MonsterLabo First: Komínová skříň pro 100% tichý herní počítač

Pasivní skříň MonsterLabo uchladí i Core i7-8700K s grafikou GeForce GTX 1080

Pasivní skříně se většinou vyrábějí pro minipočítače typu NUC a podobný hardware s nižší spotřebou. Skříň „The First“, což je skutečně první počin od firmy MonsterLabo, proti tomu má ambice vyšší. Má uchladit i standardní desktopové procesory a zároveň i hodně výkonné grafické karty. Bude se s ní tedy dát zrealizovat i kompletně pasivní herní sestava.

Koncepce Monster Labo se liší od často používané koncepce pasivních skříní, které teplo vyvádějí do hliníkového vnějšího pláště. Místo toho je postavená jako celkem 16litrová věž o výšce 40 cm a půdorysu 20 × 20 cm, uprostřed níž je velký centrální pasiv. Ten je žebrovaný a zespoda směrem nahoru dovoluje proudění vzduchu. K tomuto pasivu jsou pomocí heatpipe napojené chladící bloky pro grafickou kartu a pro základní desku typu Mini-ITX. Deska je vertikálně, stejně jako karta, porty ústí dolů do výklenku přístupného v zadní části skříně.

Pasiv má značné rozměry a asi i hmotnost (celá skříň váží 10 kg). Podle výrobce má zvládat chlazení 95W procesoru Intel Core i7-8700K a k tomu grafickou kartu až GeForce GTX 1080 (která má oficiálně 180W TDP). Ta může být až 27 cm dlouhá. Podle specifikací má chladící jádro skříně tuto zátěž zvládnout plně pasivně, tedy jen s samovolným pohybem vzduchu vzniklým komínem.

Centrální chladič ve skříni MonsterLabo The First

MonsterLabo The First se ale má dát používat i s aktivním chlazením. To spočívá v instalaci ventilátoru do spodní části skříně pod pasiv, který pak vytváří nucený průvan a vylepšuje chlazení. Ventilátor to může být 120mm nebo 140mm. Pasiv má žebra s poměrně velkým rozestupem, takže uzpůsoben je do značné míry právě na pasivní chod.

Osazení komponent ve skříni MonsterLabo The First. Základní deska a grafická karta směřují porty směrem dolů

Skříň umožňuje instalaci celkem čtyř disků, tři pozice jsou pro 2,5″ SSD nebo pevné disky. K tomu je ještě jedna pozice i pro standardní 3,5″ pevné disky, jen na optickou mechaniku počítáno není. Zdroj, který je stejně jako disky ve spodní části (pod pozicí pro volitelný ventilátor), může být buď velikosti SFX, nebo plného provedení ATX.

Pro ventilaci používá skříň spodek a vršek, takže stěny nemusí být perforované (perforace je jen na zadní straně, kde neruší) a mohou plnit dekorativní funkci. Plášť by měl být vyměnitelný a MonsterLabo píše, že může být dřevěný, skleněný, klasicky kovový, měděný nebo dokonce kožený. Tento „skin“ lze měnit i bez demontáže komponent.

Skříň MonsterLabo The First by se měla začít podávat nebo být dostupná pro objednávky od 9. října. Kolik ale bude stát, to web firmy zatím neprozrazuje. Vzhledem ke speciálnímu charakteru a také hodně komplexnímu a velkému pasivu s heatpipe je ale jasné, že nijak levná nebude.

Aktualizováno (10. 10. 2018): cena skříně je 429 eur.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 3000 s jádry Zen 2 delidován. Co přinese nahrazení pájky?

AMD v neděli konečně vydalo procesory Ryzen 3000 se 7nm čipy a architekturou Zen 2. Už jste možná četli různé recenze, nicméně na Youtube se mezi nimi objevila i jedna zajímavost. Overclocker Roman Hartung alias Der8auer totiž jeden z těchto procesorů delidoval, tedy odstranil z něj rozvaděč tepla. Můžeme se tedy podívat, jak to vypadá uvnitř a jestli se tím dají získat nějaké přínosy pro chlazení. Celý článok „Ryzen 3000 s jádry Zen 2 delidován. Co přinese nahrazení pájky?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Raspberry Pi 4 se hřeje, chladič doporučen. Zlepší to update FW

Minulý týden vyšlo Rapberry Pi 4 a jak jsme už psali, přineslo docela svěží vítr do této řady levných ARM desek (a out-of-order jádry i do jednodeskových počítačů vůbec). Ovšem nový SoC s jádry Cortex-A72 má také vyšší spotřebu a čip, ale i další části desky se docela zahřívají. Pokud tedy chcete tyto desky intenzivněji používat, popřemýšlejte nad chlazením. Z části má ale pomoct i update firmwaru. Celý článok „Raspberry Pi 4 se hřeje, chladič doporučen. Zlepší to update FW“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou

Dvakrát už jsme tu psali o čipsetu AMD X570, který má mít vyšší TDP a na deskách bude mít chladiče s ventilátorem. Teď k této z hlediska hlučnosti problematické věci máme pro změnu dobrou zprávu. MSI oficiálně odhalilo některé své desky a slíbilo přitom, že ventilátory na nich budou mít polopasivní chod, jaký se dnes často používá u GPU. A nebudou se tedy naštěstí točit pořád. Zároveň by podle MSI měly být celkem kvalitní. Celý článok „MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *