GoodRAM IRDM Pro M.2 (2 TB): SSD sľubujúce špičkový výkon

Analýza

Medzi highendovými SSD s podporou PCIe 4.0 je nový model, ktorý chce rozčíriť vody – GoodRAM IRDM Pro. Prichádza s vysokými rýchlosťami, vysokou odolnosťou či s možnosťou montáže chladiča. Otázka tradične znie, ako si toto SSD poradí s konkurenciou, v porovnaní s podobnými riešeniami Samsungu, WD, Gigabyte a podobne. Testy sme tentokrát realizovali na dvoch plaformách, na AMD (X570) aj Intel (Z690).

IRDM Pro

Prezentácia SSD začína veľmi pekne graficky navrhnutou škatuľkou, ktorá okrem zobrazenia samotného zariadenia ponúka cez priezor aj náhľad na samotný obsah.

   

V balení je len dokumentácia a SSD, nič viac, nič menej. Ponúkané sú tri rôzne kapacity, a to 1, 2 a 4 TB, pričom všetky majú v balení aj chladič. Na porovnanie, WD má SN850 v baleniach s aj bez chladiča, vďaka čomu môžu ponúknuť rôznu cenu podľa potreby používateľa. Pri IRDM Pro na výber nemáte a chladič dostanete vždy.

Výrobca sa na produktovej stránke chváli prémiovým balením, čo môžem len potvrdiť a pochváliť. Rozhodne ide o najkrajšie balenie, aké som pri SSD doteraz videl.

Nielen dizajn, ale aj obsah balenia sú nadštandardné a tak okrem samotného SSD dostanete aj heatsink so skrutkami a skrutkovačom, či zopár nálepiek pre skrášlenie vašej zostavy.

Všetky kapacity ponúkajú rovnaké rýchlosti čítania, teda 7000 MB/s pre sekvenčné čítanie. Zápis sa delí podľa modelu, najpomalší je 1 TB model s 5500 MB/s, testovaný 2 TB a 4 TB model ponúkajú až 6850 MB/s. Náhodný zápis je 700K/700K/700K a čítanie 350/650/650K IOPS.

SSD IRDM Pro dostali 5-ročnú záruku s garantovanou trvácnosťou 700/1400/3000 TBW, čo sú mierne nadštandardné čísla. Vnútri disku nájdeme 8-kanálový ovládač Phison PS5018-E18. O ukladanie dát sa starajú 176-vrstvové pamäťové čipy 3D TLC od Micron. Rozhranie pripojenia PCIe 4.0 prebieha 4 linkami, teda ×4 a za použitie novšieho štandardu NVMe 1.4.

   

Heatsink sa skladá z dvoch častí, ktoré je potrebné zmontovať za pomoci skrutiek. Spodná aj horná časť majú pritom teplovodivé podložky a samotné SSD leží medzni nimi. Montáž je rýchla a pomerne jednoduchá, opačný proces je o niečo horší vzhľadom na lepivý charakter teplovodivých podložiek.

Testovanie prebiehalo na platforme X570, konkrétne na základnej doske MSI B550 Tomahawk s procesorom AMD Ryzen 9 5900X a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk. Druhou testovacou zostavou je platforma Intel Z690 s procesorom Intel Core i9-12900K, základnou doskou Asus ROG Maximus Z690 Hero a pamäťami DDR5 (Kingston Fury Beast, 2× 16 GB, 5200 MHz/CL40).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

PCIe 5.0 SSD má i polský GoodRAM. 10 GB/s a masivní chladič

Pomalu se na trh chystá nová generace SSD používajících rozhraní PCI Express 5.0, která by měla vyjít krátce po příchodu platformy AMD AM5 a Ryzenů 7000, které je budou schopné využít. PCIe 5.0 SSD budou schopná dosáhnout výrazně vyšší sekvenční rychlosti. Jedno z této první vlny SSD této generace teď oznámila i firma GoodRAM, u které je zajímavé, že jde o firmu z Polska. SSD běžící na PCI Expressu 5.0 bude tedy možné mít od sousedů. Celý článok „PCIe 5.0 SSD má i polský GoodRAM. 10 GB/s a masivní chladič“ »

  •  
  •  
  •  

Report z IFA 2019: Novinky WD, SanDisku a GoodRAM

Tento rok sa nám zhodou priaznivých okolností pošťastilo dostať na berlínsky veľtrh IFA. Síce len na chvíľu, na druhý mediálny deň, keď sa väčšina stánkov ešte len pripravovala, predsa len máme z tejto návštevy nejaké čerstvé informácie. Špeciálne sme sa v tomto expozičnom článku zamerali na tri „pamäťové“ firmy, ktoré mali eminentný záujem ukázať svoje produkty čitateľom HWCooling.net. Celý článok „Report z IFA 2019: Novinky WD, SanDisku a GoodRAM“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *