Nový chladič Sirocco zčista jasna. Zmŕtvychvstanie Gelidu?

Sľubný chladič od tvorcov niekdajšieho bestselleru

Doba, kedy značka Tranquillo dosahovala rekordných percent v trhových podieloch, je už dávno preč. Po nevýraznej tretej revízii bola vyložene nepodarená „štvorka“ posledným klincom do rakve a mnohí obchodníci sa s distribúciou chladičov Gelid (celkovo) definitívne rozlúčili. Firma to však skúša v rôznych kategóriách i naďalej. Aktuálne púšťa do sveta prvý model Sirocco, ktorý by mal konkurovať Scythe Mugen 5.

Konštrukcia je vežovitá a tá je nadpriemerne široká, má takmer desať centimetrov. Tomu zodpovedajú i napohľad málinko väčšie rozstupy, ako je pri aktívnych chladičoch bežné. To je voda na mlyn pri použití so slabším prietoku s veľmi nízkou hlučnosťou. Naopak, hluk vyšších otáčok majú tlmiť zúbkované hrany rebier.

Priechod rebier vyzerá byť dobre – šestica zrejme 6-milimetrových trubíc na odvod je v „akčných“ miestach rozložená rovnomerne a pritom s dostatočným odstupom od okrajov rebier. Vrstvička niklu pokrýva takmer celý povrch tela. Výnimkou je iba čisto medená základňa. Tá je vytočená k slotom RAM, to pre kompatibilitu s akýmikoľvek pamäťovými modulmi. I tými najvyššími. Výška Sirocca pritom končí na 160 mm, čo je tak akurát, aby vo väčšine skriniek typu midi-tower nekolidoval s bočnicou.

   

Dodávaný 120mm ventilátor má guľôčkové ložiská s pracovným rozsahom 750 – 2000 ot./min. Prítomné tu je o osvetlenie RGB, kedy transparentné lopatky slúžia ako svetlovod. Konektor na svetelnú šou je tradične samostatne a 4-pinový, takže farby môžete nastavovať pomocou aplikácie k základnej doske. Okrem toho je ventilátor charakteristický veľmi drobnými zúbkami na lopatkách. To na dosiahnutie laminárneho prúdenia.

Papierový tepelný výkon je 200 W, čo je tak o 50 – 70 W viac, ako vyžarujú pretaktované procesory Core i7 Intel Coffee Lake, čiže rezerva na znižovanie otáčok by chýbať nemala. Podporované sú (s výnimkou TR4) mimochodom všetky pätice AMD a Intelu, s ktorými sa môžete v desktopových počítačoch stretnúť, vrátane starých LGA 775/1366. Sirocco sa už začal predávať, odporúčaná cena výrobcu je 53 eur. Uvádzanú hodnotu MTBF má 100 000 hodín a Gelid chladič kryje 5-ročnou zárukou.

Gelid Sirocco: Sľubný chladič od tvorcov niekdajšieho bestselleru


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

One comment Pridať komentár

  1. no, cena je „trochu“ vyššia ako u Tranquilla, ale to určite aj možnosti v odvode tepla, že jo .-)
    tie zúbky na nábežných hranách lopatiek určite ocenia všetci, ktorým už niekedy vbehol prst do vetráka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *