Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Klíčové vlastnosti

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází.

Klíčové vlastnosti chladiče

Freezer 34 je klasický chladič věžové konstrukce s jedním 120 mm ventilátorem. Na nic si zbytečně nehraje, neoplývá žádným RGB podsvícením a jeho celkové provedení je ryze funkční bez nadbytečných pozlátek okolo. Pasiv má obvyklou konstrukci hustého svazku hliníkových žeber, kterých je celkem 54. Tento svazek je propojen čtveřicí měděných heatpipes, které využívají princip přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS). To by hypoteticky mělo usnadňovat přenos tepla z IHS do těla chladiče. Na první pohled se vám může zdát kontaktní plocha základny relativně malá, nicméně Arctic deklaruje, že základna je schopna kompletně pokrýt i vícejádrový HEDT procesor.

Dílenské zpracování chladiče je skutečně ryze funkční. Konce heatpipes na vrcholu svazku nejsou nijak zakryté a logo výrobce je decentně vylisované do horního žebra pasivu. Uchycení ventilátoru je řešeno pomocí spon, které jsou vsunuté do malých otvorů skrze svazek žeber. Nedochází tedy k ohybu nebo otěru hran žeber při instalaci ventilátoru, ale spony jsou bohužel celkem měkké a snadno tak dochází k jejich deformaci. Zde bych ocenil použití kvalitnějšího kovu, který by lépe držel tvar.

   

Na balení chladiče mě také zaujal nenápadný štítek o uhlíkové neutralitě. Více informací se můžete dočíst na webu https://www.arctic.ac/en/about-arctic/green-arctic/, kde Arctic například deklaruje, že je od roku 2011 uhlíkově neutrální společností, která minimalizuje své emise CO2 například tím, že optimalizuje velikost balení svých výrobků a místo tištěných manuálů poskytuje elektronické. Také se podílí na financování obnovitelných zdrojů energie v jihovýchodní Asii. Sice to vůbec s dnešní recenzí  nesouvisí, ale i tak jsem se chtěl o tento poznatek podělit, vzhledem k tomu, jak ekologická témata nyní rezonují ve společnosti.

   

Ale zpět k obsahu balení chladiče. Skutečně zde nenajdete klasickou tištěnou příručku, ale pouze štítek s QR kódem s odkazem na webovou stránku. Na tomto webu najdete animovaný návod k montáži pro všechny podporované patice. Tento návod skutečně doporučuji detailně prostudovat. To abyste náhodou neudělali stejnou chybu jako já, kdy jsem porušil základní IT pravidlo shrnuté do zkratky RTFM. Takže jsem při instalaci chladiče osadil montážní rámečky na chladič ze špatné strany a následně se divil, proč nedošlo k žádnému kontaktu základny chladiče s procesorem. V balení dále najdete celkem čtyři spony pro ventilátory, tedy dvojici pro přibalený ventilátor a dvojici pro případný další ventilátor, pokud byste chtěli použít push-pull konfiguraci. Na fotografii je jasně patrné, jak už jsou spony lehce deformované a to jsem je pouze párkrát nasadil a sundal z chladiče.

Parametry chladiče a ventilátoru

Freezer 34 je relativně kompaktní chladič se standardními rozměry. Měl by se bez problémů vejít do většiny skříní a neměl by kolidovat s moduly operačních pamětí. Nadto nabízí překvapivě dlouhou šestiletou záruku, což není u chladičů této cenové skupiny obvyklé.

V balení chladiče je ventilátor P12 PWM PST. Tento ventilátor nabízí vysoký statický tlak a velký rozsah otáček při relativně nízké hlučnosti. Je navíc vybaven konektorem PST, neboli PWM Sharing Technology. Jde o vlastnost, kdy má ventilátor nejen klasický 4-pin konektor pro PWM regulaci, ale nabízí i konektor pro zapojení dalšího ventilátoru, se kterým sdílí PWM signál ze základní desky nebo ovladače. Je to sympatický detail, který eliminuje dokupování různých splitterů. A jako milý bonus se tento ventilátor může pyšnit desetiletou zárukou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (18) Pridať komentár

   1. Uvital bych srovnani s edici esport. Mela by se lisit jen barvou a ventilatorem. Jinak espoirt edici pouzivam uz delsi dobu, a to proto, ze je davam do prosklenych skrini. Tedy kvuli designu. Ale zajimalo by me srovnani i s verzi bez ventilatoru bionix. Diky.

 1. Škoda, že jste se neodhodlal vyzkoušet jej s dvěma ventilátory, když k tomu vybízí konstrukce a příslušenství (pozice + doplňkový pár spon + PST) – určitě bych to takto zdůraznil jako významnou devizu chladiče.

  1. Co mám zkušenost, tak push-pull konfigurace u takto tenkého pasivu obvykle vede pouze k vyššímu hluku a nevede ke snížení teplot o více jak 1-2°C. Osobně bych ten PST využil spíše pro zapojení zadního ventilátoru ve skříni, abych si regulovat CPU s exhaustem najednou.

   1. Pro běžného uživatele na významu ztrácí, ale pro nadšence naopak. S příplatkem necelých 5€ může (spekulace) v mezních podmínkách pokoušet výkony dvakrát tak drahých chladičů.

 2. Freezer 34 sa dá v pohode kúpiť aj za 25 € v spoľahlivých shopoch, a je to skvelá cenovka vzhľadom na výkon. Do mainstream hernej alebo pracovnej zostavy parádny chladič a v podstate medzi chladičmi do 40 € človek ťažko nájde niečo lepšie či už v absolútnom výkone alebo v pomere výkon/hluk. Podobne super kúpa je aj Freezer 7X do úpspornejších zostáv za nejakých 17 €. Arctic sa po dlhšom zimnom spánku vrátil a prevrátil trh s budget chladičmi hore nohami. Klobúk dole nie len za dobre dimenzované pasívy, ale aj za veľmi vydarené fany P-série. Aktuálne v rámci chladenia jednoznačne budgetový kráľ.

  1. Samotného mě příjemně překvapil. Ještě zkouším sehnat Fera 3 od SPC se stejnou cenovkou. Fera 3 je také populární budget volba. Rád bych je porovnal mezi sebou.

   1. No, oproti A500 pri 195 W iba + 3 °C pri nižšej hlučnosti… to si Corsair asi nezarámuje. 🙂

   2. Fera 3 má fajn pasív, ale fany sa nedajú porovnávať čo do akustiky aj efektivity. Arctic P12 je v podstate taký budgetový „Sterrox“ 😀 , teda vo svojej kategórii luxusné spracovanie aj prejav.

    1. To jsem právě už slyšel z více stran, tak bych si to rád srovnal na vlastní hlukoměr a procesor 🙂

     1. Tam ide o rôznu frekvenčnú charakterisitku zvuku (s rozbitejším kolísavým priebehom pri Fere), čo hlukomer úplne nezachytí… takže to bude vyžadovať nejakú trefnú slovnú interpretáciu. 🙂

 3. ekoteroistický chladič? ďakujem, neprosím…spasia svet netlačením manuálov? určite… koľko energie minú na výrobu samotného chladiča, tým sa nechvália. radšej…

  1. Trochu OT. Mě teda docela nakrklo, že v balení u desky ASUS nebylo schéma zapojení pinů pro Power,Reset,atd. Ale jen QR kód na net. Tam na stažení pdf se schématy pro všechny desky. Takže spočítat kolik pinů deska má a dle toho zapojit. Nápis u pinů byl tak malý, že to nešlo přeluštit. Ale, že jsou v balení 3 papíry informující jak je výroba a balení eko a prohlášení o certifikaci, to bych klidně zrušil a nechal na net, stačila by jedna A5 se zapojením pinů. A včera mi přišel dotazník z Fractal Design o papírových návodech. Jestli nechat, jestli používám atd.

  2. Taky mohl být zatavený v plastu, mám pocit, že to donedávna dělali. A to na rozdíl od manuálu marginálie není.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *