MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač

Pasivní skříň MonsterLabo uchladí i Core i7-8700K s grafikou GeForce GTX 1080

Pasivní skříně se většinou vyrábějí pro minipočítače typu NUC a podobný hardware s nižší spotřebou. Skříň „The First“, což je skutečně první počin od firmy MonsterLabo, proti tomu má ambice vyšší. Má uchladit i standardní desktopové procesory a zároveň i hodně výkonné grafické karty. Bude se s ní tedy dát zrealizovat i kompletně pasivní herní sestava.

Koncepce Monster Labo se liší od často používané koncepce pasivních skříní, které teplo vyvádějí do hliníkového vnějšího pláště. Místo toho je postavená jako celkem 16litrová věž o výšce 40 cm a půdorysu 20 × 20 cm, uprostřed níž je velký centrální pasiv. Ten je žebrovaný a zespoda směrem nahoru dovoluje proudění vzduchu. K tomuto pasivu jsou pomocí heatpipe napojené chladící bloky pro grafickou kartu a pro základní desku typu Mini-ITX. Deska je vertikálně, stejně jako karta, porty ústí dolů do výklenku přístupného v zadní části skříně.

Pasiv má značné rozměry a asi i hmotnost (celá skříň váží 10 kg). Podle výrobce má zvládat chlazení 95W procesoru Intel Core i7-8700K a k tomu grafickou kartu až GeForce GTX 1080 (která má oficiálně 180W TDP). Ta může být až 27 cm dlouhá. Podle specifikací má chladící jádro skříně tuto zátěž zvládnout plně pasivně, tedy jen s samovolným pohybem vzduchu vzniklým komínem.

Centrální chladič ve skříni MonsterLabo The First

MonsterLabo The First se ale má dát používat i s aktivním chlazením. To spočívá v instalaci ventilátoru do spodní části skříně pod pasiv, který pak vytváří nucený průvan a vylepšuje chlazení. Ventilátor to může být 120mm nebo 140mm. Pasiv má žebra s poměrně velkým rozestupem, takže uzpůsoben je do značné míry právě na pasivní chod.

Osazení komponent ve skříni MonsterLabo The First. Základní deska a grafická karta směřují porty směrem dolů

Skříň umožňuje instalaci celkem čtyř disků, tři pozice jsou pro 2,5″ SSD nebo pevné disky. K tomu je ještě jedna pozice i pro standardní 3,5″ pevné disky, jen na optickou mechaniku počítáno není. Zdroj, který je stejně jako disky ve spodní části (pod pozicí pro volitelný ventilátor), může být buď velikosti SFX, nebo plného provedení ATX.

Pro ventilaci používá skříň spodek a vršek, takže stěny nemusí být perforované (perforace je jen na zadní straně, kde neruší) a mohou plnit dekorativní funkci. Plášť by měl být vyměnitelný a MonsterLabo píše, že může být dřevěný, skleněný, klasicky kovový, měděný nebo dokonce kožený. Tento „skin“ lze měnit i bez demontáže komponent.

Skříň MonsterLabo The First by se měla začít podávat nebo být dostupná pro objednávky od 9. října. Kolik ale bude stát, to web firmy zatím neprozrazuje. Vzhledem ke speciálnímu charakteru a také hodně komplexnímu a velkému pasivu s heatpipe je ale jasné, že nijak levná nebude.

Aktualizováno (10. 10. 2018): cena skříně je 429 eur.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080

Ako už viete, Radeon VII sa potýka s vyššou hlučnosťou, respektíve má krivú základňu. S tým sa nezmieril hardvérový nadšenec, ktorý sa rozhodol pôvodný vzdušný chladič prerobiť na bezúdržbový kvapalinový variant. V súčasnosti je to jediný spôsob, ako si takéto chladenie zaobstarať a veruže, takýto zlepšovák má zmysel. Pozrite sa, čo môžete urobiť a o koľko to pomôže. Celý článok „Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu

Když Intel loni vydal desktopové procesory generace 9000 neboli Coffee Lake Refresh, byla jejich velká novinka (kromě až osmi jader) to, že po letech opět mají připájený rozvaděč tepla místo pasty, kterou Intel používal od roku 2012. Díky tomu se o dost lépe chladí. Pájka se ale týká jen odemčených modelů řady K, ne všech CPU. Delid nejnovějšího modelu Core i5-9400F potvrdil, že levnější procesory budou mít uvnitř pořád pastu. Celý článok „Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?

AMD tento týden vydalo grafiku Radeon VII, což je jeho nový highendový model a také první karta se 7nm GPU. Vypadá to ale, že má celkem zásadní problémy s chladičem. Ten vypadal slibně, jelikož používá velký pasiv s třemi axiálními ventilátory. V testech má ale podobnou (vysokou) hlučnost jako obyčejný referenční chladič Radeonu RX Vega 64. Něco se asi nepovedlo – dost možná přenos tepla, o kterém jsme tu už psali. Celý článok „Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *