SilentiumPC Fera 3 – Nový test starší klasiky

Klíčové vlastnosti

Chladič SilentiumPC Fera 3 není asi třeba dlouze představovat. Tento oblíbený chladič se často osazuje do počítačových sestav, kde se řeší výhodný poměr ceny a výkonu. Také představuje přímou konkurenci pro nedávno testovaný Freezer 34 od Arcticu. Tuto dvojici navíc plánuji brzy doplnit o test nedávno vydaného chladiče 212 Evo V2 od Cooler Masteru a přidám také Windale 4 od FSP. Máte se tedy stále na co těšit.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je SilentiumPC Fera 3 velice podobný většině chladičů ve své kategorii. Tedy jeden hustý svazek hliníkových žeber propojený pomocí čtyř měděných heatpipe. Tyto heatpipe využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS). Tuto konstrukci označuje SilentiumPC jako HE (high efficiency). Celý pasiv je chlazen jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem. Na celém chladiči ani na ventilátoru nenajdete jediný prvek RGB. Celé provedení je tak ryze funkční, až na nejsvrchnější žebro, které má matně černou povrchovou úpravu. Uprostřed tohoto žebra je také nenápadné logo výrobce a konce heatpipe jsou zde zakončeny černými krytkami. Uchycení ventilátoru je řešeno pomocí klasických spon, které se zachytí do drážek v žebrech po stranách pasivu. Chladič po instalaci do počítačové skříně nepůsobí nijak rušivě a hladce zapadne do libovolného barevného schématu.

   
   

Obsah balení chladiče vás nejspíš ničím nepřekvapí. Najdete zde montážní systémy pro procesorové patice Intelu i AMD a také další sadu spon pro druhý ventilátor, pokud byste chtěli využít konfiguraci push-pull. Nechybí samozřejmě ani balení teplovodivé pasty a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži.

Samotná montáž chladiče by mohla být o něco jednodušší. Dost bych zde ocenil integrované šroubky s pružinou. Dvojice šroubků, která upevňuje pasiv k retenčním ramenům montážního systému, je totiž relativně krátká. Není tak úplně snadné jednou rukou přidržovat pasiv v pozici a druhou rukou utahovat šroubek, na který musíte navíc vyvinout větší tlak, aby k závitu v rameni vůbec dosáhl. Zde je jistě prostor pro vylepšení celého systému. Uchycení chladiče k patici procesoru tedy doporučuji provádět ideálně mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

SilentiumPC Fera 3 svými rozměry nijak nevybočuje ze své třídy. Jedná se o kompaktní chladič s asymetrickou konstrukcí, který se bez problémů vejde do většiny skříní a zároveň by neměl kolidovat s vysokými pasivy modulů operační paměti. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné procesory Intel i AMD, samozřejmě vyjma patice TR4/sTR4.

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC neposkytuje mnoho informací. Jedná se o 120mm ventilátor standardní šířky 25 mm s regulací PWM. Hodnota maximálního průtoku vzduchu je spíše podprůměrná, bohužel se mi však nikde nepodařilo dohledat hodnotu statického tlaku, která je obvykle u chladičů důležitější než samotný průtok. Uvidíme tedy v testech, což je samo o sobě více vypovídající, než uvedená papírová hodnota.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy. Celý článok „Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené“ »

 •  
 •  
 •  

Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom. Celý článok „Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný

Po delší odmlce, která byla způsobena havárií testovací sestavy, se opět vracím s recenzemi procesorových chladičů. Dnes se zaměřím na ARGB verzi chladiče Fera 5 od SilentiumPC. Chladič Fera 5 dopadl v testech nad očekávání dobře a nabídl zajímavý poměr ceny a výkonu. ARGB verze je však vybavena mírně odlišným ventilátorem, a tak je potřeba chladič opět potrápit na rozpáleném procesoru a přeměřit jeho hlučnost. Pojďme tedy na to. Celý článok „SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. Děkuji za test!
  Veškeré výtky jsou na místě. U menších beden je lepší vyjmout desku a chladič namontovat na stole. Ten šroubek pod větrákem je fakt blbost a u malých beden to uvnitř (když je větrák nasazený) namontovat ani nejde. Při sundaném větráku ho sice přišroubujete, ale pak zase nejde nasadit větrák (osobní zkušenost a to mám bednu přímo od nich – https://www.silentiumpc.com/en/product/regnum-rg1/)…
  Ty pružinky jsou zlo a přimlouval bych se za jiný způsob připevnění větráku. Nejvtipnější je, že *ve svém vlastním* instruktážním videu (pro Intel) přichycují pružinky na větrák *ze předu*, což v aktuální verzi fyzicky nejde! ( https://www.youtube.com/watch?v=MfGkkAnqh00 ) Marnou snahou postupovat podle videa jsem si tak jednu pružinku oddělal (než jsem přestal slepě kopírovat postup a začal myslet ;)) a díky Bohu za to, že jsou v balení 4ks! Taky Sigmu PRO jsem nahradil Arcticem a projev chladiče je lepší a chlazení taktované i7 7700k úžasné.
  Po překonání všech nástrah musím ale říct – za ty prachy super!
  Ještě jednou díky za test, snad se kluci polští u SilentiumPC Fera 4 poučí…

  1. Rádo se stalo. Díky za sdělení vašich dojmů, které se shodují s recenzí, včetně těch drobností stran montáže. Za ty peníze je to super chladič, jen se člověk musí připravit na montáž mimo bednu a ideálně nasadit ventilátor ještě také mimo bednu. Tím si člověk ušetří prostě spoustu starostí.

 2. zaujimave, takze vlastne teraz ako je fera v akcii na zelenom mimozemstanovy za 21.90€ sa tym padom oplati aj s prikupenim tej P12(5.50€) co je spolu 27,40€ vs. 25,90€ za freezer 34 a clovek dostane mierne lepsiu kombinaciu a este mu zostane jeden fan navyse 🙂 .

  1. Jo, ta akce u emzáka je nyní skutečně zajímavá 🙂

   Do toho je nyní na CZC Fera 3 EVO ARGB za 799 nebo Grandis 3 EVO ARGB za 1299. Skoro jsem si ten Grandis ze zvědavosti koupil, twin tower za třináctset (50€), to už zní solidně 🙂

   1. Cenový rozdiel v neprospech variantu Evo ARGB je teraz na Alze fakt nechutný. Ale možno má tá RGB paráda navyše pre niekoho hodnotu 16 eur… neviem. 🙂

    1. Prodejní čísla jednotlivých modelů pro riziko deprese radši nevědět. U přímé konkurence vypadá nabídka prakticky stejně (nesmyslně) i pro těch deset eur rozdílu.

    2. Tak to čumím, to je původní Scythe Fuma, akorát tam dali svítící ventilátory. Tak to je masakr. Doporučuji, taky velmi kvalitní chladič. Dneska bych si nekoupil nic bez poniklování kvůli tekutému kovu.

 3. Prečo ignorujete chladič SCYTHE Mugen ? Scytche má naprosto famózní kvalitní chladiče s poniklováním, vysokým chladícím výkonem a za dobrý peníz nabízí výkon podobný Noctue.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *