Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye

Hľadali ste čo najautentickejší monitor k Dirt 5? Tu ho máte!

Pod značkou AOC vyšlo už niekoľko nevšedných monitorov, ktoré charakterizoval najmä výstredný stojan. Nedávno oznámený model PD27 však znovu posúva latku netradičnosti. Nosná konštrukcia je inšpirovaná klietkou závodného automobilu. A aby to ako celok dávalo zmysel aj v kontexte s cieľovou skupinou, má monitor obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. Cena je pritom, no… posúďte sami.

AOC si pri niektorých svojich monitoroch dáva obzvlášť záležať na príťažlivom vzhľade. Spomeňte si na testy U32U1 a Q27T1. V jadre veci tieto monitory nemajú veľa spoločného, ale spája ich to, že na návrhu stojana sa podieľalo Studio F. A. Porsche. To je vždy známka unikátneho dizajnu, ktorý púta pozornosť. Rovnako je tomu aj v prípade najčerstvejšieho prírastku v podobe PD27.

Tentokrát však nejde o reprezentatívne stvárnenie do kancelárie, ale o monitor, ktorý spadá pod hlavičku herných produktov Agon. Ako môžete vidieť na produktových fotografiách, stojan je pomerne sofistikovaný a vyzerá komplikovanejšie, než tie doterajšie. Vyhotovený je z leštenej ocele a vďaka širokému rozpätiu nožičiek by okrem estetickej stránky mohol mať z hľadiska stability aj výborné funkčné vlastnosti. Aj keď to, ako monitor reaguje na otrasy pracovnej dosky (pri tesne prehranom závode napríklad :)) určuje robustnosť koľajničiek na výškové polohovanie. Dobrá správa je už ale hneď to, že je vôbec možné nejaké výškové polohovanie. To je pri podobných monitoroch s atypickými stojanmi raritné.

Výšku panela LCD pri PD27 je dokonca možné regulovať v nadštandardnom rozsahu 150 mm. A možné je i natáčanie do strán (v rozsahu zhruba ± 15 °) a takisto predklonenie (-4 °) a zaklopenie (+21,5 °). Naozaj ojedinelé je ale zakrivenie panela až 1000R. To je viac, než je bežné a znamená to, že aj na pomerne „malej“ uhlopriečke 27″ so štandardným pomerom strán 16:9 dochádza k výraznému skrúteniu perspektívy. To má byť v prípade takéhoto monitora na závodné hry takisto konkurenčná výhoda. Inak sa monitor nevyhýba ani svetelným efektom. Nejaké difúzne osvetlenie je i na chrbte monitora, ale pozoruhodnejšie sú LED, ktoré osvetľujú priestor pod panelom „medzi nohami“ i s možnosťou projekcie loga. Regulácia svetla má dokonca interagovať s hernými situáciami. Ako tento systém funguje, sa snáď čoskoro dozviete v testoch. Vzorku tohto monitora si nenecháme ujsť a budeme ju obháňať. Špeciálne a originálne má byť aj rozhranie použivateľského prostredia menu OSD s nepravidelnými dlaždicami ala Tetris.

Na vysokej úrovni má byť aj 27-palcový panel s rozlíšením QHD (2560 × 1440 px). Má 8-bitov farby a je typu VA. Farebné pokrytie sRGB podľa parametrov presahuje o 19 % a z Adobe RGB si ukrojí 89 %. Jas je uvádzaný až 550 nitov a statický kontrast 2500:1. Obnovovacia frekvencia je pritom expresných 240 Hz (48 – 240 Hz adaptívne). Podporovaný je AMD FreeSync Premium Pro a monitor je kompatibilný aj s Nvidia G-Sync. Za zmienku určite stojí aj zvukový systém DTS s pomerne výkonnými stereofónnymi reproduktormi (2× 5 W). Hoci toto riešenie poriadny headset nenahradí, oproti väčšine konkurenčných monitorov bude na tom lepšie.

Portová výbava je slušná, ale tá už zase tak nevyčnieva. Dvojicu konektorov DP 1.4 dopĺňa rovnaký počet HDMi 2.0. K dispozícii je potom aj rozbočovač USB (2× 3.2 gen 1) a napokon i pár 3,5 mm audio jackov.

Monitor AOC PD27 sa má začať predávať od 5. decembra na stránkach Porsche Design a Amazon.com. To za odporúčanú maloobchodnú cenu 800 dolárov, resp. v prepočte a po pripočítaní dane vyjde na zhruba 800 eur. Či je to adekvátna suma necháme už na uvážení každého z vás.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Philips 439P9H – širokáč na multitasking s kamerou

Ultrawide monitory majú nielen herné, ale aj pracovné využitie. To obzvlášť vtedy, ak ide o tzv. super ultrawide alebo modely s pomerom strán 32:10. Presne do tejto katégorie spadá aj Philips 439P9H. Okrem širokého displeja zaujme aj inými vlastnosťami, ako je bohatá portová výbava alebo IR kamera pre Windows Hello. Ponúka tiež KVM switch na pripojenie príslušenstva k dvom počítačom naraz a ich jednoduchého prepínania. Celý článok „Philips 439P9H – širokáč na multitasking s kamerou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita

Dizajnové monitory AOC sa v spolupráci so Studio F.A.Porsche sa rozrástli o nový kúsok. Naposledy testovaný Q27T1 zaujal netradičným stojanom a nový U32U1 plánuje v tomto trende pokračovať. Pridáva však k tomu väčšie rozmery aj rozlíšenie a širšie možnosti polohovania. Rovnako sa chce ukázať skvelým podaním farieb pre grafickú prácu, či veľmi solídnou portovou výbavou. Bude však dizajn jediným dôvodom na kúpu? Celý článok „Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku

Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podstatne drahším CU34G2X. Celý článok „AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. zrejme tam nebude plnohodnotny g-sync ale len g-sync compatible, lebo vyrobca by sa tym pochvalil v pr materialoch,

  kazdopadne spickove parametre ale aj spickova cena 🙂 ktovie ako na tom bude ten VA panel s ghostingom aj ked sa chvalia ze ho eliminovali, za zmienku stoji este ta bezdrotova klavesnica na nastavovanie monitora /alebo ked uz nevies ako zaujat 🙂 /

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *