MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač

Pasivní skříň MonsterLabo uchladí i Core i7-8700K s grafikou GeForce GTX 1080

Pasivní skříně se většinou vyrábějí pro minipočítače typu NUC a podobný hardware s nižší spotřebou. Skříň „The First“, což je skutečně první počin od firmy MonsterLabo, proti tomu má ambice vyšší. Má uchladit i standardní desktopové procesory a zároveň i hodně výkonné grafické karty. Bude se s ní tedy dát zrealizovat i kompletně pasivní herní sestava.

Koncepce Monster Labo se liší od často používané koncepce pasivních skříní, které teplo vyvádějí do hliníkového vnějšího pláště. Místo toho je postavená jako celkem 16litrová věž o výšce 40 cm a půdorysu 20 × 20 cm, uprostřed níž je velký centrální pasiv. Ten je žebrovaný a zespoda směrem nahoru dovoluje proudění vzduchu. K tomuto pasivu jsou pomocí heatpipe napojené chladící bloky pro grafickou kartu a pro základní desku typu Mini-ITX. Deska je vertikálně, stejně jako karta, porty ústí dolů do výklenku přístupného v zadní části skříně.

Pasiv má značné rozměry a asi i hmotnost (celá skříň váží 10 kg). Podle výrobce má zvládat chlazení 95W procesoru Intel Core i7-8700K a k tomu grafickou kartu až GeForce GTX 1080 (která má oficiálně 180W TDP). Ta může být až 27 cm dlouhá. Podle specifikací má chladící jádro skříně tuto zátěž zvládnout plně pasivně, tedy jen s samovolným pohybem vzduchu vzniklým komínem.

Centrální chladič ve skříni MonsterLabo The First

MonsterLabo The First se ale má dát používat i s aktivním chlazením. To spočívá v instalaci ventilátoru do spodní části skříně pod pasiv, který pak vytváří nucený průvan a vylepšuje chlazení. Ventilátor to může být 120mm nebo 140mm. Pasiv má žebra s poměrně velkým rozestupem, takže uzpůsoben je do značné míry právě na pasivní chod.

Osazení komponent ve skříni MonsterLabo The First. Základní deska a grafická karta směřují porty směrem dolů

Skříň umožňuje instalaci celkem čtyř disků, tři pozice jsou pro 2,5″ SSD nebo pevné disky. K tomu je ještě jedna pozice i pro standardní 3,5″ pevné disky, jen na optickou mechaniku počítáno není. Zdroj, který je stejně jako disky ve spodní části (pod pozicí pro volitelný ventilátor), může být buď velikosti SFX, nebo plného provedení ATX.

Pro ventilaci používá skříň spodek a vršek, takže stěny nemusí být perforované (perforace je jen na zadní straně, kde neruší) a mohou plnit dekorativní funkci. Plášť by měl být vyměnitelný a MonsterLabo píše, že může být dřevěný, skleněný, klasicky kovový, měděný nebo dokonce kožený. Tento „skin“ lze měnit i bez demontáže komponent.

Skříň MonsterLabo The First by se měla začít podávat nebo být dostupná pro objednávky od 9. října. Kolik ale bude stát, to web firmy zatím neprozrazuje. Vzhledem ke speciálnímu charakteru a také hodně komplexnímu a velkému pasivu s heatpipe je ale jasné, že nijak levná nebude.

Aktualizováno (10. 10. 2018): cena skříně je 429 eur.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladič AMD X570: Porazia štyri pasívy VRAM ventilátor?

Nenávidené ventilátory v chladičoch čipových súprav AMD X570 by mnohí používatelia radšej premenili v poriadne členitý pasív. V skutočnosti to však nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Prečo to výrobcovia nerobia sami od seba? Otestovali sme rôzne rýchlostné režimy s ventilátorom a porovnali ich s rýdzo pasívom a i takým, ktorý bol doplnený o malé pasívne chladiče s ihlami. Celý článok „Chladič AMD X570: Porazia štyri pasívy VRAM ventilátor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C

Jen před chvílí jsme tu měli problém frekvencí na Ryzenech 3000, ale tak snadno se tohoto tématu nezbavíme. Objevila se totiž zajímavá informace o precision boostu těchto CPU a naopak tom, proč někdy nejde tak vysoko, jak byste chtěli. Vypadá to, že AMD skutečně změnilo chování turba mezi jednotlivými revizemi kódu AGESA/BIOSů. Týká se to vlivu teplot na frekvenci a o této změně je asi docela dobré vědět. Celý článok „Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Rozborky chladičů X570 desek. Které mají lepší pasivy a řešení?

U desek pro Ryzen 3000 s čipsetem X570 se potvrdily obavy a prakticky vždy mají aktivní chlazení, jehož otáčky jsou zdá se často dost vysoké a slyšitelné. Na vině může být nevhodná pasivní část, kterou bohužel před koupí kvůli ozdobným krytům nemáte šanci vidět. Na webu se teď ale objevily cenné fotky rozebraných chladičů, které konečně ukazují, jak je u aspoň u některých X570 desek chladič řešený. Celý článok „Rozborky chladičů X570 desek. Které mají lepší pasivy a řešení?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *