Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye

Hľadali ste čo najautentickejší monitor k Dirt 5? Tu ho máte!

Pod značkou AOC vyšlo už niekoľko nevšedných monitorov, ktoré charakterizoval najmä výstredný stojan. Nedávno oznámený model PD27 však znovu posúva latku netradičnosti. Nosná konštrukcia je inšpirovaná klietkou závodného automobilu. A aby to ako celok dávalo zmysel aj v kontexte s cieľovou skupinou, má monitor obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. Cena je pritom, no… posúďte sami.

AOC si pri niektorých svojich monitoroch dáva obzvlášť záležať na príťažlivom vzhľade. Spomeňte si na testy U32U1 a Q27T1. V jadre veci tieto monitory nemajú veľa spoločného, ale spája ich to, že na návrhu stojana sa podieľalo Studio F. A. Porsche. To je vždy známka unikátneho dizajnu, ktorý púta pozornosť. Rovnako je tomu aj v prípade najčerstvejšieho prírastku v podobe PD27.

Tentokrát však nejde o reprezentatívne stvárnenie do kancelárie, ale o monitor, ktorý spadá pod hlavičku herných produktov Agon. Ako môžete vidieť na produktových fotografiách, stojan je pomerne sofistikovaný a vyzerá komplikovanejšie, než tie doterajšie. Vyhotovený je z leštenej ocele a vďaka širokému rozpätiu nožičiek by okrem estetickej stránky mohol mať z hľadiska stability aj výborné funkčné vlastnosti. Aj keď to, ako monitor reaguje na otrasy pracovnej dosky (pri tesne prehranom závode napríklad :)) určuje robustnosť koľajničiek na výškové polohovanie. Dobrá správa je už ale hneď to, že je vôbec možné nejaké výškové polohovanie. To je pri podobných monitoroch s atypickými stojanmi raritné.

Výšku panela LCD pri PD27 je dokonca možné regulovať v nadštandardnom rozsahu 150 mm. A možné je i natáčanie do strán (v rozsahu zhruba ± 15 °) a takisto predklonenie (-4 °) a zaklopenie (+21,5 °). Naozaj ojedinelé je ale zakrivenie panela až 1000R. To je viac, než je bežné a znamená to, že aj na pomerne „malej“ uhlopriečke 27″ so štandardným pomerom strán 16:9 dochádza k výraznému skrúteniu perspektívy. To má byť v prípade takéhoto monitora na závodné hry takisto konkurenčná výhoda. Inak sa monitor nevyhýba ani svetelným efektom. Nejaké difúzne osvetlenie je i na chrbte monitora, ale pozoruhodnejšie sú LED, ktoré osvetľujú priestor pod panelom „medzi nohami“ i s možnosťou projekcie loga. Regulácia svetla má dokonca interagovať s hernými situáciami. Ako tento systém funguje, sa snáď čoskoro dozviete v testoch. Vzorku tohto monitora si nenecháme ujsť a budeme ju obháňať. Špeciálne a originálne má byť aj rozhranie použivateľského prostredia menu OSD s nepravidelnými dlaždicami ala Tetris.

Na vysokej úrovni má byť aj 27-palcový panel s rozlíšením QHD (2560 × 1440 px). Má 8-bitov farby a je typu VA. Farebné pokrytie sRGB podľa parametrov presahuje o 19 % a z Adobe RGB si ukrojí 89 %. Jas je uvádzaný až 550 nitov a statický kontrast 2500:1. Obnovovacia frekvencia je pritom expresných 240 Hz (48 – 240 Hz adaptívne). Podporovaný je AMD FreeSync Premium Pro a monitor je kompatibilný aj s Nvidia G-Sync. Za zmienku určite stojí aj zvukový systém DTS s pomerne výkonnými stereofónnymi reproduktormi (2× 5 W). Hoci toto riešenie poriadny headset nenahradí, oproti väčšine konkurenčných monitorov bude na tom lepšie.

Portová výbava je slušná, ale tá už zase tak nevyčnieva. Dvojicu konektorov DP 1.4 dopĺňa rovnaký počet HDMi 2.0. K dispozícii je potom aj rozbočovač USB (2× 3.2 gen 1) a napokon i pár 3,5 mm audio jackov.

Monitor AOC PD27 sa má začať predávať od 5. decembra na stránkach Porsche Design a Amazon.com. To za odporúčanú maloobchodnú cenu 800 dolárov, resp. v prepočte a po pripočítaní dane vyjde na zhruba 800 eur. Či je to adekvátna suma necháme už na uvážení každého z vás.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2. Celý článok „AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS

Monitory s rozlíšením 4K sú tu s nami už nejaký ten rok, ale ich výraznejšiemu rozšíreniu dlho bránila vyššia cena. Za solídnejšie modely ste zaplatili aj viac ako 500 eur a tie lacnejšie zase často ponúkali pomerne nekvalitné panely s matricou TN. Doba sa však zmenila a 4K monitor už nemusí byť výsada, ale bežný mainstreamový produkt. Presne o to sa snaží firma AOC s novinkou U27V4EA. Celý článok „AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS“ »

 •  
 •  
 •  

Agon by AOC: rebranding, expanzia a novinky medzi monitormi

Herná divízia firmy AOC prechádza menšou transformáciou. Jej značka mení názov na Agon by AOC a zastrešovať má aj príslušenstvo mimo segment monitorov. To napríklad myši, podložky pod myš, klávesnice či headsety. Všetky tieto veci sa tak zjednocujú pod spoločnú hlavičku. Okrem toho je pre AOC nových aj zopár monitorov, z ktorých jeden má 360 Hz panel a tieniace štíty, ďalší zase 5120 px na šírku. Celý článok „Agon by AOC: rebranding, expanzia a novinky medzi monitormi“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. zrejme tam nebude plnohodnotny g-sync ale len g-sync compatible, lebo vyrobca by sa tym pochvalil v pr materialoch,

  kazdopadne spickove parametre ale aj spickova cena 🙂 ktovie ako na tom bude ten VA panel s ghostingom aj ked sa chvalia ze ho eliminovali, za zmienku stoji este ta bezdrotova klavesnica na nastavovanie monitora /alebo ked uz nevies ako zaujat 🙂 /

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *