Sabrent Rocket 2230: mini SSD pro Steam Deck, i s PCIe 4.0

SSD pro krátké sloty M.2 s rychlostí 5000 MB/s

Na otevřeném trhu není zas tak moc SSD modulů v krátkém formátu, a tudíž jsou také vzácné výkonnější modely. Proto by mohlo být zajímavé SSD, které teď oznámila americká firma Sabrent. Její modul označený Rocket 2230 má dle názvu krátké provedení délkou pouhých 30 mm, ale současně to je relativně výkonné SSD používající už PCI Express 4.0. Toto SSD se přímo nabízí k použití v herní konzoli Valve Steam Deck.

Sabrent Rocket 2230 má provedení s jednostranným PCB ve formátu M.2 2230 (číslo znamená šířku 22 mm a délku 30 mm, zatímco běžné moduly jsou „2280“, neboli 80 mm dlouhé). Tento krátký rozměr používá vedle dalších mobilních zařízení či tabletů právě konzole od Valve. Ale v případě potřeby by se SSD mělo dát osadit i do desktopových desek, pokud mají v této pozici závit na umístění distančního šroubku – není to pravidlem, ale někdy jsou desktopové desky i s takovýmto SSD kompatibilní.

Ačkoliv jde o modul typu 2230, podporuje připojení do systému rychlostí PCI Express 4.0 ×4. Nemělo by to znamenat vysokou spotřebu energie, protože je použitý spíše úsporný řadič Phison E21T místo highendového řadiče. Jako NAND jsou požité čipy Micronu se 176 vrstvami a se záznamem TLC. Použitý řadič je typu DRAMless, což zde asi je i užitečné, protože na PCB není moc místa na další čipy DRAM a snad by to mohlo ušetřit trochu energie. Maximální zátěžové spotřeby jsou 4,0–4,3 W.

Sabrent Rocket 2230 (zdroj: Sabrent, via: EnosTech)

Sabrent nabízí tato SSD v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB, z nichž má nejvyšší výkon paradoxně prostřední model (charakteristicky jsou mezi 512GB a 1TB verzí poněkud rozkolísané, viz tabulku). Maximální rychlost čtení je 5000 MB/s u 512GB verze, maximální sekvenční zápis 4300 MB/s ale zase u 1TB modelu. V náhodném přístupu je výkon čtení až 450 000 IOPS a výkon zápisu 545 000 IOPS (pro 512GB model se uvádí až 920 000 IOPS, pokud tedy nejde o chybu).

Sabrent Rocket 2230, detaily (zdroj: Sabrent, via: EnosTech)

Pokud ale chcete větší úložiště pro herní knihovnu, asi se při velikostech dnešních her vyplatí na optimální výkon kašlat a raději pořídit 1TB SSD, pokud tedy finance dovolí. Zrovna ve Steam Decku se PCI Express 4.0 ani nevyužije (jeho SoC „Van Gogh“ podporuje jen PCIe 3.0), takže maximální výkon bude o něco nižší. Podle testu provedeného na Decku přímo firmou Sabrent bylo v této konzoli dosaženo čtení asi 3530 MB/s a zápisu 2713 MB/s.

Vyšší rychlosti s PCI Expressem 4.0 by ale mohly být využitelné v handheldových zařízeních založených na jiných procesorech. Menší firmy totiž vyrábějí podobné handheldy také s APU Rembrandt, procesory Alder Lake a Tiger Lake od Intelu. A moduly formátu 2230 bývají použité i v některých zařízeních 2v1 nebo noteboocích, herní handheldy nejsou jediným cílovým působištěm.

Benchmark SSD Sabrent Rocket 2230 ve Steam Decku, režim PCIe 3.0 ×4 (zdroj: Sabrent, via: EnosTech)

Na toto SSD bude pětiletá záruka s garancí zhruba 600 zapisovacích cyklů (u nejmenší verze je to trošku víc, 800 cyklů). Zatím ale nebyla sdělena cena, kterou budou tato mini SSD stát.

Zdroje: Enos Tech, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *