Asus ROG Strix XG438Q – takmer môj ďalší monitor

Detaily

Monitory s rozlíšením 4K už dnes nie sú žiadnou zvláštnosťou. Keď však k 4K pribudnú ďalšie označenia ako 120 Hz, HDR či FreeSync nejeden hráč zbystrí pozornosť. ROG Strix XG438Q pokladám za jeden z najzaujímavejších herných monitorov na trhu, dlho bol totiž aj v mojom osobnom hľadáčiku. Poďme sa spoločne pozrieť na tento prerastený dychberúci herný displej.

Základné parametre


Balenie a výbava

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, dva káble HDMI, USB typu B na pripojenie k PC, ovládač a svietidlo RGB. Zaujímavosťou je, že jeden z dvojice HDMI káblov má až 5 metrov, čo je pomerne netradičné.

Masívny stojan je už automaticky primontovaný k displeju, nebudete tak musieť riešiť komplikovanú manipuláciu s takto veľkým a ťažkým monitorom. Pre prípad, že by ste chceli monitor upevniť o stenu, ponúka aj VESA 100 × 100 montážne diery.

Ako už bolo povedané, stojan je súčasťou monitora hneď pri vybalení zo škatule.

Pohľad na prednú stranu nám ukazuje rovnomerné cca 1,5 cm rámčeky po všetkých stranách displeja a logo ROG na spodnej brade.

Zadná strana ponúka ďalšie veľké logo ROG aj typický futuristický vzor, aký už z produktov ROG poznáte.

Pri bližšom pohľade na ľavý spodný okraj môžete vidieť odnímateľný kryt konektivity, alebo teda jej spodnej polovice. Kryt má aj mierny otvor pre výstup káblov.

Spodná časť portov ponúka dvojicu HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, micro USB typu B pre pripojenie svietidla RGB a napájací konektor.

Na ľavom boku je ďalšia časť portov, ktorá je voľne dostupná. Nachádza sa tu tretie HDMI 2.0, dvojica USB s rýchlosťou 5 Gb/s a jeden konektor USB typu B na pripojenie k PC. Taktiež tu nájdeme dvojicu 3,5 mm audio jackov pre mikrofón a slúchadlá.

Rozmery monitora sa ťažko z obrázkov predstavujú, najvhodnejšie bude teda porovnanie. Na obrázku môžete vidieť rozdiel medzi 27 a 43 palcami. ROG monitor je tak výrazne väčší, než LG na porovnanie.

V balení bolo spomenuté svietidlo RGB. To sa uchytáva medzi držiaky stojana a pripája káblom USB do spodnej časti konektivity.

Následne dokáže premietať logo ROG na podložku.

Podsvietenie môže byť v rôznych farbách a takisto nechýba synchronizácia cez Aura Sync s vašim počítačom.

Nakoľko ide o veľký monitor a nožičky sú pevne pripevnené k zadnej strane, žiadne výškové a ani otočné polohovanie monitor neponúka.

Nastaviť tak viete len sklon monitora od -5 do +10 stupňov.

   

Backlight bleed sa na monitore hodnotí ťažko, keďže na rozdiel od iných testovaných displejov ponúka podsvietenie FALD, teda viacero individuálne podsvietených zón. Rozdiel medzi vypnutým a zapnutým lokálnym podsvietením môžete vidieť na obrázku vľavo a vpravo. Displej ponúka malý počet samostatne podsvietených zón,  ako môžete vidieť, pri aktívnom režime sú podsvietené aj oblasti obrazovky, ktoré by svietiť nemali. Dôvodom je práve počet a veľkosť jednotlivých zón. Drahšie modely ponúkajú vyšší počet samostatne podsvietených zón vďaka využitiu FALD.  Na plnohodnotné podsvietenie pre využitie HDR by bol potrebný buď panel OLED alebo miniLED. Toto je taký medzikrok medzi klasickým jedným podsvietením celej obrazovky a jednotlivými svietiacimi pixelmi.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Kvalita displejů v noteboocích byla vždycky bolest. Jsme sice už za dobou největšího temna, ale LCD v noteboocích jsou pořád u většiny modelů horší než v stolních monitorech. Teď by ale mohl nastat velký zlom s přechodem na OLED displeje. Asus teď otevřel hráze a uvádí OLED do velké části nabídky, dokonce i do dost levných notebooků. Znamená to mimo jiné minimální odezvu (rozmazání pohybu), ale i další výhody, i zdravotní. Celý článok „Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rockat Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu. Celý článok „Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry. Celý článok „Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *