Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá

Klíčové vlastnosti

Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek.

Klíčové vlastnosti chladiče

Hned na první pohled vás na chladiči Liquid Freezer II 240 zaujme použití 38 milimetrů silného radiátoru s relativně nízkou hustotou žeber a jehož boky zdobí z obou stran decentně vyvedené logo výrobce. Obvyklá tloušťka radiátorů u AIO chladičů je obvykle mezi 25 až 30 milimetry.

Délka hadic je komfortních 450 milimetrů, takže by neměl být problém použít tento chladič i v přední pozici u rozměrnějších skříní. Použité ventilátory P12 PWM PST ani jiné komponenty tohoto chladiče neoplývají žádným RGB podsvícením. Celý chladič je naopak vyveden v matně černé barvě, jen opletení hadic a malé prvky na bloku nabízí i nějaké ty odstíny šedé či stříbrné barvy. V dnešní době, kdy je téměř vše vybaveno RGB LED, se jedná o příjemnou změnu. Celé provedení chladiče je prostě ryze funkční. Arctic tím jasně dává najevo, že tento chladič je především o výkonu, nikoliv o disko barvičkách. Pokud byste přesto chtěli tento chladič dovybavit RGB LED, stačí pochopitelně jen vyměnit ventilátory.

   

Nevím proč, ale blok s pumpou mi ze všeho nejvíc připomíná futuristický sportovní automobil. Hodnocení vzhledu je nicméně vždy dosti subjektivní. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Musíte tedy sami zvážit, zda se vám vzhled bloku na tomto chladiči zamlouvá či ne. Hadice jsou do bloku uchyceny pomocí kompresních fitinek a vstupují do bloku z jeho horní strany. Spojení je bohužel pevné, nenajdete zde žádné otočné úhlové fitinky. To je třeba zohlednit, pokud nemáte ve skříni příliš místa nad procesorem, protože hadice nejsou příliš poddajné. Blok s pumpou je také vybaven malým 40 mm ventilátorem, který by měl sloužit k chlazení VRM pasivu na základní desce. Nějaký airflow je vždy lepší než žádný airflow, navíc je tento ventilátor prakticky neslyšný.

   

Hadice jsou vyvedeny z radiátoru celkem netradičně uprostřed. Pro jejich vedení uvnitř sestavy by to ale nemělo znamenat žádné komplikace. Na fotografii níže si lze povšimnout povrchové nerovnosti pod opletením hadice. Jedná se o kabel od ventilátorů, který je veden až k pumpě v bloku chladiče. Tento kabel je také jediný, který musíte při instalaci zapojit do základní desky. Oba ventilátory na radiátoru, pumpa i malý VRM ventilátor jsou totiž zapojeny do série a celému chladiči tak stačí jediný konektor na základní desce. Regulace otáček pumpy i ventilátorů je řešena pomocí PWM.

Obsah balení chladiče ničím nepřekvapí a nechybí zde nic zásadního. Najdete zde vše potřebné pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice vyjma AMD TR4. Kromě instalačních sad zde najdete ještě malé balení teplovodivé pasty MX-4 a také štítek s QR kódem. Jeho naskenování vás nasměruje na webovou stránku s návodem k montáži. Instalace tohoto chladiče navíc už nemůže být jednodušší, celý chladič je z výroby sestaven včetně ventilátorů, stačí tedy jen nainstalovat blok chladiče na procesor, zapojit jediný kabel do konektoru pro ventilátor/pumpu na základní desce a také pochopitelně uchytit radiátor do skříně. Samotná montáž chladiče na základní desku je také vcelku jednoduchá a neměli byste s ní mít obtíže, ať už použijete tento chladič na jakékoliv podporované patici.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Blok s pumpou vám může připadat na první pohled rozměrný, ale zdání klame. Po instalaci na procesor nedochází k žádnému konfliktu s DIMM sloty pro operační paměť ani s VRM pasivy napájecí kaskády na základní desce. Orientaci malého ventilátoru v bloku chladiče je optimální zvolit dle polohy VRM pasivu na základní desce. Použitý radiátor svojí šířkou nepřesahuje rozměry standardního 120 mm ventilátoru a jeho délka nepřesahuje 280 mm. Měl by se tedy bez problémů vejít do většiny moderních ATX skříní bez nejmenších obtíží.

P12 ventilátory od Arcticu jsou velmi oblíbené pro svojí nízkou cenu, solidní hodnoty statického tlaku a nízkou hlučnost. Regulace otáček probíhá přes PWM a nabízí vcelku široký rozsah. Očekávám tedy od tohoto chladiče solidní výsledky v zátěžových testech. Snad nebudu zklamaný.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (18) Pridať komentár

 1. Je zvláštní, že v nabídce nemají třeba jen pro úplnost i 140mm variantu, lze to nějak vysvětlit? Plánujete otestovat i 280mm?

 2. Jeste bych do zaporu doplnil, ze neobsahuje zadny manual. Pouze QR kod na elektronicky manual. Takze nez zacnete s montazi, ujistete se, ze mate aktivni pristup k internetu. Ani potom to neni idealni studovat na mobilu. Notas je mnohem lepsi.

  1. No, já tohle vnímám naopak jako plus, protože ty online manuály jsou velice dobře zpracované krok za krokem. Osobně bych to ocenil u většiny produktů. Nutnost být online může být sice občas nevhodně načasovaná, ale internet má dneska drtivá většina domácností a asi jen těžko montujete PC někde v lese pod stanem, že? 🙂

   1. Nadneseno se dá stejně pohlížet na zálohy výhradně na vzdáleném úložišti třetí strany, což jistě uznáte za pitomé. Přítomnost papírového manuálu nevylučuje online variantu s doplňky. Environmentální a ekologická zaklínadla tady mají velmi omezenou platnost na rozdíl od jednorázového plastového obalu. Zásadní nedostatek to není, ale zmínka potěší.

    1. Však to ale v textu zmíněno je, že v balení není papírový manuál, ale pouze štítek s QR kódem. Osobně to vůbec nevnímám jako nedostatek.

     1. Původní text je trochu vágnější a fotka obsahu balení tomu nepřidává. Prkotina, ale chytl jste se 😛

      1. Text jsem ale nijak needitoval, co tam bylo v době, kdy vyšla recenze, to je tam stále, žádný původní text vs. aktuální text není 🙂

          1. Chlapi, nehandrkujte sa. Riešite fakt prkotiny ako už niekto včera 18:04 poznamenal. 🙂

    1. Tak update – dnes jsem jej objednal na T. S. Bohemia, brzy tedy snad dorazí, udělám re-test a zařadím do databáze 🙂

      1. Mám tu i Gelid Sirocco RGB, plánuji jej brzo nafotit a otestovat, tak k němu zařadím ten re-test, pokud ten Phantom tento týden dorazí (měl by).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *