Asus ROG Strix XG438Q – takmer môj ďalší monitor

Detaily

Monitory s rozlíšením 4K už dnes nie sú žiadnou zvláštnosťou. Keď však k 4K pribudnú ďalšie označenia ako 120 Hz, HDR či FreeSync nejeden hráč zbystrí pozornosť. ROG Strix XG438Q pokladám za jeden z najzaujímavejších herných monitorov na trhu, dlho bol totiž aj v mojom osobnom hľadáčiku. Poďme sa spoločne pozrieť na tento prerastený dychberúci herný displej.

Základné parametre


Balenie a výbava

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, dva káble HDMI, USB typu B na pripojenie k PC, ovládač a svietidlo RGB. Zaujímavosťou je, že jeden z dvojice HDMI káblov má až 5 metrov, čo je pomerne netradičné.

Masívny stojan je už automaticky primontovaný k displeju, nebudete tak musieť riešiť komplikovanú manipuláciu s takto veľkým a ťažkým monitorom. Pre prípad, že by ste chceli monitor upevniť o stenu, ponúka aj VESA 100 × 100 montážne diery.

Ako už bolo povedané, stojan je súčasťou monitora hneď pri vybalení zo škatule.

Pohľad na prednú stranu nám ukazuje rovnomerné cca 1,5 cm rámčeky po všetkých stranách displeja a logo ROG na spodnej brade.

Zadná strana ponúka ďalšie veľké logo ROG aj typický futuristický vzor, aký už z produktov ROG poznáte.

Pri bližšom pohľade na ľavý spodný okraj môžete vidieť odnímateľný kryt konektivity, alebo teda jej spodnej polovice. Kryt má aj mierny otvor pre výstup káblov.

Spodná časť portov ponúka dvojicu HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, micro USB typu B pre pripojenie svietidla RGB a napájací konektor.

Na ľavom boku je ďalšia časť portov, ktorá je voľne dostupná. Nachádza sa tu tretie HDMI 2.0, dvojica USB s rýchlosťou 5 Gb/s a jeden konektor USB typu B na pripojenie k PC. Taktiež tu nájdeme dvojicu 3,5 mm audio jackov pre mikrofón a slúchadlá.

Rozmery monitora sa ťažko z obrázkov predstavujú, najvhodnejšie bude teda porovnanie. Na obrázku môžete vidieť rozdiel medzi 27 a 43 palcami. ROG monitor je tak výrazne väčší, než LG na porovnanie.

V balení bolo spomenuté svietidlo RGB. To sa uchytáva medzi držiaky stojana a pripája káblom USB do spodnej časti konektivity.

Následne dokáže premietať logo ROG na podložku.

Podsvietenie môže byť v rôznych farbách a takisto nechýba synchronizácia cez Aura Sync s vašim počítačom.

Nakoľko ide o veľký monitor a nožičky sú pevne pripevnené k zadnej strane, žiadne výškové a ani otočné polohovanie monitor neponúka.

Nastaviť tak viete len sklon monitora od -5 do +10 stupňov.

   

Backlight bleed sa na monitore hodnotí ťažko, keďže na rozdiel od iných testovaných displejov ponúka podsvietenie FALD, teda viacero individuálne podsvietených zón. Rozdiel medzi vypnutým a zapnutým lokálnym podsvietením môžete vidieť na obrázku vľavo a vpravo. Displej ponúka malý počet samostatne podsvietených zón,  ako môžete vidieť, pri aktívnom režime sú podsvietené aj oblasti obrazovky, ktoré by svietiť nemali. Dôvodom je práve počet a veľkosť jednotlivých zón. Drahšie modely ponúkajú vyšší počet samostatne podsvietených zón vďaka využitiu FALD.  Na plnohodnotné podsvietenie pre využitie HDR by bol potrebný buď panel OLED alebo miniLED. Toto je taký medzikrok medzi klasickým jedným podsvietením celej obrazovky a jednotlivými svietiacimi pixelmi.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov

Na akcii s krycím názvom „Create the Uncreated“ Asus ukázal kopu inovatívnych zariadení, s ktorými mieri predovšetkým na profesionálov. Teda na takých používateľov, čo trávia čas pri počítači najmä pracovne. Jedná sa o produkty z väčšiny divízií Asusu. Od notebookov, stolových počítačov cez monitory, projektory a pre procesory AMD sa črtá aj high-endová doska kombinujúca čipset X570 a pasívnym chladením. Celý článok „Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov“ »

 •  
 •  
 •  

Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI

V júni na trh grafických kariet GeForce GT 730 vo väčšom objeme vrátilo MSI, teraz sa pre niečo podobné rozhodol aj Asus. Tentokrát ale pôjde o kartu s konektorovou výbavou, ktorá je na low-end pomerne netradičná. Tak ako aj vyššie triedy graficky kariet má štyri digitálne výstupy s možnosťou pripojenia štyroch monitorov súčasne. A pozoruhodné je i pasívne vyhotovenie, ktoré sa zmestí do jedného slotu. Celý článok „Asus má pasívnu GeForce GT 730 so štymi výstupmi HDMI“ »

 •  
 •  
 •  

Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má

Lacné a úsporné procesory Intel Jasper Lake sú k dispozícii už viac než pol roka, ale do štandardizovaných základných dosiek sa nedostávajú. Najviac týchto procesorov končí v mini-počítačoch a sem tam i v nejakom notebooku. Je tu však jedna novinka, ktorá poteší záujemcov o samostatnú dosku. Novinku Asusu si síce do domáceho počítača najskôr nekúpite, ale zato je atraktívna na priemyselné použitie. Celý článok „Nástup dosiek s CPU Jasper Lake je strnulý, Asus ale jednu má“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *