Termoelektrický subambientní chladič už je i v podobě AIO vodníka

CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero: subambientní termoelektrické chlazení už i jako AIO vodník

Minulý týden jsme tu měli zprávu o tom, že Intel s EKWB vyrobili snadno použitelné subambientní chlazení kombinující vodní okruh s termoelekrickým článkem, který dokáže snížit teplotu základny pod teplotu chladícího média. Intel ale podobné chlazení vyrobil i ve spolupráci s Cooler Masterem, který ho teď také uvedl. Jeho MasterLiquid ML360 Sub-Zero je možná ještě zajímavější. Je to totiž AIO chladič, který zvládne osadit úplně každý.

Vznik chladiče zdá se stejně jako v případě EK-QuantumX Delta TEC od EKWB podnítil Intel, je založený na jeho Cryo Cooling Technology. Použití termoelektrického článku totiž není samozřejmost, v obou chladičích potřebuje zvláštní řídící jednotku vydanou Intelem. Ta reguluje výkon termoelektrického článku podle teploty CPU a také podle senzorů vlhkosti, aby předešla nebezpečné kondenzaci vody se vzduchu ve skříni PC.

CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero je all-in-one (AIO) vodník s uzavřeným okruhem, který se prodává zkompletovaný a zapečetěný s kapalinou uvnitř. Tyto typy vodníků lze proto snadno a rychle osadit do skříně zcela bez toho, abyste manipulovali kapalinou. Tím pádem tento chladič umožňuje použít termoelektricky vylepšené vodní chlazení opravdu každému (komu na to není líto peněz). Podmínkou je procesor a Z490 deska platformy Intel LGA 1200, protože chladič je kompatibilní jen s nimi a ničím jiným.

Chladič se skládá ze třech komponent. Velký „krabicovitý“ blok na procesor obsahuje základnu pro přenos tepla na kapalinu, která by měla být měděná. Nad ní je v pouzdru integrovaný patrně stejný řídící modul obsluhující senzory teploty a vlhkosti/rosného bodu, jaký má separátně nasazený blok od EKWB. Také termoelektrický článek o ploše 52 × 52 mm, který je vložený mezi dvě měděné vrstvy základny chladiče, je nejspíš stejný jako minule, je u něj totiž uvedena stejná maximální spotřeba 200 W.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Blok má podobně jako ten od EKWB ve spodní části gumové těsnění, aby byl kondenzací hrozící prostor oddělen od zbytku skříně.

Radiátor pro přenos tepla z CPU a zároveň odpadního tepla generovaného samotným termoelektrickým článkem při jeho práci (to může být těch až 200 W) má formát 360 mm pro trojici 120mm ventilátorů. Osazené jsou Cooler Master SF120R s otáčkami 650 až 1900 RPM (hlučnost má být 8 až 26 dB).

Co není moc vítané, je materiál – radiátor je hliníkový, takže bude třeba ho relativně hlídat kvůli galvanické korozi, které může uvnitř postupně produkovat usazeniny. V kapalině sice asi budou nějaká aditiva proti tomuto procesu, ale zda to bude stačit na dlouholetý provoz, to nevíme.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Na rozdíl od typického AIO pak má okruh ještě separátní pumpu. Ta má příkon 1 A při 12 V a maximální spotřebu 13,8 W. Má udávanou střední dobu mezi poruchami 198 000 hodin, hlučnost by měla být do 35 dB. Cooler Master doporučuje pumpu osadit někam za čelo skříně a radiátor do její horní strany, s ventilátory vyfukujícími skrz něj vzduch ven.

Cena chladiče CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero je podobná jako za blok EKWB: 350 euro, což je asi 9200 Kč. Dostupnost je uváděná tento měsíc – u nás ho v obchodech zatím vidět není, ale německé eshopy jej již nabízejí.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu

Cooler Master vydal, podľa vlastných slov, všestrannú PC skrinku. Tým (slovom všestranná) sa zrejme naráža okrem iného takisto na podporu základných dosiek s netradičným umiestnením konektorov na zadnej strane PCB. V rámci určitej univerzálnosti je ale MasterBox 600 pripravená prakticky na všetky formáty komponentov. Veľkosť skrinky zodpovedá priemernému midi-toweru. Celý článok „MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *