Pasívna skrinka aj pre RTX 3000? MonsterLabo The Beast

Bezhlučný midi-tower pre výkonnú pracovnú stanicu

Nárast spotreby grafických kariet s GPU Nvidia Ampere priniesol pre konštruktérov chladičov nové výzvy. Znovu sa hľadali spôsoby, ako vyrobiť čo najefektívnejší chladič, ktorý na rebrách nebude potrebovať vysoké otáčky. Vo firme MonsterLabo však vidia možnú budúcnosť RTX 30×0 trochu inak – pôjde to aj bez ventilátorov. To pripojením grafiky na veľký pasív, ktorý je súčasťou novej „beštiálnej“ skrinky.

Vežovité skrinky uspôsobené na celopasívne chladenie komponentov sú vzácnosť. Jednu takú predvádza aj firma MonsterLabo. V základných črtách sa jedná o tradičný midi-tower a s rozmermi 450 × 380 × 210 mm (35,9 l) skôr menší. Zato obrovský je chladič, s ktorým sa táto skrinka dodáva. Ten pozostáva z dvoch oddelených hliníkových radiátorov, ktoré v jeden trojkilový celok spájajú hrubé medené trubice. MonsteLabo hovorí o tepelných mostoch. Či však vnútri obsahujú nejaké médium a fungujú na báze odparovania a kondenzácie, dostupné materiály neuvádzajú. O tradičné heatpipe však tento návrh núdzu nemá. Tých je tu dvadsať, každý z radiátorov pretkáva desať kusov.

Skrinka je zaujímavá najmä tým, že má ponúkať vysoký chladiaci výkon v pasívnom režime. Tomu je prispôsobená aj konštrukcia radiátorov so širokými rozstupmi rebier na čo najlepšie ochladzovanie prirodzeným stúpaním teplého vzduchu. Špecifikácie neuvádzajú, ako široké rozstupy medzi rebrami sú, no odhadom budú na šírku 6 mm heatpipe, možno o nejaký ten milimeter viac, ale plus mínus im budú zodpovedať. Použité materiály sú tradičné, rebrá sú hliníkové a trubice medené a medené (bez pokovenia) sú aj základne. V množnom čísle píšeme pretože sú dve, jedna na CPU a druhá pre GPU. Každý z týchto komponentov má na starosti jeden radiátor a pripájajú sa k nim každý z opačnej strany.

Srdce skrinky, pasívny chladič s hmotnosťou 3 kg

Čo sa týka tepelného výkonu, MonsterLabo v pasívnom režime odporúča držať sa do 150 W v prípade procesora a GPU do 250 W, do ktorých sa zmestí napríklad GeForce RTX 3070. Zatiaľ nie je zrejmé, ako presne bude vyzerať chladenie zvyšku grafickej karty (VRAM a VRM). GPU je jasné, teplo bude cez sieť heatpipe odvádzané do pasívov. Je však pravdepodobné, že v príslušenstve bude nejaký prídavný chladič, ktorý obsiahne aj tieto kritické súčiastky. V tabuľke parametrov sa pri chladení grafickej karty spomína „Full spreader covering“. Iba malé pasívy VRAM a VRM, ako boli pri modeli „The First“ (s podporou GPU pasívne do 120 W) tu stačiť nebudú. S riadne chladeným GPU a zanedbaným zvyškom, by samozrejme skrinka nedávala zmysel a výkonné karty by nebolo možné prevádzkovať pasívne.

Okrem celopasívnej prevádzky je skrinka pripravená aj na inštaláciu dvoch systémových ventilátorov do stropu s „intake“ orientáciou. Za predpokladu, že bude rýchlosť týchto ventilátorov aspoň 500 ot./min, tak sa výrazne zvýši TDP. Pre CPU MonsterLabo uvádza konečných 250 W (tj. tak akurát aj pre Core i9-10900K v all-core booste) a pre GPU 320 W, do ktorých sa vojde už aj RTX 3080. Isteže, s vyššími otáčkami bude chladiaci výkon pozvoľne stúpať, ale to už potom táto koncepcia nedáva príliš zmysel. Za zmienku ešte stojí podporovaná dĺžka graficky kariet, resp. ich PCB. Tá je do 290 mm, takže pri krátkych RTX 30×0 dilema, či sa karta zmestí alebo nezmestí, odpadá.

   

Základné dosky sú podporované od formátu Mini-ITX (170 × 170 mm) po ATX (305 × 244 mm). Z pätíc sú to okrem mainstreamových Intel LGA 115x/1200 a AMD AMx aj highendovú LGA 2066 a plocha základne je dostatočne veľká aj na Threadrippre do AMD TR(X)4.

Nosná konštrukcia má byť zo silných oceľových plechov o hrúbke 2,5 mm. Početná je i výbava portov USB na prednom paneli, z piatich dostupných je jeden USB-C, dva USB-A gen 1 (tj. s 5 Gb/s) a dva staršieho štandardu 2.0. A k tomu dva separátne 3,5 mm jacky.

MonsterLabo The Beast

Zmienka o cene zatiaľ nepadla, ale lacné/pod 450 eur to nebude, keď jednoduchšia skrinka MonsterLabo The First sa predáva za 349 eur. Celkom presná je ale predstava o ďalšom progrese The Beast, ku ktorému má MonsteLabo aj podrobný plán s časovou osou. Fázu prototypu (1. 9. 2020) už máme za sebou. Najbližšie (10. 9.) bude MonsterLabo prijímať predobjednávky.

Prvé kolo recenzií je plánované na 15. 10., druhé na 15. 11. A ukončenie predobjednávok má byť v posledný deň tohto roka. Expedícia prvých skriniek prebehne niekedy v prvom kvartáli 2021 a v druhom kvartáli by už mali byť tieto skrinky štandardne na sklade. V akej kvantite je už však otázkou. Každopádne toto je presne tá konštrukcia, ktorá by mohla byť úspešná v luxusnejších pracovných staniciach.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU

Na trh se teď dostává dost nezvyklý, ale také asi hodně výkonný pasivní chladič. Nejde o žádnou recyklaci základu z běžného aktivního chladiče vzniklou prostě odebráním ventilátoru, ale o tříkilové monstrum, které si spíš vyžádá, abyste mu postavili počítač na míru, než že by se dalo mluvit o nějaké kompatibilitě se skříněmi. Ovšem za odměnu má být schopné bez větráku uchladit 100W CPU a zároveň ještě 120W grafickou kartu. Celý článok „MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU“ »

  •  
  •  
  •  

MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač

Pasivní skříně se většinou vyrábějí pro minipočítače typu NUC a podobný hardware s nižší spotřebou. Skříň „The First“, což je skutečně první počin od firmy MonsterLabo, proti tomu má ambice vyšší. Má uchladit i standardní desktopové procesory a zároveň i hodně výkonné grafické karty. Bude se s ní tedy dát zrealizovat i kompletně pasivní herní sestava. Celý článok „MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Jejich předešlý model je vybaven jen doplňkovými chladiči VRM! Dokonce se zdá, že oproti předchozímu modelu je šířka základny zmenšena o jednu heatpipe, připouštím, že zatím neznáme jejich rozměr. Materiálové provedení se zdá prémiové a líbivé, i když s ohledem na cenu pak můžou být oprávněné výhrady k absenci niklování. Zvolený model předobjednávek ve mně nevzbuzuje důvěru. A nikdy mě nepřestane udivovat, když někdo při konstrukci upozadí význam těžiště, skříň „postaví na hlavu“ („pro sichr“ na stranu o nejmenší ploše).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *