Nvidia má pro grafiky GeForce vlastní verzi Smart Access Memory

Stejnou věc, jako je AMD Smart Access Memory, dostanou i grafiky Ampere. Půjde i na platformě Intel Z490

Když AMD odhalilo Radeony RX 6000, oznámilo s nimi také funkci Smart Access Memory. Ta má dodávat jako bonus několik procent výkonu navíc, pokud bude grafika spárovaná s procesorem Ryzen 5000 (a na desce s čipsetem generace 500). Vypadalo to, že tím AMD získá výhodu nad grafikami GeForce a zároveň procesory Intel. Ovšem asi ne. Nvidia totiž dala vědět, že stejnou věc chystá také, a navíc bude méně omezená.

Že Nvidia funkci podobnou (nebo možná i de facto stejnou) jako je Smart Access Memory chystá, dostal někým z firmy potvrzeno web GamersNexus. Podle jeho informací Nvidia chystá implementaci tzv. Resizable BAR (Base Address Register) na svých grafických kartách nejnovější generace Ampere – GeForce RTX 3000.

AMD při prvotním odhalení Radeonů RX 6000 k funkci Smart Access Memory mnoho neřeklo, ale podle všeho jde přesně o totéž – tedy Resizeable PCIe BAR. O co jde? Tradičně grafické karty zpřístupňují hostitelskému procesoru jen menší část své vlastní paměti, mělo by to typicky být 256 MB.

Nvidia o připravované implementaci Resizeable PCIe BAR

Specifikace PCI Expressu ale povolují zvětšení tohoto tzv. BAR, takže může být otevřený například i na celou kapacitu paměti grafiky. Přesně toto má Smart Access Memory dělat – povolit procesoru přístup k celému rozsahu paměti na grafice, což zefektivní přenosy a může vést k o něco lepšímu výkonu. Jde podle všeho hlavně o marketingové označkování této funkce jinak patřící do standardu. Tu dosud zřejmě grafiky AMD na platformě Windows nevyužívaly (a Nvidia také ne), ale podle některých informací se dala zapnout u Radeonů na Linuxu.

Smart Access Memory neboli Resizeable PCIe BAR umožňuje procesoru přístup k celému rozsahu paměti na grafice

Protože jde o standardní součást specifikace PCI Express, bude moci totéž udělat i Nvidia. Podle GamersNexuxu už firma zřejmě implementaci testuje a přidá ji zřejmě skrze aktualizaci ovladačů někdy v budoucnosti. Zatím nevíme jistě, zda je Smart Access Memory u AMD skutečně jen o povolení tohoto zvětšení BAR u grafiky, nebo zda třeba není přidáno ještě něco dalšího. Ale Nvidia prý GamersNexusu řekla, že při interním testování naměřili inženýři na kartách GeForce podobná zlepšení, jaká slibuje AMD (to ukázalo benchmarky, podle nichž se mohou přínosy pohybovat až oko 5–11 %). To znamená, že by „pseudoSAM“ od Nvidie mohlo být srovnatelně přínosné.

AMD uvádí, že Resizeable BAR může přinášet až několik procent výkonu „zadarmo“

Pokud tedy budou Radeony RX 6000 mít ze začátku díky Smart Access Memory menší výhodu v soupeření s grafikami Ampere, mohlo by toto být později zase eliminováno. Zatím nevíme, kdy Nvidia funkci vydá, ale mohlo by to snad být do několika málo měsíců nebo možná i jen týdnů. Asi záleží na tom, jak široce bude nutné testovat stabilitu a kompatibilitu.

I na platformě Intel

Vlastníci GeForce RTX 3000 se tedy nemusí bát, že by o něco přicházeli. Zajímavé je, že v některých věcech by implementace Nvidie měla být i lepší, má totiž být univerzálnější. Zatímco u Radeonů si bonus užijete jenom s Ryzenem 5000, verze od Nvidie prý má fungovat jak s nimi, tak s procesory Intel. Minimálně to bude na nějakých deskách platformy Z490 pro procesory Intel Comet Lake.

Resizeable PCIe BAR u grafik GeForce má fungovat na platformě Intel Z490 a snad i u AMD Ryzenů 5000

Také je potvrzeno, že bude fungovat i s deskami majícími jen PCI Express 3.0 a ne PCIe 4.0. I když je možné, že ze strany desky může pořád být nutná nějaká podpora, takže bude třeba nutné naflashovat aktualizaci BIOSu. Mezi deskami Pro AMD je zatím snad jen šest modelů, které mají v BIOSu patřičnou volbu pro povolení Smart Access Memory a zatím není jasné, o kolik dalších – zejména levnějších – modelů se tento klub ještě rozšíří.

Podle toho, co uvádí GamersNexus, zřejmě Nvidia přímo spolupracuje s Intelem na podpoře pro platformu Z490, ohledně podpory Ryzenů 5000 není úplně jasno. Podle firmy by funkce měla na deskách, u nichž půjde v BIOSu zapnout Smart Access Memory, fungovat automaticky. Ovšem za podmínky, že AMD podporu nějak nezamkne jenom pro svá vlastní GPU nebo spolupráci Ryzen-GeForce jinak nezablokuje. Doufejme, že se tak nestane.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD uvádí Precision Boost Overdrive 2: výrazně lepší undervolting

AMD má novinku pro procesory Ryzen 5000: Precision Boost Overdrive 2, neboli Curve Optimizer. Pokud máte rádi podvoltování, jde o funkci přesně pro vás, dovoluje totiž adaptivně snížit napětí, dokonce i pro jednotlivá jádra zvlášť, a současně používat automatické řízení boostu, které napětí inteligentně řídí. Podle AMD toto dokáže zvýšit efektivitu a s tím současně mnohovláknový, ale i jednovláknový výkon. Celý článok „AMD uvádí Precision Boost Overdrive 2: výrazně lepší undervolting“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzeny 5000 vydány. 5 GHz dosaženo, lepší podvoltování, další info

Ve čtvrtek vydalo AMD oficiálně procesory Ryzen 5000 s novou architekturou Zen 3 – docela důležitou, protože se právě stala nejvýkonnějším procesorem pro PC a nejvýkonnější x86 architekturou. Uvedení sebou přineslo několik překvapení – třeba to, že tato CPU nakonec přece jenom dosáhnou na magickou frekvenci 5,0 GHz, i když to nemají ve specifikacích. A obecně jsou jejich takty zdá se překvapivě vysoko. Celý článok „Ryzeny 5000 vydány. 5 GHz dosaženo, lepší podvoltování, další info“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD odhalilo Radeony RX 6000: modely a ceny, předběžný výkon

Tak nám odhalili Radeony RX 6000. Čekalo se na to dlouho, ale vypadá to, že se AMD přece jen opět vrátilo do segmentu nejvýkonnějších herních grafik a bude mít konkurenci přinejmenším pro GeForce RTX 3080. Máme parametry, ceny a data vydání prvních tří modelů nové generace podporující ray tracing: Radeonu RX 6800, Radeonu RX 6800 XT a vůbec nejvýkonnějšího Radeonu RX 6900 XT, který ale vůbec nepotěší cenou. Celý článok „AMD odhalilo Radeony RX 6000: modely a ceny, předběžný výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Díky Gen4 to bude spíše Nvidia, kdo se při tom nakonec kousne do jazyka. Můžou takovou bitvou být nakonec nuceni zvýšit relevanci dosluhujících generací.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *