL-G9B s maximálnou rýchlosťou približne 2400 ot./min. Tej podľa parametrov zodpovedá prietok vzduchu na úrovni 73,06 m3/h a statický tlak 1,51 mm H2O. Ložiská sú fluidné (S-FDB), strednú dobu medzi poruchami (MTBF) Thermalright neuvádza.

Assassin X 90 SE podporuje súčasné platformy AMD (AM5 a AM4) aj Intel Intel (LGA 1700 a LGA 1200). Inštalácia je k základnej doske je cez backplate, ale zrejme z plastu (z dostupných ilustrácii materiál použitý na výrobu nedokážeme rozoznať) a súčasťou dodávky je aj väčšia tuba teplovodivej pasty Thermalright TF4 na viac použití.

Tepelný výkon chladiča Thermalright neuvádza, ale na použitím s procesormi s TDP vyšším ako 65 W to nebude. Aj tie majú často bez limitov napájania spotrebu, ktorá presahuje i sto wattov. Na takúto záťaž ale Assassin X 90 SE zrejme bude stačiť a to i s ohľadom na použitú základňu typu DHT (teda s priamym dotykom teplovodivých trubíc s tepelným rozvádzačom procesora), kde budú mať dve zo štyroch trubíc menšiu výťažnosť na procesoroch AMD aj Intel. Pri párovaní s úspornejšími procesormi so spotrebou pod 120 W by to malo stačiť rovnako, ako stačí aj konštrukcia chladiča SilentiumPC Spartan 5, ktorý má iba dve heatpipe.

Cena chladiča Thermalright Assassin X 90 SE je zatiaľ neznáma rovnako ako jeho dostupnosť v obchodoch.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *