Termoelektrický subambientní chladič už je i v podobě AIO vodníka

CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero: subambientní termoelektrické chlazení už i jako AIO vodník

Minulý týden jsme tu měli zprávu o tom, že Intel s EKWB vyrobili snadno použitelné subambientní chlazení kombinující vodní okruh s termoelekrickým článkem, který dokáže snížit teplotu základny pod teplotu chladícího média. Intel ale podobné chlazení vyrobil i ve spolupráci s Cooler Masterem, který ho teď také uvedl. Jeho MasterLiquid ML360 Sub-Zero je možná ještě zajímavější. Je to totiž AIO chladič, který zvládne osadit úplně každý.

Vznik chladiče zdá se stejně jako v případě EK-QuantumX Delta TEC od EKWB podnítil Intel, je založený na jeho Cryo Cooling Technology. Použití termoelektrického článku totiž není samozřejmost, v obou chladičích potřebuje zvláštní řídící jednotku vydanou Intelem. Ta reguluje výkon termoelektrického článku podle teploty CPU a také podle senzorů vlhkosti, aby předešla nebezpečné kondenzaci vody se vzduchu ve skříni PC.

CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero je all-in-one (AIO) vodník s uzavřeným okruhem, který se prodává zkompletovaný a zapečetěný s kapalinou uvnitř. Tyto typy vodníků lze proto snadno a rychle osadit do skříně zcela bez toho, abyste manipulovali kapalinou. Tím pádem tento chladič umožňuje použít termoelektricky vylepšené vodní chlazení opravdu každému (komu na to není líto peněz). Podmínkou je procesor a Z490 deska platformy Intel LGA 1200, protože chladič je kompatibilní jen s nimi a ničím jiným.

Chladič se skládá ze třech komponent. Velký „krabicovitý“ blok na procesor obsahuje základnu pro přenos tepla na kapalinu, která by měla být měděná. Nad ní je v pouzdru integrovaný patrně stejný řídící modul obsluhující senzory teploty a vlhkosti/rosného bodu, jaký má separátně nasazený blok od EKWB. Také termoelektrický článek o ploše 52 × 52 mm, který je vložený mezi dvě měděné vrstvy základny chladiče, je nejspíš stejný jako minule, je u něj totiž uvedena stejná maximální spotřeba 200 W.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Blok má podobně jako ten od EKWB ve spodní části gumové těsnění, aby byl kondenzací hrozící prostor oddělen od zbytku skříně.

Radiátor pro přenos tepla z CPU a zároveň odpadního tepla generovaného samotným termoelektrickým článkem při jeho práci (to může být těch až 200 W) má formát 360 mm pro trojici 120mm ventilátorů. Osazené jsou Cooler Master SF120R s otáčkami 650 až 1900 RPM (hlučnost má být 8 až 26 dB).

Co není moc vítané, je materiál – radiátor je hliníkový, takže bude třeba ho relativně hlídat kvůli galvanické korozi, které může uvnitř postupně produkovat usazeniny. V kapalině sice asi budou nějaká aditiva proti tomuto procesu, ale zda to bude stačit na dlouholetý provoz, to nevíme.

Termoelektrický subambientní chladič CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Na rozdíl od typického AIO pak má okruh ještě separátní pumpu. Ta má příkon 1 A při 12 V a maximální spotřebu 13,8 W. Má udávanou střední dobu mezi poruchami 198 000 hodin, hlučnost by měla být do 35 dB. Cooler Master doporučuje pumpu osadit někam za čelo skříně a radiátor do její horní strany, s ventilátory vyfukujícími skrz něj vzduch ven.

Cena chladiče CoolerMaster MasterLiquid ML360 Sub-Zero je podobná jako za blok EKWB: 350 euro, což je asi 9200 Kč. Dostupnost je uváděná tento měsíc – u nás ho v obchodech zatím vidět není, ale německé eshopy jej již nabízejí.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Cooler Master MasterBox NR200P – malé rozměry, velké možnosti

Kompaktní PC sestavy získávají na popularitě a tak výrobci reagují rozšiřováním nabídky skříní v této kategorii. Ale co když chcete malé PC, které je nabité výkonným hardwarem a vy chcete využít vodní okruh k chlazení procesoru i grafické karty? Před pár měsíci přišla na trh velmi zajímavá skříň MasterBox NR200P od Cooler Master, která k tomu přímo vybízí. Ale je vůbec dobrý nápad kombinovat SFF skříň a okruh s vodním chlazením? Celý článok „Cooler Master MasterBox NR200P – malé rozměry, velké možnosti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyšla druhá revízia chladiča Cooler Master Hyper 212 Evo (v2)

Cooler Master oživuje svoju kedysi veľmi úspešnú značku Hyper 212. Čerstvý model Hyper 212 Evo v2 po mimoriadne dlhých deviatich rokoch nadväzuje na pôvodný chladič Hyper 212 Evo. Jeho prototyp bol vystavený už na CESe 2020, ale k poriadnym detailom sme sa dostali až teraz. A veruže rôznych úprav má dosť. Pozrite sa, s čím ide CM víriť vody s budgetovými chladičmi na procesor. Celý článok „Vyšla druhá revízia chladiča Cooler Master Hyper 212 Evo (v2)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *