Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

Tesnenia niektorých AIO vodníkov Freezer II časom degradujú

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku.

Chladiče Liquid Freezer II vyrobené medzi májom 2021 a marcom 2022 sź s poddimenzovaným tesnením. Arctic na to údajne prišiel počas kvalitatívnej kontroly. Jedná sa o to, že použité tesnenie medzi medeným blokom a zvyškom chladiča nie je dostatočne vulkanizované v dôsledku čomu má pomerne nízku trvácnosť.

Vplyvom chemicky reakcií tak dochádza k uvoľňovaniu materiálu, ktorý sa jednak v priebehu času znižuje výkon (usadeninami s upchávaním mikrokanálikov vnútri bloku) a horších situáciách hrozí aj únik kvapaliny. Tak či onak sa postupne znižuje chladiaci výkon, čo je vždy nežiaduce. Pokiaľ sa  veľmi výkonné procesory nezačnú prehrievať, tak sa minimálne touto degradáciu zvyšuje prevádzková hlučnosť.

Arctic upozorňuje na to, že netreba podliehať panike a že ide o dlhodobý proces. Za tých 15 mesiacov, čo sú tieto várky chladičov Liquid Freezer II v obehu, k dramatickému zhoršeniu zrejme nedošlo ani pri intenzívnom používaní. Tak či onak počas dlhej 6-ročnej záruky už nejaké zmeny vo vlastnostiach nastanú a namiesto rizika hromadných reklamácii sa Arctic rozhodol zakročiť a na žiadosť vám bezplatne pošle servisnú súpravu. Tá obsahuje medený blok, riadne vulkanizované tesnenie, fľaštičku s doplnkovou kvapalinou, malé (0,8 g) balenie teplovodivej pasty MX-5 a skrutky.

Na výmenu pôvodných súčiastok (tesnenia a medeného bloku) budete potrebovať iba skrutkovač. Úkon je to naozaj jednoduchý a nevyžaduje žiadne odborné vedomosti ani zručnosti. Aj keď pre používateľ, ktorý so skrutkovaním nemá prax, je dobré poznamenať, že sa skrutky doťahujú striedavo po pár závitoch a prvá dvojica ide do protiľahlých rohov, ktoré medený plát stredom rozdeľujú diagonálne. Celý postup Arctic natočil na úderné video. Žiadosť o zaslanie servisnej súpravy pošlete cez formulár na webe Arctic.

V obchodoch by už chladiče s chradnúcim tesnením byť nemali, Arctic ich sťahoval z predaja. Napriek tomu sa môže stať, že niekde nejaké kusy skladom zostali. Aj preto Arctic chladiče s vymeneným, správne vulkanizovaným tesnením, označuje nálepkou „QC Passed“.

Na rezervy vo výstupnej kontrole narazili pomerne nedávno už teplovodivé pasty Arctic MX-5, teraz chladiče Liquid Freezer II, ale maximálne seriózny prístup si zaslúži pochvalu. Zdá sa, že sa Arctic v tomto smere posunul. Nebolo to totiž vždy. Spomeňte na Freezer 33, ktorý sa od určitej záťaže vo vertikálnej polohe výkonnostne výrazne prepadal (zatiaľ čo v horizontálne, s doskou vodorovne, bolo všetko v poriadku). Toto ešte Arctic uzavrel potichu. Chladičom Liquid Freezer II sme sa zaoberali aj v našich testoch.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim

S narastajúcim prierezom ventilátorov sa hrúbka obvykle zväčšuje. Pre prípady, keď je požadovaný opak, teda veľký, ale zároveň tenký ventilátor, Arctic „stlačil“ P14 na 16 mm. Jedná sa o jeden z mála ventilátorov s takýmito proporciami a tento má ambície byť nad zvyškom ponuky. V porovnaní s o číslo menším modelom P12 Slim by mal byť nárast prietoku pri rovnakej hlučnosti takmer 24 %. Celý článok „Nízky profil vo väčšom, 140 mm tele. Arctic má P14 Slim“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky

Tak tomuto sa hovorí ukážkový obrat. Spomínate, ako BioniX F120 „pohorel“ na prekážkach? Novší BioniX P120 (A-RGB) už takúto zásadnú slabinu nemá. Naopak, prekážky ho dusia podstatne menej ako mnohé konkurenčné ventilátory. Už len skrotiť tie vibrácie, doladiť akustiku, v ktorej sú isté rezervy a bude to skvelé. Základ (rotor) je do praxe lepší, než napovedajú štítkové parametre. Celý článok „Arctic BioniX P120 A-RGB: Svietiaci špecialista na filtre a mriežky“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak

Koľko generácií procesorov Freezer 7 mohol chladiť? Najviac. Žiadna iná značka chladičov neexistuje tak dlho. To je dozaista hodné rešpektu, ale faktom zostáva, že progres v účinnosti je z revízie na revíziu strnulý. Nejaké zlepšenia síce pribúdajú, ale pomalšie než u konkurenčných riešení, ktoré sú výrazne výhodnejšie. Do regálov kamenných obchodov a PC zostáv sa tak Freezer 7 ako „číslo jeden“ často dostáva už iba zo zotrvačnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 X rev. 3: Chladiaca legenda, ktorej ušiel vlak“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Je príliš paranoidné uvažovať o tom, že to nebola nešťastná náhoda, ale dobre premyslený plán na podporu marketingu? Že to bude mať v konečnom dôsledku pozitívny efekt u ľudí (pretože „Arctic ako jeden z mála svoje chyby netají a k ich náprave pristupuje zodpovedne…“) bolo jasné. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *