MSI Titan GT77: Na extrémny výkon už netreba lodný kufor

Parametre a detaily

Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Základné parametre


Detaily

Čo mi pamäť siaha, tak pod označením Titan od MSI si bolo potrebné predstaviť notebook o rozmeroch malej škatule naplnenej tehlami. Za tie roky sme sa však technologicky výrazne posunuli a preto prvým prekvapením je, že nový Titan má prekvapivo malé a ľahké balenie, azda na úrovni GE76, ktorú som naposledy od MSI testoval. Dizajn balenia je až prekvapivo decentný a hoci má hernú tematiku, nijako nekričí.

Ceny high-endových notebookov bez problémov atakujú 4–5-tisícovú hranicu a v tejto cenovej kategórii by malo byť bohatšie balenie samozrejmosťou. Keď však notebook rozbalíte a nájdete len nabíjačku a kopec papierov, môžete byť trochu sklamaní. Toto však nie je prípad nového Titanu.

Prvú pochvalu preto dávam za príslušenstvo, ktoré k notebooku dostanete. Ide pritom o užitočné veci, teda až na kľúčenku dráčika Luckyho.

Pamäťových kľúčov USB nikdy nie je dosť a mať jeden vždy so sebou sa určite zíde. Obzvlášť ak má 128 GB a ponúka klasické „Áčko“ aj nové „Céčko“.

   

Ďalšia vec, ktorá by som pri drahých herných notebookoch v balení uvítal častejšie, je určite herná myška. Pre výrobcov nejde o takú vysokú investíciu, aby pri niekoľkotisícovom notebooku kvôli tomu skrachovali a pre nového majiteľa ide prakticky o nevyhnutnosť, ak chce na notebooku hrať hry. Predsalen hrať na touchpade je nezmysel. Dalo by sa oponovať, že hráť určite už nejakú myš má, no čo ak ide o prvý herný notebook? A záložná myš na cesty, ktorá bude vždy v batohu sa tiež zíde…

   

Takže za mňa balenie nového Titanu hodnotím na jednotku s hviezdičkou a ostatní výrobcovia by si z MSI mali brať príklad.

   

Ako už bolo spomenuté, Titan predstavuje úplný vrchol v podaní MSI aj keď sme na novinku čakali pomerne dlho. Naposledy bol Titan dostupný s 10. generáciou Intel a RTX 20 Super sériou. Dá sa teda povedať, že GT77 preskočila dva cykly vďaka 12. generácii Intel a RTX 3080 Ti, ktorá je najnovším prírastkom do grafickej rodiny. GT77 ponúka úplný strop toho, čo si aktuálne viete v notebooku zakúpiť. Srdcom je 12900HX z 12. generácie Intelu so 16 jadrami P+E s archtektúrou Alder Lake, vďaka ktorému dostal notebook aj DDR5 pamäte či podporu PCIe 5.0 SSD. Testovaná konfigurácia dostala 64 GB operačnej pamäte a 2 TB SSD, pričom obe úložiská je možné si ďalej svojpomocne rozšíriť, na čo sa neskôr pozrieme. Ďalšia dôležitá súčasť notebooku je bezpochyby displej, pri ktorom výrobca siahol po 17,3″ paneli s 4K rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Testovaná konfigurácia sa cenovo pohybuje okolo 5250 eur. V ponuke je aj model 12UGS-016CZ, ktorý má 32 GB RAM a RTX 3070 Ti s cenovkou tesne nad 4000 eur. Top model dokáže celkovo dedikovať 250 W pre CPU+GPU, nižšia konfigurácia ponúkne „len“ 225 W.

   

Okrem aktualizácie hardvéru prináša nový Titan aj výrazné zlepšenie dizajnovej a praktickej stránky. Predchodcovia by sa vďaka svojim rozmerom a hmotnosti dali považovať za zbraň. Preto dizajn a rozmery, ktoré GT77 prináša sú až ťažko uveriteľné. Hrúbka sa zmenšila takmer na polovicu a o kilo nižšia hmotnosť je tiež veľký rozdiel. Po vybalení sa mi až nechcelo veriť, že toto je nový Titan? Rozdiel v rozmeroch proti GE76 je zanedbateľný, hoci 3,3 kg hmotnosť je stále cítiť. Celkovo však ide o obrovský krok vpred a dá sa povedať, že Titan sa už nijako výrazne nelíši od iných high end notebookov, čo je vzhľadom na výkon a výbavu doslova zázrak. Veľmi sa mi tiež páči decentné podsvietenie a svietiace logo takisto zaujme.

Na stránke výrobcu sa Titan chváli desktopovou konektivitou, čo nie je úplne nepravdivý výrok. Na ľavom boku máme napájací konektor, dvojicu 10 Gb USB A, čítačku SD kariet a audio konektor. Vpravo je ďalšie 10 Gb USB A, dvojica Thunderbolt 4 USB-C, mini Displayport 1.4, HDMI 2.1 a RJ-45 2.5 Gb Ethernet. Naozaj mi nenapadá, čo ďalšie by ste si mohli priať, keďže notebook ponúka všetko potrebné. Azda jediné, čo ma trochu zamrzelo, je premiestnenie portov na boky, vzhľadom na masívne chladenie v zadnej časti. Porty zo zadu notebokov som si obľúbil a o to zvlášť pri herných modeloch, kde vám na pravom boku budú káble pri používaní myši zavadzať.

Veko displeja je odsadené viac dopredu, čo dáva viac miesta pre chladenie. Na spodnej strane vidíme veľkú ventilačnú mriežku.

   

Demontáž spodného krytu je jednoduchá vďaka použitiu klasických krížových skrutiek, ktoré majú rovnakú dĺžku. Za to opäť dávam pochvalu a je vidieť, že si výrobca dáva záležať, aby bol notebook ľahko prístupný a servisovateľný.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vnútorné rozloženie predstavuje úplnú špičku toho, na čo sme sa doteraz mohli pozrieť. Chladiaci systém si musíme detailnejšie rozobrať, okrem toho vidíme množstvo miesta uprostred pre disky a dole veľkú batériu.

Titan Cooling, ako výrobca nazýva chladiaci systém, pozostáva zo 4 ventilátorov, 7 heatpipe a až 6 výstupov, ktoré sú po celej zadnej časti. Dokopy má GT77 ponúkať až 250 W pre CPU + GPU a samostatne 175 W pre GPU či 150 W pre CPU. Uvidíme, či tieto extrémne parametre chladenie zvládne, obzvlášť po drastickom schudnutí proti predchodcom.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Uprostred vidíme veľký strieborný kryt, pod ktorým nájdete sloty SO-DIMM pre operačnú pamäť. Napravo je nainštalované 2 TB PCIe 4.0 SSD

Zaujímavosťou je, že slot pre operačnú pamäť má dve „poschodia“, teda celkovo sa dajú nainštalovať až štyri moduly pre celkových 128 GB.

Na ľavej strane je ďalšia trojica M.2 slotov, pričom prvý ponúka podporu nového PCIe Gen 5.0, zvyšné sú Gen 4.0. Okrem M.2 slotov tu nájdeme aj Killer AX1675i WiFi 6E kartu, ktorá je takisto vymeniteľná.

   

Odsadenie pántov dopredu je výraznejšie ako pri GE76, ich tuhosť je dobrá.

Otvorenie veka je možné len do tupého uhla, priamy nie je možný vzhľadom na konštrukciu chladenia.

Ďalším skvostom, ktorý Titan ponúka je mechanická klávesnica MX Cherry. Zbožňujem nízkoprofilové mechanické spínače a písať na GT77 je radosť. Celkový dojem trochu kazí fakt, že mechanická je iba hlavná časť bez funkčných klávesov, numerickej časti aj smerových šípiek. Prechod z mechaniky na klasickú membránu je tak dosť cítiť a nie je to príjemné. Ide o zvláštny kompromis, ktorý by v tejto cenovej kategórii jednoducho nemal byť prítomný. A ako ma už poznáte, chýba mi dvojriadkový Enter.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. Novinka prináša pomerne veľkú dotykovú plochu s integrovaným pravým a ľavým tlačidlom, gestá a bežné pohyby prsta zaznamenával touchpad bez problémov, nemám preto k nemu žiadne výhrady.

Slabou stránkou herných notebookov býva biometrické zabezpečenie, to však nie je prípad nového Titana, ktorý to zobral z úplne opačnej stránky. Ponúka totiž čítačku odtlačkov AJ infračervenú kameru s podporou Windows Hello. Inžinierom v MSI by som ruky bozkával za toto, a pritom to ani nebolelo že? Naozaj nerozumiem prečo je táto kombinácia tak výnimočná, hoci by som ju čakal v každom druhom notebooku. Čo sa týka samotnej kamery, ide o bežnú 720p HD verziu, ktorá ničím neprekvapí.

Notebook je vybavený 99,9 Wh batériou, čo je legálny limit pre prítomnosť na palube lietadla. Hoci by vnútro notebooku znieslo aj väčšiu batériu, práve regulácie sú dôvod prečo sme ešte nikdy nevideli 100+ Wh batériu.

K notebooku dostanete 330 W nabíjačku, ktorá je obrovská a ťažká. K notebooku si tak na cesty pripočítajte ďalší kilogram a USB-C vás veru nezachráni, keďže Titan nepodporuje nabíjanie cez USB-C. Nabíjanie je prekvapivo pomalé a na dosiahnutie 100 % potrebujete vyše 3 hodín. Už po hodine a pol batéria ale ukazuje nad 80 %, takže nie je to až také tragické. Výdrž v našom náročnom YouTube teste nijako neohúri, no Titan rozhodne nie je ultrabook na cesty. V Balanced režime som nameral 3 hodiny a 47 minút, v Super Battery o niečo lepších 4 hodiny a 23 minút. Rozhodne teda nejde o žiadneho rekordéra a notebooky s platformou AMD sú v tejto oblasti naďalej dominantné, napriek tomu je nameraná výdrž na pomery DTR (Desktop replacement) prekvapivo dobrá.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *