MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač

Pasivní skříň MonsterLabo uchladí i Core i7-8700K s grafikou GeForce GTX 1080

Pasivní skříně se většinou vyrábějí pro minipočítače typu NUC a podobný hardware s nižší spotřebou. Skříň „The First“, což je skutečně první počin od firmy MonsterLabo, proti tomu má ambice vyšší. Má uchladit i standardní desktopové procesory a zároveň i hodně výkonné grafické karty. Bude se s ní tedy dát zrealizovat i kompletně pasivní herní sestava.

Koncepce Monster Labo se liší od často používané koncepce pasivních skříní, které teplo vyvádějí do hliníkového vnějšího pláště. Místo toho je postavená jako celkem 16litrová věž o výšce 40 cm a půdorysu 20 × 20 cm, uprostřed níž je velký centrální pasiv. Ten je žebrovaný a zespoda směrem nahoru dovoluje proudění vzduchu. K tomuto pasivu jsou pomocí heatpipe napojené chladící bloky pro grafickou kartu a pro základní desku typu Mini-ITX. Deska je vertikálně, stejně jako karta, porty ústí dolů do výklenku přístupného v zadní části skříně.

Pasiv má značné rozměry a asi i hmotnost (celá skříň váží 10 kg). Podle výrobce má zvládat chlazení 95W procesoru Intel Core i7-8700K a k tomu grafickou kartu až GeForce GTX 1080 (která má oficiálně 180W TDP). Ta může být až 27 cm dlouhá. Podle specifikací má chladící jádro skříně tuto zátěž zvládnout plně pasivně, tedy jen s samovolným pohybem vzduchu vzniklým komínem.

Centrální chladič ve skříni MonsterLabo The First

MonsterLabo The First se ale má dát používat i s aktivním chlazením. To spočívá v instalaci ventilátoru do spodní části skříně pod pasiv, který pak vytváří nucený průvan a vylepšuje chlazení. Ventilátor to může být 120mm nebo 140mm. Pasiv má žebra s poměrně velkým rozestupem, takže uzpůsoben je do značné míry právě na pasivní chod.

Osazení komponent ve skříni MonsterLabo The First. Základní deska a grafická karta směřují porty směrem dolů

Skříň umožňuje instalaci celkem čtyř disků, tři pozice jsou pro 2,5″ SSD nebo pevné disky. K tomu je ještě jedna pozice i pro standardní 3,5″ pevné disky, jen na optickou mechaniku počítáno není. Zdroj, který je stejně jako disky ve spodní části (pod pozicí pro volitelný ventilátor), může být buď velikosti SFX, nebo plného provedení ATX.

Pro ventilaci používá skříň spodek a vršek, takže stěny nemusí být perforované (perforace je jen na zadní straně, kde neruší) a mohou plnit dekorativní funkci. Plášť by měl být vyměnitelný a MonsterLabo píše, že může být dřevěný, skleněný, klasicky kovový, měděný nebo dokonce kožený. Tento „skin“ lze měnit i bez demontáže komponent.

Skříň MonsterLabo The First by se měla začít podávat nebo být dostupná pro objednávky od 9. října. Kolik ale bude stát, to web firmy zatím neprozrazuje. Vzhledem ke speciálnímu charakteru a také hodně komplexnímu a velkému pasivu s heatpipe je ale jasné, že nijak levná nebude.

Aktualizováno (10. 10. 2018): cena skříně je 429 eur.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X má pod IHS obyčejnou pastu

Téma pájky nebo teplovodivé pasty pod krytem procesorů tu v poslední době bylo několikrát, ale ještě stále není vyčerpané. Nedávno se zjistilo, že nové procesory Intelu pro platformu LGA 1151 mají rozvaděč tepla pájený a stejně tak nová CPU do socketu LGA 2066. Máme ale špatnou zprávu ohledně Xeonu W-3175X, superextrémního odemčeného CPU s 28 jádry, které teď Intel oznámil. Tam totiž bohužel pasta bude. Celý článok „Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X má pod IHS obyčejnou pastu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nová CPU Intelu pro platformu X299 mají pájený IHS místo pasty

Už nějakou dobu se ví, že osmijádra Intelu pro socket LGA 1151 se vrátí k pájenému rozvaděči tepla místo teplovodivé pasty. Díky tomu budou mít lepší teploty a přetaktování. Těmito čipy (tzv. „Coffee Lake Refresh“) to ale nekončí. Intel teď potvrdil, že pájku pod IHS použije i v nových highendových procesorech Core i9 pro platformu X299. U těch to při jejich vyšší spotřebě bude asi ještě větší přínos. Celý článok „Nová CPU Intelu pro platformu X299 mají pájený IHS místo pasty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové GeForce RTX. Jak jsou na tom s provozními vlastnostmi?

Nvidia tento týden začíná prodávat novou generaci grafických karet, které jsou založené na GPU s také novou architekturou Turing – GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti. Tyto čipy poprvé přinášejí výbavu pro hardwarovou akceleraci ray tracingové grafiky a posouvají dál výkon herních grafických karet. Jak jsou na tom ale jejich provozní vlastnosti jako spotřeba a od toho se odvíjející hlučnost a teploty? Celý článok „Nové GeForce RTX. Jak jsou na tom s provozními vlastnostmi?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *