MSI Raider GE77: Herná sedemnástka s Core i7 a RTX 3070 Ti

Parametre a detaily

Azda najobľúbenejšia séria výkonných notebookov MSI – Raider – sa dočkala aktualizácie s 12. generáciou procesorov Intel a okrem vynovených vnútorností dostala aj drobné vizuálne zmeny. Po skúsenostiach s predchodcom GE76 Raider bude zaujímavé sledovať, ako zmeny pod povrchom ovplyvnia výkon a to aj napriek tomu, že nepôjde o priame porovnanie rovnakej výkonnostnej triedy komponentov.

Základné parametre


Detaily

Prvý rozdiel oproti predchodcovi je viditeľný hneď po vytiahnutí vnútornej škatule z dvojitého balenia. Kartónové balenie s červenou tematikou nahradila čierna v kombinácii s modro-zeleno-fialovou grafikou, ktorú potom neskôr uvidíte aj na displeji. Obsah balenia je však stále rovnako strohý a okrem nabíjačky vás tak čaká len dokumentácia. Privítal by som aspoň jeden kúsok z príslušenstva, ktoré dostal GT77 Titan. Ideálne asi myšku, ale ani pamäťový kľúč USB by neurazil.

Na prvý pohľad je novinku veľmi náročné rozoznať od predchodcu GE76. Spredu sú takmer totožné a rozidely sú len v inej farbe pántov displeja či nálepkách označujúcich použitý procesor a ďalšie špecifikácie. Ďalším drobným detailom je strieborné logo MSI na brade displeja, ktoré bolo u predchodcu čierne a tým pádom menej viditeľné a rušivé.

   

Najdôležitejšie zmeny sa tak udiali pod povrchom, kde 11. generáciou Intel nahradila novšia 12. GE76 sme testovali vo vrcholnej verzii s i9-11980HK, novinka sa k nám dostal žiaľ „len“ s i7-12800HX. S novou generáciou tiež prišla zmena architektúry a novinka tak ponúka osem výkonných a rovnaký počet efektívnych jadier, celkovo v 24 vláknach (v dvoch vláknach pracujú efektívne vlákna), ako ste už videli pri desktopových verziách. Nový procesor priniesol oficiálnu podporu pre rýchlejšie pamäte typu DDR5-4800 oproti starším DDR4-3200. Po novom tiež už oba sloty M.2 podporujú PCIe Gen4 a nie len jeden ako naposledy.

   

Hoci už desktopové grafiky RTX 40 série uzerli svetlo sveta, mobilné verzie čakáme až na začiatku budúceho roka a nie je preto prekvapením, že GE77 dostala RTX 30 série. V našom prípade ide o RTX 3070 Ti s 8 GB VRAM a 150 W. Vďaka MSI OverBoost by kombinácia CPU+GPU mala ponúknuť až 225 W pre oba komponenty. Pre porovnanie, GE76 sme mali s RTX 3080 s 16 GB VRAM a 165 W konfiguráciou. Aj novinka ponúka vyššie konfigurácie, maximálne viete dostať Ci9-12900HX a RTX 3080 Ti s 16 GB VRAM a 175 W. Celkový výstup tak predstavuje 250 W, čo je zhodné s GT77 Titan. Dizajn sa medzigeneračne zmenil len minimálne. Na veku displeja nám pribudlo o jedno MSI logo naviac a bočné strany sú teraz vo farbe veka a nie čierne ako tomu bolo pri GE76. Výrobca novú farbu volá Titanium Dark Gray zatiaľ čo predchodca mal Titanium Blue.

Okrem komponentov môžeme sledovať aj drobné zmeny v konektivite. Konkrétne novinka prišla o konektor miniDP v zadnej časti a USB-C na ľavom boku dostalo podporu DP. Počet video výstupov sa tak nezmenil, len premiestnil. Vo výbave tiež nájdeme Thunderbolt 4, trojicu portov USB-A (dva 5 Gb a jeden 10 Gb), čítačku kariet, HDMI 2.1 a RJ-45 (2,5 Gb Ethernet). Ide naozaj o solídnu výbavu, ktorej len ťažko niečo vyčítať.

Pohľad zhora je až na mierny iný farebný odtieň prakticky zhodný, no spodná strana sa dramaticky zmenila. Už nemá šesťuholníkové otvory na štýl včelích plástov, ale otvory do tvaru X po celej šírke notebooku. Takisto tu pribudli akési červené doplnky.

   

Demontáž spodného krytu je jednoduchá vďaka použitiu klasických krížových skrutiek, ktoré majú rovnakú dĺžku. Za to opäť dávam pochvalu a je vidieť, že si výrobca dáva záležať, aby bol notebook ľahko prístupný a servisovateľný.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vnútorné rozloženie je na prvý pohľad zhodné s predchodcom, teda dvojica ventilátorov a šesť heatpipe. Pri bližšom pohľade si však môžete všimnúť siedmu heatpipe na pravej strane, ktorá vedie pod ventilátorom. Túto predchodca nemal. Cooler Boost 5 sa tak dočkal mierneho vylepšenie, zrejem kvôli podpore top konfigurácie s 250 W výkonom.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Uprostred vidíme veľký strieborný kryt, pod ktorým nájdete sloty SO-DIMM na operačnú pamäť. Naľavo je nainštalované 1 TB PCIe 4.0 SSD a druhý slot je prázdny.

Operačná pamäť pozostáva z dvojice modulov, maximálna kapacit tak predstavuje 64 GB. Testovaná konfigurácia má 32 GB.

Okrem M.2 slotov a modulov SODIMM v útrobách nájdeme aj Killer AX1675i WiFi 6E kartu, ktorá je takisto vymeniteľná.

Otvorenie veka je možné len do tupého uhla, priamy nie je možný vzhľadom na konštrukciu chladenia.

Klávesnica ostala prakticky nezmenená, opäť teda ide o klávesnicu Steelseries s individuálnym podsvietením RGB LED každého jedného klávesu. Nechýba numerická časť ani množstvo Function skratiek pre ovládanie podsvietenia, jasu, zvuku, režimov výkonu a pod. Zvyknúť si budete musieť na rozloženie šípok, ktoré sú síce plnohodnotné, no zasahujú do numerickej časti a ako ma už poznáte, preferoval by som dvojriadkový Enter.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. Novinka prináša pomerne veľkú dotykovú plochu s integrovaným pravým a ľavým tlačidlom, gestá a bežné pohyby prsta zaznamenával touchpad bez problémov, nemám preto k nemu žiadne výhrady.

Touchpad je mierne posunutý doľava, čo je pri notebookoch s numerickou časťou bežné. Pravé a ľavé tlačidlo sú integrované, gestá aj sledovanie pohybu fungujú dobre, no kvalitou spracovania ma neohúril. Pri klepaní prstom po ploche touchpadu sa ozýva lacný plastový zvuk.

Podobne ako predchodca aj GE77 ponúka 1080p kameru, čo je nadštandard. Väčšina notebookov totiž stále ponúka len 720p rozlíšenie. Stále je však problém s kvalitou obrazu pri slabšom osvetlení, na to nezabúdajte.

Podsvietenie prednej časti notebooku je rovnako pekné ako naposledy, žiadne zmeny sa tu neudiali.

Nové komponenty si vybrali jednu nepopulárnu daň a tou je obrovský napájací adaptér. Ten narástol z 280 W na 330 W a je zhodný s tým dodávaným k Titanu. Váži až 1424 gramov, čo k 3049 gramovému notebooku pridáva takmer 50 % hmotnosti.

Notebook je vybavený 99,9 Wh batériou, čo je legálny limit pre prítomnosť na palube lietadla. Hoci by vnútro notebooku znieslo aj väčšiu batériu, práve regulácie sú dôvod prečo sme ešte nikdy nevideli 100+ Wh batériu.

Naďalej platí, že USB-C na nabíjanie nepoužijte, veľký adaptér tak budete musieť nosiť so sebou. Výdrž batérie v našom náročnom YouTube bola len 2 hodiny a 7 minút, čo však bude nejaký bug, nakoľko predchoca dosiahol vyše 5 hodín. Test preto budeme opakovať a nové údaje doplníme.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI RTX 4060 Ti Gaming X Trio 8G: Skvelá efektivita a tichý chod

Do generácie Ada Lovelace pribudla konečne už aj stredná trieda grafických kariet s GPU Nvidia. Medzinegeračný progres v rýchlosti je u RTX 4060 Ti síce relatívne nižší, ale zato výrazne klesla spotreba a celkovo sú prevádzkové vlastnosti sympatické. Najmä pokiaľ ide o konštrukcie podobné MSI Gaming X Trio s dobre naddimenzovaným chladičom. Tri ventilátory, spotreba do 170 W a herný výkon výrazne nad Radeon RX 6650 XT. Celý článok „MSI RTX 4060 Ti Gaming X Trio 8G: Skvelá efektivita a tichý chod“ »

 •  
 •  
 •  

MSI MPG A850G: Jeden z prvých zdrojov ATX 3.0 v detailoch

Napájacie zdroje s podporou najnovšieho štandardu ATX 3.0 pomaly pribúdajú a výhľadovo medzi nimi urobíme trochu poriadok – poukázaním na „lepšie“ a „horšie“ modely. Na základe toho si potom budete môcť i s ohľadom na cenu tradične vybrať ten, ktorý s ohľadom na použitie uznáte za výhodnejší. Začneme zľahka, malým rozborom 850-wattového A850G, za ktorým stojí MSI. Celý článok „MSI MPG A850G: Jeden z prvých zdrojov ATX 3.0 v detailoch“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů

V posledních dnech začaly úniky levných desek pro Ryzeny 7000 se socketem AM5 postavených na čipsetu A620. Už jsme viděli i fotky jednoho modelu a zdá se, že AMD načasovalo odhalení i vydání na poslední den března (možná byl zájem stihnout to formálně v prvním kvartálu). Dnes tak byly vypuštěny desky s tímto čipsetem od všech výrobců. Ty nejlevnější by zřejmě měly být už za 85 $, pár stovek nad „magickou hranicí“ 2000 korun. Celý článok „Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. + Dobre zvládnuté chladenie s prijateľnou akustikou
  to ako vazne? 97 stupnovy procesor? Kolko musi mat stupnov, aby bolo – supermeganah0wn0 chladenie?
  to fakt sme tak hlboko klesli, ze odflaknute nedostatocne chladenie davame ako plus? Na 17ke to malo mat tak 70° max!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *