Asus ROG Strix XG438Q – takmer môj ďalší monitor

Detaily

Monitory s rozlíšením 4K už dnes nie sú žiadnou zvláštnosťou. Keď však k 4K pribudnú ďalšie označenia ako 120 Hz, HDR či FreeSync nejeden hráč zbystrí pozornosť. ROG Strix XG438Q pokladám za jeden z najzaujímavejších herných monitorov na trhu, dlho bol totiž aj v mojom osobnom hľadáčiku. Poďme sa spoločne pozrieť na tento prerastený dychberúci herný displej.

Základné parametre


Balenie a výbava

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, dva káble HDMI, USB typu B na pripojenie k PC, ovládač a svietidlo RGB. Zaujímavosťou je, že jeden z dvojice HDMI káblov má až 5 metrov, čo je pomerne netradičné.

Masívny stojan je už automaticky primontovaný k displeju, nebudete tak musieť riešiť komplikovanú manipuláciu s takto veľkým a ťažkým monitorom. Pre prípad, že by ste chceli monitor upevniť o stenu, ponúka aj VESA 100 × 100 montážne diery.

Ako už bolo povedané, stojan je súčasťou monitora hneď pri vybalení zo škatule.

Pohľad na prednú stranu nám ukazuje rovnomerné cca 1,5 cm rámčeky po všetkých stranách displeja a logo ROG na spodnej brade.

Zadná strana ponúka ďalšie veľké logo ROG aj typický futuristický vzor, aký už z produktov ROG poznáte.

Pri bližšom pohľade na ľavý spodný okraj môžete vidieť odnímateľný kryt konektivity, alebo teda jej spodnej polovice. Kryt má aj mierny otvor pre výstup káblov.

Spodná časť portov ponúka dvojicu HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, micro USB typu B pre pripojenie svietidla RGB a napájací konektor.

Na ľavom boku je ďalšia časť portov, ktorá je voľne dostupná. Nachádza sa tu tretie HDMI 2.0, dvojica USB s rýchlosťou 5 Gb/s a jeden konektor USB typu B na pripojenie k PC. Taktiež tu nájdeme dvojicu 3,5 mm audio jackov pre mikrofón a slúchadlá.

Rozmery monitora sa ťažko z obrázkov predstavujú, najvhodnejšie bude teda porovnanie. Na obrázku môžete vidieť rozdiel medzi 27 a 43 palcami. ROG monitor je tak výrazne väčší, než LG na porovnanie.

V balení bolo spomenuté svietidlo RGB. To sa uchytáva medzi držiaky stojana a pripája káblom USB do spodnej časti konektivity.

Následne dokáže premietať logo ROG na podložku.

Podsvietenie môže byť v rôznych farbách a takisto nechýba synchronizácia cez Aura Sync s vašim počítačom.

Nakoľko ide o veľký monitor a nožičky sú pevne pripevnené k zadnej strane, žiadne výškové a ani otočné polohovanie monitor neponúka.

Nastaviť tak viete len sklon monitora od -5 do +10 stupňov.

   

Backlight bleed sa na monitore hodnotí ťažko, keďže na rozdiel od iných testovaných displejov ponúka podsvietenie FALD, teda viacero individuálne podsvietených zón. Rozdiel medzi vypnutým a zapnutým lokálnym podsvietením môžete vidieť na obrázku vľavo a vpravo. Displej ponúka malý počet samostatne podsvietených zón,  ako môžete vidieť, pri aktívnom režime sú podsvietené aj oblasti obrazovky, ktoré by svietiť nemali. Dôvodom je práve počet a veľkosť jednotlivých zón. Drahšie modely ponúkajú vyšší počet samostatne podsvietených zón vďaka využitiu FALD.  Na plnohodnotné podsvietenie pre využitie HDR by bol potrebný buď panel OLED alebo miniLED. Toto je taký medzikrok medzi klasickým jedným podsvietením celej obrazovky a jednotlivými svietiacimi pixelmi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *