Gigabyte RTX 3060 Ti Aorus Master bude mať až šesť výstupov

Prvé obrázky RTX 3060 Ti Aorus Master. Viac konektorov, viac možností...

Grafické kary GeForce RTX 3060 Ti vychádzajú až 2. decembra, ale výrobcovia tretích strán sa ani tentoraz neubránili predčasným únikom. Odtajňuje sa jeden model za druhým a obzvlášť atraktívna grafika je Aorus Master. Okrem prvotriedneho vyhotovenia má oproti konkurenčným kartám k dobru dva videovýstupy. Takáto extra porcia konektorov je v niektorých situáciách na nezaplatenie.

Súčasné grafiky sú obvykle vybavené štyrmi konektormi na pripojenie monitora. To je zároveň maximálny počet aktívnych obrazových výstupov, ktoré môžu súbežne fungovať. Viac než do štyroch zobrazovacích zariadení signál nepošlú ani grafiky s GPU Ampere. Napriek tomu dáva viac portov zmysel. Konfigurácia štyroch totiž trochu obmedzuje výber konektorov. Doteraz vydané GeForce RTX zo série 3000 majú natívne tri DisplayPorty (1.4a) a jediné HDMI (2.1). Niekto to však môže vyhovovať obrátene alebo samu hodí viac než jedno HDMI. Typicky hráčom s headsetom VR.

Rozdelenie konektorov v rovnovážnom pomere pri 4-portových grafikách takisto nemusí byť pre každého to pravé (niekomu zase môže chýbať tretí DP) a ako nekompromisné riešenie sa javí až vyvedenie šiestich výstupov. Takáto konektivita je podstatne univerzálnejšia a dá sa s ňou lepšie pracovať aj v kioskoch a podobne. Gigabyte už má s takýmito viacportovými kartami skúsenosti aj z minulej generácie a šesť obrazových výstupov ste mohli vidieť napríklad už aj na Radeone RX 5700 XT (ASRock Taichi) aj keď trochu v inej konfigurácii; 4 (DP) + 2 (HDMI), na RTX 3060 Ti Aorus Master to je osadenie v rovnovážnom pomere 3 + 3.

Pozoruhodné je, že Gigabyte teraz pozične vymenil konektory DP s HDMI, čo znamená, že HDMI sú pri vodorovnom uložení v hornom rade. Týmto preusporiadaním sa dá pekne vyhnúť kolízii napríklad pri spomínanom využití HDMI pre okuliare virtuálnej reality, keďže kábel nemusí byť ťahaný spopod DP, ktorý sa môže používať s monitorom. Treba však poznamenať i to, že jeden z konektorov HDMI bude štandardu 2.0b a oproti zvyšným 2.1 má nižšiu priepustnosť.

Nadštandardná porcia konektorov však nebude jediné atraktívne na tejto grafickej karte. Hoci je RTX 3060 Ti slušnejšia stredná trieda, tak chladič Aorus Master nebude žiadne orezávatko. Gigabyte použil Windforce 3X, teda model s tromi 80-milimetrovými ventilátormi. Z profilu je navyše zrejmé, že značne presahuje druhý slot a výška bude pravdepodobne 60 mm tak ako aj pri RTX 20×0 Aorus Master.

Frekvencie GPU sú zatiaľ neznáme, ale parametre v hrubých črtách si rozviesť môžeme. Všetky RTX 3060 Ti budú postavené na jadre GA104-200. To má aktívnych 38 blokov SM a teda 4864 shaderov. GPU je pritom pripojené cez 256-bitovú zbernicu a pamäte majú byť 14 Gb GDDR6 s kapacitou 8 GB. Dostupnosť bude podľa všetkého i naďalej mizerná podľa vzoru všetkých nových grafických kariet. Viac informácií a podrobnosti sa ale dozviete až začiatkom decembra po vydaní RTX 3060 Ti.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké. Celý článok „Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *