PCIe 5.0 SSD má i polský GoodRAM. 10 GB/s a masivní chladič

IRDM Ultimate: zatím nejrychlejší SSD od GoodRAM

Pomalu se na trh chystá nová generace SSD používajících rozhraní PCI Express 5.0, která by měla vyjít krátce po příchodu platformy AMD AM5 a Ryzenů 7000, které je budou schopné využít. PCIe 5.0 SSD budou schopná dosáhnout výrazně vyšší sekvenční rychlosti. Jedno z této první vlny SSD této generace teď oznámila i firma GoodRAM, u které je zajímavé, že jde o firmu z Polska. SSD běžící na PCI Expressu 5.0 bude tedy možné mít od sousedů.

Značka GoodRAM (samotná firma se jmenuje Wilk Elektronik) funguje skutečně v Polsku, kde dokonce přímo má i výrobní továrnu na paměťové moduly (v Łaziska Górne, což je polské části Slezska kousek od hranic Ostravského kraje). Nicméně jde jen o výrobu samotných modulů, nikoliv o výrobu čipů DDR4 a DDR5, což je samozřejmě jen píseček (doslova) Samsungu, Hynixu, Micronu a teď nových hráčů z Číny.

Vedle RAM ale GoodRAM podobně jako většina dalších výrobců produkuje i SSD a teď tedy uvede i modul s rozhraním PCI Express 5.0, založený na řadiči Phison E26. Phison a také třeba SiliconMotion vyvíjejí k řadičům i celý referenční návrh a firmware (Phison dokonce měl i továrnu a nabízel zájemcům o prodej SSD pod vlastní značkou výrobu takřka na klíč), díky čemuž kvalita SSD od podobných menších výrobců dost stoupla proti poměrům dejme tomu před deseti lety. Díky tomuto by snad ani s GoodRAM neměly být nějaké problémy.

SSD, o kterém je řeč, ponese jméno GoodRAM IRDM Ultimate a půjde klasicky o modul M.2, zdá se ve standardním rozměru 2280. Ne tedy zvětšený 25110, o kterém se teď diskutovalo jako o možnosti pro PCIe 5.0 moduly. Zatím nemáme kompletní podrobností, ale podle GoodRAM má modul dosahovat sekvenční rychlosti čtení přes 10 GB/s a zápisu až 9500 MB/s (rychlost pro zápis do pseudoSLC cache). Použitá bude TLC NAND a v nabídce budou tato SSD v kapacitách 1 TB, 2 TB a 4 TB.

GoodRAM IRDM Ultimate (zdroj: Geeknetic)

Některé moduly s Phisonem E26 mají jít až na 12 GB/s, takže IRDM Ultimate by bylo jedním z SSD (údaj o rychlosti 10 GB/s se objevil vícekrát, ne jen v tomto případě), které výkon nebudou hrotit tak vysoko. Je možné, že tato rychlost je dosahována při nižším nastavení spotřeby nebo s levnější NAND o méně vrstvách, které samy o sobě dosahují nižších rychlostí čtení a zápisu. Modul IRDM Ultimate by asi mohl být z těch relativně dostupnějších modulů generace PCI Express 5.0.

Podle firmy je modul v aktivním vývoji, takže asi nebude ke koupi již tento měsíc spolu s prvními deskami platformy X670/X670E. Firma ještě nesdělila, kdy začne modul prodávat (ani plánovanou cenu). Na obrázcích proto vidíte prototyp, který firma předvedla na výstavě IFA.

GoodRAM IRDM Ultimate (zdroj: Geeknetic)

Na fotkách modulu docela zaujme chladič. Firma se nenechala limitovat nějakými ohledy na výšku modulu a osadila hodně vysoký pasiv, který by snad mohl mít díky objemu slušnou schopnost pohltit teplo z nárazových zátěží. Jak dobře bude fungovat, samozřejmě z obrázků nevykoukáme. Podobný chladič má GoodRAM už na modulech IRDM Pro (to jsou SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4). Návrh na nové generaci není úplně stejný, ale měl by snad chladit podobně.

Zdroje: GoodRAM, VideoCardz, Geeknetic

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

GoodRAM IRDM Pro M.2 (2 TB): SSD sľubujúce špičkový výkon

Medzi highendovými SSD s podporou PCIe 4.0 je nový model, ktorý chce rozčíriť vody – GoodRAM IRDM Pro. Prichádza s vysokými rýchlosťami, vysokou odolnosťou či s možnosťou montáže chladiča. Otázka tradične znie, ako si toto SSD poradí s konkurenciou, v porovnaní s podobnými riešeniami Samsungu, WD, Gigabyte a podobne. Testy sme tentokrát realizovali na dvoch plaformách, na AMD (X570) aj Intel (Z690). Celý článok „GoodRAM IRDM Pro M.2 (2 TB): SSD sľubujúce špičkový výkon“ »

  •  
  •  
  •  

Report z IFA 2019: Novinky WD, SanDisku a GoodRAM

Tento rok sa nám zhodou priaznivých okolností pošťastilo dostať na berlínsky veľtrh IFA. Síce len na chvíľu, na druhý mediálny deň, keď sa väčšina stánkov ešte len pripravovala, predsa len máme z tejto návštevy nejaké čerstvé informácie. Špeciálne sme sa v tomto expozičnom článku zamerali na tri „pamäťové“ firmy, ktoré mali eminentný záujem ukázať svoje produkty čitateľom HWCooling.net. Celý článok „Report z IFA 2019: Novinky WD, SanDisku a GoodRAM“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *