Asus ROG Strix XG438Q – takmer môj ďalší monitor

Záver

Monitory s rozlíšením 4K už dnes nie sú žiadnou zvláštnosťou. Keď však k 4K pribudnú ďalšie označenia ako 120 Hz, HDR či FreeSync nejeden hráč zbystrí pozornosť. ROG Strix XG438Q pokladám za jeden z najzaujímavejších herných monitorov na trhu, dlho bol totiž aj v mojom osobnom hľadáčiku. Poďme sa spoločne pozrieť na tento prerastený dychberúci herný displej.

Záver

Asus ROG Strix XG438Q je gigantický herný monitor, ktorý vás vtiahne do deja a poskytne naozaj dobrý herný zážitok. Poslúžia mu na to vysoké rozlíšenie, 120 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s FreeSync/G-Sync pre plynulý pohyb a taktiež podpora HDR na o niečo vyššej úrovni ako pri bežných monitoroch. Okrem hrania bude monitor dobrý aj na prácu vďaka prekvapivo dobrému podaniu farieb a slušnej portovej výbave či funkciám PbP, PiP a MultiFrame pre pokročilý multitasking.

HDR obsah je vďaka podsvieteným zónam o niečo lepší ako zvyčajne, no naopak pri zobrazovaní čiernej je silne vidieť efekt zapínania jednotlivých zón, ktorý na mňa pôsobí obzvlášť rušivo. Holt, na plnohodnotný HDR zážitok stále budete potrebovať panel OLED/miniLED.

Druhým negatívom je pomerne vysoká cena monitora, hoci stále nie sme na vrchole ponuky monitorov. Cena okolo 1100 eur patrí už naozaj do toho najvyššieho teritória, aké sme na test mali a za tieto peniaze zákazník už určite očakáva to najlepšie. Ako som už spomínal, tiež som riešil túto dilemu a XG438Q bol horúci adept pre môj nasledujúci displej.

Lákala ma hlavne počítačová orientácia vďaka DisplayPortu, rozbočovaču USB a FreeSync/G-Sync, nakoniec som ale siahol po 55″ OLED od LG, ktorý síce primárne funguje ako TV, no vďaka HDMI 2.1 a podpore zo strany Nvidia ponúka aj ideálne prepojenie s PC vďaka G-Sync. Hlavný argument na kúpu OLED okrem kvality obrazu a HDR bola cena, ktorá už pred rokom bola nižšia, než aktuálna cenovka XG438Q a to bola pre mňa vec, ktorú som nevedel prekúsnuť. Samozrejme, išlo o moje špecifické požiadavky a preferencie, ale to, že bol XG438Q jedným z dvoch reálnych kandidátov pre môj upgrade považujem za úspech a rozhodne pochvalu pre tento monitor.


Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 27 609 Kč/1050 eur


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *