MSI rozšírilo portfólio grafických kariet o rad Suprim (X)

Suprim (X): nový chladič a výšší výkon

Výber medzi grafikami s GPU Nvidia Ampere je zase o trochu pestrejší. Firma MSI totiž vydala novú modelovú líniu Suprim a Suprim X, ktorá má ponúkať prepracovanejšie vyhotovenie ako Gaming (X/Z) a je niekde niekde na polceste ku Lightning Z. Výroba týchto Suprim (X) bude však objemnejšia. Už teraz má MSI šesť kariet RTX: 3070, 3080 a 3090. Všetky v lacnejších (Suprim) aj zrýchlených variantoch (Suprim X).

Oproti prvej generácii grafických kariet GeForce RTX sa zlepšil chladič. Namiesto Tri Frozr je tu Tri Frozr 2S. Novinka v návrhu pasívu sú spojlery, respektíve akési výbežky na rebrách, ktoré jednak zväčšujú plochu rebrovania a jednak podľa slov výrobcu usmerňujú prúdenie vzduchu telom radiátora s cieľom dosiahnutia čo najvyššej efektivity. K vyššej účinnosti chladenia majú prispievať aj zvlnené nábežné hrany rebier, ktoré majú znižovať odpor vzduchu a tým aj hlučnosť.

Nové sú aj ventilátory – Torx 4.0. Zatiaľ čo ložiská sú stále dvojité guľôčkové, čo je dobre, tak sa zmenil tvar rotora. Od niektorých prvkov sa upustilo, ako napríklad od zvlnenia v strede lopatiek alebo výbežkov. Namiesto toho sú na dosiahnutie optimálneho prúdenia a zvýšenia tlaku spojené konce lopatiek. MSI však nezvolilo typický kruhový rámček, ale spojky sú vždy len medzi dvoma lopatkami.

  

Vyššiu efektivitu sľubuje takisto coldplate. Špeciálne v prípade ochladzovania pamätí. Pre ne je vyhradená heatpipe, ktorá teplo odvádza do oddeleného bloku. Teplo je odvádzané aj z druhej strany PCB, do backplatu. V prípade RTX 3090 dokonca sploštenou heatpipe. Je to aj z toho dôvodu, že RTX 3090 má najviac pamätí a ešte s 19,5 Gb aj najrýchlejšie, takže je tu potreba intenzívnejšieho chladenia.

   

Pozitívna správa je, že v rámci návrhu MSI už konečne použilo dual BIOS. Jeden (Gaming) je nastavený s ohľadom na maximálny výkon, druhý (Silent) má zase prioritu tichý chod. Karty Suprim sú oproti RTX 30×0 Gaming X Trio o trochu dlhšie, vyššie a hlavne rýchlejšie, pokiaľ porovnávate medzi sebou modely X a non-X. Keď to zoberieme vzostupne, tak pomalšie RTX 3070 uvádzajú oficiálnu hodnotu boostu GPU na 1770 MHz (Suprim) a 1905 MHz (Suprim X). Pamäte sú v obidvoch prípadoch 14 Gb. RTX 3080 majú 1785 MHz (Suprim)/1905 MHz (Suprim X) a 19 Gb pamäte GDDR6X s kapacitou 10 GB. A nakoniec v špecifikáciách RTX 3090 je 1800 MHz (Suprim), respektíve 1860 MHz (Suprim X). Tieto hodnoty by pritom vždy mali byť dosahované v režime Gaming aj Silent.

Trojventilátorové osadenie a rozmery (336 × 140 × 61mm) majú všetky karty spoločné. RTX 3070 Suprim (X) je pritom s 1736 g najľahšia. Rozdiel medzi RTX 3080 a RTX 3090 je minimálny (1882 vs. 1895 g). Ani v jednom prípade však nemôže byť reč o ľahkej grafike a hoci bývajú sloty PCIe ×16 na základných doskách už spevnené, tak v príslušenstve dostanete aj vertikálny držiak, ktorý kartu zospodu podopiera.


Grafickým kartám nechýbajú ani osvetľujúce prvky. RGB LED žiari s každej strany. Zozadu (dračie logo MSI na backplate), zboku a svetlovody sú i spredu, medzi ventilátormi. Konektorová výbava je v zostave troch DisplayPortov 1.4 a jedného HDMI 2.1. Odporúčaná koncová cena za RTX 3090 Suprim X je 1770 eur, za RTX 3080 Suprim X 907 eur a za RTX 3070 Suprim X v prepočte zhruba 760 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *